WYWIAD: Maciej Grochocki

WYWIAD: Maciej Grochocki

6 kwietnia 2017, 11:00

Maciej Grochocki to kolejny użytkownik cyfrowej konsolety Behringer X32. Przy okazji jednej z prób zapytaliśmy go o początki współpracy z zespołem Chemia, powody dla których lubi pracować na X32 oraz o przewagę cyfry nad analogiem.

 

Cześć Maciek, opowiedz proszę o początkach współpracy z zespołem Chemia. Od kiedy jesteście „razem”?

Maciej Grochocki: Z zespołem Chemia spotkałem się pierwszy raz jakieś 2-3 lata temu, kiedy pomagałem Piotrkowi, technicznemu zespołu, z którym znamy się od dawna od rozkładania backline'u. Później spotkaliśmy się już czysto rozrywkowo jeszcze parę razy na koncertach. Jako realizator pracuję z nimi krótko, bo dopiero od tegorocznej trasy. Zaczęło się od przypadkowych monitorów na koncercie, na którym wybierali nowego wokalistę. Później zadzwonił telefon z pytaniem o koncert na tegorocznym WOSPie, a później pytanie o całą trasę.

 

W Waszym riderze zawarta jest informacja, że pracujecie na większości konsolet cyfrowych. Co daje Wam „cyfra” w stosunku do desek analogowych?

Wygodę. Lubię pracę na stołach analogowych, ale w momencie kiedy masz mało czasu na próbę i grają 3-4 zespoły, to wczytanie sceny z pendrajwa, na którym zapisane są ustawienia efektów, grupy, wstępna korekcja jest dużym ułatwieniem. Cyfra daje wygodę i oszczędność czasu.

 

[img:1]

 

Niedawno zakupiliście własną konsoletę Behringer X32. Dlaczego wybraliście właśnie ją, i to w pełnej wersji?

Bo ma wszystko, czego potrzebuję :) Pełna wersja tylko i wyłącznie dla mojej wygody - wszystko jest na wierzchu.

 

Czy X32 posiada jakieś wyjątkowe cechy, które pomagają Ci efektywniej wykręcić brzmienie adekwatne do potrzeb zespołu?

Swietne pluginy. I tak jak już powiedziałem wcześniej, wszystko jest na wierzchu, nie trzeba się przeklikiwac.

 

Na co szczególnie zwracasz uwagę podczas realizacji koncertu?

Na prezencję wokalu i "mięso" z gitar. Mario podobnie jak ja, jest na pokładzie dość krótko, ale ma świetny głos i ogromny potencjał, o którym na pewno przekonamy się przy kolejnej płycie.

 

[img:2]

 

Rozszerzyliście swój setup m.in. o dwa stagebox’y SD16 oraz system pięciu cyfrowych mikserów osobistych Behringer Powerplay P16-M. Jak sprawdza się to rozwiązanie?

Sprawdza się dobrze. Zdecydowanie skraca czas potrzebny na próbę, a przy okazji żaden z muzyków nie powie, że źle się słyszy.

 

Czy nazwałbyś X32 konsoletą riderową? Jakie cechy powinna mieć taka konsoleta?

X32 jest nie tylko w moim riderze, więc jak najbardziej jest riderowa. Nie jest to stół na festiwale, ale za taką cenę chyba nikt od niego tego nie oczekuje. A cechy? Kolejny raz: wygoda i szybkość pracy. Do tego pewność działania, że nie "wysypie się" podczas sztuki. Moglibyśmy dyskutować tu o preampach, ale po co? W tej klasie jest bardzo dobrze.

 

Lubisz zawarte w niej algorytmy efektowe?

Lubię, zwłaszcza pogłosy. Do tego pluginy których używam namiętnie. Zdecydowanie wolę te, niż w produktach podobnej klasy innych producentów ;)

 

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Pozostałe wywiady
Bądź jak koło - Rozmowa z Theo Katzmanem To jego trzecia wizyta w Polsce, choć drugi występ. Pierwszy mieliśmy okazję podziwiać przy okazji festiwalu Jazz Around nieco ponad rok temu. Tym razem przyjechał promować swój najnowszy krążek – Be The Wheel, na którym znalazło się...
Wywiad ze Stephenem Day podczas Jazz Around Festival 2023 Mieszkający w Nashville młody kompozytor i wokalista Stephen Day swoją popularność zawdzięcza m.in. viralowemu utworowi If You Were the Rain z pierwszego albumu Undergrad Romance and the Moses in Me z 2016 roku. Do tej pory Stephen Day...
Wywiad: Cory Wong dla Infomusic.pl Magnetyczna gra na gitarze, techniczna żywiołowość, wybitny humor i blask bijący ze sceny sprawiły, że Cory Wong stał się niezwykle popularnym artystą ostatnich lat. Muzyk wydał 10 płyt solowych i kilka albumów live. Artysta jest...
Wywiad z Ole Borudem podczas Jazz Around Festival 2023 Ole Børud to norweski multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Co ciekawe, zanim trafił w rejony muzyki jazz / soul / west coast  był członkiem heavymetalowych zespołów takich jak Schaliach i Extol. Występował...
Wywiad: Marek Napiórkowski - Jak grać, żeby nas słuchano? String Theory to najnowszy album Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego, który z tym właśnie projektem pojawi się na Jazz Around Festival. Kompozycja to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą,...
"Gigantyczne" zmagania z nagłośnieniem Junior Eurowizja 2022 Jak nagłośnić tak duży festiwal jak Eurowizja Junior i to jeszcze 5000 km od Polski? Zapraszamy do wywiadu z Jerzym Taborowskim - szefem agencji LETUS GigantSound, który ujawnia szczegóły tej "gigantycznej" operacji.