TEST: TC Electronic Nether Octaver

3 kwietnia 2018 Tagi: gitara, efekty, kostki podłogowe, tc-electronic, nether octaver
Autor testu: przemyslaw-rajewski-zdjecie Przemysław Rajewski
Produkt: TC Electronic Nether Octaver
Cena: 230.00 zł
Dostarczył: SoundTrade

Kolejnym efektem, który znalazłem w sympatycznej paczuszce był octaver Nether. Myśl przewodnia towarzysząca genezie tego urządzenia jest identyczna z tą, towarzyszącą powstaniu 3rd Dimension Chorus, czyli stworzenie prostej w obsłudze konstrukcji o vintage’owej charakterystyce brzmienia. Nether Octaver ma za zadanie dostarczyć nam do dwóch oktaw poniżej sygnału wyjściowego.

 

Budowa

Prosto, analogowo i estetycznie. Faktycznie - pod kątem estetyki trudno się przyczepić, ładny i czytelny design, duże potencjometry oraz wtyki umieszczone na tylnym panelu od razu polepszyły mi humor. Podobnie jak pancerne wykonanie, z którego słyną duńskie produkty.

 

[img:1]

 

Zawsze żartuję, że jakbym kopnął swój ulubiony wzmacniacz (czego oczywiście nie mam zamiaru robić) to prędzej złamałbym stopę niż uszkodził mój lampowy generator decybeli. Jestem dziwnie spokojny, że z tą kostką byłoby podobnie. Trzy potencjometry pozwalają nam ustalić poziom nasycenia dodatkowymi oktawami oraz regulować mix przetworzonego sygnału z czystym. W teorii wszystko proste i czytelne… a jak to brzmi w praktyce?

 

[img:3]

Brzmienie

TC Electronic Nether Octaver jest urządzeniem monofonicznym, o czym należy pamiętać podczas „częstowania” urządzenia riffami i zagrywkami. Już na dzień dobry spodobał mi się ciepły charakter konstrukcji, tak daleki od sterylnych, polifonicznych, cyfrowych odpowiedników. „Grubość” brzmienia powoduje, że najlepiej z moich gitar Nether dogadywał się z wiekowym Tele, które przy subtelnym ustawieniu potencjometru mix nabrało masy jak Pudzian przed wyjściem do klatki w oktagonie. W tej kostce dołu naprawdę nie brakuje, o czym łatwo jest się przekonać jeśli przeholuje się z dodawaniem niskich częstotliwości.

 

[img:2]

 

Moje monitory nie były zachwycone, gdy podpiąłem ciemno brzmiącego Les Paula.  Konstruktorzy z Danii chcieli uzyskać octaver, który oprócz podstawowego celu, jakim jest dostarczenie przetransponowanego sygnału, ma dodać jeszcze to „coś” tj. analogowe ciepło oraz idące z tym subtelne niedoskonałości, odróżniające Nether od cyfrowych konstrukcji.

 

Próbka możliwości TC Electronic Electronic Nether Octaver:

 

Podsumowanie

Nether Octaver, podobnie jak 3rd Dimension Chorus, jest specyficznym, przesiąkniętym klasyką urządzeniem. Dla mnie to nie zarzut - wręcz przeciwnie. Wbrew „vintage’owej” łatce, można wyciągnąć z tego modelu całkiem sporo. Od subtelnego pogrubienia brzmienia po wręcz synth’owe klimaty - wszystko znajduje się pod ręką (a raczej nogą), a podlane zostało jeszcze ciepłym, analogowym sosem. I ta cena! No właśnie, stosunek cena/jakość to z pewnością ogromny atut tego urządzenia.

Przemysław Rajewski Autor: Przemysław Rajewski

 

Czytaj także:

[img:4]

[img:6]

 

Pytania i komentarze odnośnie sprzętu

Do testów dostarczył:
SoundTrade SoundTrade Tel: +48 22 632 02 85 http://www.soundtrade.pl
reklama

Najchętniej czytane

więcej
TEST: Cort Gold Series D61
TEST: PRS SE 277 2
TEST: Music Man Cutlass HSS3

Pozostałe testy sprzętu gitarowego

Gitara elektryczna Fender Jazzmaster Original

Gitara elektryczna Fender Jazzmaster Original

Fender Jazzmaster to dość niecodzienny model gitary, którego legenda zdaje się ostatnimi czasy ożywać na nowo. Skonstruowany z myślą o spełnianiu...

Produkt: Jazzmaster Original 60
Cena: 7.700 zł
Szymon Chudy Gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny
Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Efekt gitarowy TC Electronic Quintessence Harmonizer

Ostatnim urządzeniem, które otrzymaliśmy do testów, jest TC Electronic Quintessence Harmonizer - inteligentny harmoinzer, wyposażony w najnowsze rozwiązania...

Produkt: Quintessence Harmonizer
Cena: 700.00 zł
Przemysław Rajewski Gitarzysta
Head gitarowy Joyo BanTamP Jackman

Head gitarowy Joyo BanTamP Jackman

W świecie gitarowego sprzętu od dłuższego już czasu króluje miniaturyzacja. Nowoczesne technologie pozwalają otrzymać brzmienie i parametry, które jeszcze...

Produkt: BanTamP Jackman
Cena: 650 zł
Krzysztof Błaś Redaktor naczelny INFOGITARA.PL
Efekt gitarowy TC Electronic 3rd Dimension Chorus

Efekt gitarowy TC Electronic 3rd Dimension Chorus

Nie ukrywam, że z radością przyjąłem do wiadomości fakt, że będę miał okazję przetestować trzy efekty gitarowe typu stompbox od Duńczyków z TC Electronic....

Produkt: 3rd Dimension Chorus
Cena: 230 zł
Przemysław Rajewski Gitarzysta
mikrofon