TEST: AW Cajon SP10B25DB

5 kwietnia 2018 Tagi: perkusjonalia, cajon, aw cajon
Autor testu: pawel-ostrowski-zdjecie Paweł Ostrowski
Produkt: AW Cajon SP10B25DB
Cena: 745.00 zł

Świat instrumentów perkusyjnych stale się rozwija, a co za tym idzie - wzrasta zapotrzebowanie na instrumenty akustyczne i typowo etniczne. Producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania techniczne, łącząc tradycję z innowacyjnością, tak jak i znane od lat brzmienia z coraz to nowszymi patentami, ułatwiającymi wygodę lub dającymi zupełnie nową jakość.

Jednym z rodzimych producentów, któremu z pewnością warto przyjrzeć się bliżej, jest AW Cajon. Instrumenty znane pod szyldem tej marki przypadły do gustu już niejednemu muzykowi z górnej półki perkusyjnej. Aby bliżej zapoznać się z tym polskim producentem, testujemy dla was Cajon dwustronny SP10B25DB - jeden z flagowych modeli AW Cajon.

 

[img:1]

[img:2]

 

Konstrukcja

Wymiary cajonu to: 50 x 29 x 30 cm. Korpus instrumentu wykonano ze sklejki brzozowej złożonej z 11 warstw. Producent zapewnia, że materiał wykorzystany do budowy instrumentu to brzoza najwyższej klasy. Powierzchnia uderzana (tzw. tapa) wykonana jest z 5-warstwowej sklejki wysokiej jakości AB/AB o grubości 2.5 mm (przód), a tylna tapa ze sklejki o grubości 3 mm, klejonej z 3 gatunków łuszczki brzozowej. Instrument przyozdobiono z przodu efektownym nadrukiem UV.

Przód cajona wyposażono w system sprężyn (2 x 20) usytuowanych w górnej części, zapewniający precyzyjną regulację za pomocą kluczy. Dodatkowym wyposażeniem, w jakie możemy uzbroić cajon, jest ring redukcyjny montowany w otworze.

 

[img:3]

 

Brzmienie

Ze względu na obecność wysokiej jakości sprężyn, przód instrumentu obfituje w brzmienie werblowo-basowe. Tylna ściana za to charakteryzuje się czystym etnicznym brzmieniem typu bongo cajon, przypominającym także brzmienie cajona peruwiańskiego. Trzeba przyznać, że instrument jest bardzo czuły i dobrze reaguje na dynamikę oraz zmiany artykulacyjne.

 

[img:4]

[img:5]

 

Ciekawe możliwości daje zastosowanie ringu redukcyjnego, który wyraźnie obniża brzmienie, a także redukuje pogłos charakterystyczny dla tego instrumentu. Oczywiście możemy także podpiąć stopę na lince do tylnej płyty cajona, a rękami wydobywać dźwięki z płyty przedniej, traktując cajon już nie jako pojedynczy instrument, ale wielofunkcyjny mini zestaw perkusyjny.

Zobaczmy prezentację możliwości instrumentu w wykonaniu perkusjonistki Patrycji Napierały:

 

 

Podsumowanie

Cajon dwustronny oferowany przez AW Cajon to naprawdę ciekawy instrument z profesjonalnej półki. To, co od razu przykuwa uwagę, to efektowne i solidne wykonanie. Piękne grafiki zewnętrzne i starannie połączone ze sobą elementy sklejki nie pozostawiają wątpliwości, że jest to instrument stworzony z dużą starannością. Nic tu nie jest przypadkowe ani zrobione na „słowo honoru”.

Brzmienie instrumentu działa równie zachęcająco jak wygląd. Melodyjne, pięknie brzmiące klapy, zwarte i selektywne sprężyny, które w połączeniu z głębokim basem tworzą naprawdę solidną jakość. Aż trudno przestać na nim grać...

Z dużą satysfakcją i radością polecamy dwustronny Cajon SP10B25DB. Warto zapoznać się z ofertą tego producenta, bo choć marka jest świeżutka na rynku, powoli zdobywa serca amatorów bębnienia, jak też tych najbardziej wytrawnych graczy. Choć rynek intrumentów perkusyjnych rozwija się coraz mocniej, nie sposób przeoczyć instrumentów tej marki, która od początku zdaje się solidnie wyróżniać. Co cieszy tym bardziej, biorąc pod uwagę stare powiedzenie "dobre bo polskie!".

Więcej informacji i pełna oferta producenta na: www.awcajon.pl.

Paweł Ostrowski Autor: Paweł Ostrowski

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Pozostałe testy sprzętu perkusyjnego

Werbel Dixon Classic PDS 454

Werbel Dixon Classic PDS 454

Firma SoundTrade uposażyła nas w kilka ciekawych werbli Dixon serii Classic. Instrumenty nad wyraz zaskakujące, biorąc pod uwagę ich niewygórowaną cenę....

Produkt: PDS 454
Cena: 300 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Zestaw hardware'u Tama Stage Master MM5WN

Zestaw hardware'u Tama Stage Master MM5WN

Tym razem w nasze objęcia wpadł zestaw hardware od Tama z serii Stage Master składający się ze statywu hihat, statywu prostego oraz łamanego i statywu pod werbel. Zestaw łączy w sobie wysoką jakość wykonania wraz ze...

Produkt: MM5WN
Cena: 1.000 zł
Przemysław Głowacki Perkusista / drum-tech
Talerze perkusyjne Meinl Crasher Hats Benny Greb

Talerze perkusyjne Meinl Crasher Hats Benny Greb

Meinl Crasher Hats, sygnowany przez Benny'ego Greba, to jedna z zabawek, które dostaliśmy od firmy Meinl Distribution, aby zaprezentować użyteczność...

Produkt: Crasher Hats Benny Greb
Cena: 2.183 zł
Paweł Ostrowski Infodrum.pl
Talerze perkusyjne Zildjian K Custom Special Dry

Talerze perkusyjne Zildjian K Custom Special Dry

Zildjian K Custom Special Dry Collection to seria talerzy dedykowana miłośnikom ciemnego i suchego brzmienia. Można by powiedzieć, że firma Zildjian wyszła...

Produkt: K Custom Special Dry
Cena: 700 zł - 2.400 zł
Tomasz Łosowski Kompozytor, muzyk sesyjny, edukator
mikrofon