Z czego oni grają? vol. 2 - Gooral

Z czego oni grają? vol. 2 - Gooral

24 marca 2015, 12:00

[img:1]Zapraszamy na drugi artykuł naszego nowego cyklu. Przedstawiamy w nim zawartość eventowego "kejsa"naszych rodzimych gwiazd. Piszemy o tym co znajduje się na ich konsolecie podczas występów w klubie i na znacznie większych scenach. Pierwszym gościem była popularna producentka muzyki elektronicznej An On Bast. 

foto: Fotomuza - Wojtek "Rojo" Rojek

 

Naszym drugim gościem jest sceniczny wulkan energii Gooral!

Gooral mógł najprawdopodobniej zasłynąć w 2003 roku remiksem „Whola lotta love” Led Zeppelin. Demówka z utworem dostała się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił utwór na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral utwór zadebiutował na drugim miejscu i to było jego jedyne notowanie. Gooral do dzisiaj się zastanawia czy prośba zdjęcia go z anteny to była oznaka szacunku dla Led Zeppelin czy zwykły strach…


Gooral zaczął zdobywać popularność po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava czy w Porgy and Bess. Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince i Kanye Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem.

Ważnym epizodem w rozwoju artysty była współpraca z zespołem pieśni i tańca „Mazowsze”. Współpracę zaproponował sam Jurek Owsiak. Festiwal Woodstock drugi raz oszalał. Dlaczego drugi raz? Odpowiedź można znaleźć na jednym z najpopularniejszych filmów na Youtube z tego festiwalu:

 

 

 

Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma ten jest podwójną dupą z uszami.

Jurek Owsiak po występie Goorala z Mazowszem.


Następnym krokiem Goorala w jego muzycznej wędrowce było wydanie wraz z managerem Łukaszem Adamczewskim płyty „Better Place”, która pieczętowała współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem. Gooral zagrał na jednej scenie m.in z Foreign Beggears, Netsky, Woodkidem i Skrillexem.

Kilka lat temu artysta udźwiękowił film Franka Hurleya “South” z 1919 roku udowadniając, że potrafi nie tylko grać jako headliner prawie godzinę bisów w Dusseldorfie, ale także stworzyć ścieżkę ambientową do filmu. Inną przygodą muzyczną było stworzenie muzyki do kilku reklam, a obecnie Gooral pracuje m.in nad nowym materiałem, który będzie zapowiedzią nowej płyty…


Oficjalne płyty Goorala:

  • „Szumi Jawor Soundsystem” (Psio Crew) – 2007 (Nominacje do Fryderykow, 3 miejsce na Nowej Tradycji)
  • Muzyka do filmu Franka Hurleya “South” z 1919 roku – 2009
  • „Ethno Elektro” – 2011
  • Gooral & Mazowsze dvd i cd – 2013
  • „Better Place” – premiera sklepowa 18 styczen 2014


http://www.gooral.net/ 
https://www.facebook.com/NiezlyGooral?fref=ts

 

[img:2]

foto: Fotomuza - Wojtek "Rojo" Rojek 

 

W moim obecnym setupie scenicznym znaleźć można: CD Denon DN-S1200, Novation Supernova 2 i Nord Electro 4 spięte w jeden podwójny tor przez mikser Mackie. Jeździłem także swego czasu z Nord Wave. Mikrofon AKG BBB Dfive do Beatboxu i wokalu.


Razem ze mną występują muzycy, skald wielokrotnie się zmieniał. Obecnie jeżdżę z Maciejem Szymonowiczem i Piotrem Gawronem. Maciek to wokalista i instrumentalista, ma 2 mikrofony. Jeden Sennheisera z serii 900 do wokalu i beatboxu. Drugi mikrofon to shure 57 do piszczałek. Piotrek gra na elektrycznych skrzypcach i ma mikrofon do drugiego wokalu góralskiego.

Na scenie potrzebujemy duży stół na elektronikę, 4 stojaki na mikrofony, 3 tory odsłuchowe i 3 odsłuchy, niegazowaną wodę mineralną i barierki. ;) Miałem okazję widzieć na moich występach przy braku barierek jak n. 3 ochroniarzy ustawionych z przodu zamiast barierek lecą jak zapałki staranowani przez tłum, a mój sprzęt robi metr do tyłu. Widziałem również jak ochroniarze łapali wywracające się głośniki. Także polecam barierki. :)

Kiedyś mój występ wzbogacały np. sampler Akai, kontroler midi Korga Padkontrol, komputer z programem Main Stage, Korg N364.


Na koniec chciałem dodać, że pracuję nad nowym projektem, raz z nim już wystąpiłem wykorzystując m.in. Abletona i Pusha. Ale o tym opowiem, jak już projekt będzie hulał na cacy.

  Gooral

 

Sprzęt Goorala:

  • CD Denon DN-S1200
  • Novation Supernova 2
  • Nord Electro 4 (zobacz)
  • Nord Wave
  • AKG BBB Dfive
  • Sennheiser 900
  • Korg Padkontrol
  • Ableton Push (przeczytaj test)

 

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się...
Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day...
Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest...
Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował...
Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,...
"Gigantyczne" zmagania z nagłośnieniem Junior Eurowizja 2022 Jak nagłośnić tak duży festiwal jak Eurowizja Junior i to jeszcze 5000 km od Polski? Zapraszamy do wywiadu z Jerzym Taborowskim - szefem agencji LETUS GigantSound, który ujawnia szczegóły tej "gigantycznej" operacji.