"W bólu rodzą się rzeczy piękne" - wywiad z Martą Król

7 czerwca 2014

[img:1]

Marta Król - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  w Bytomiu, mająca na swoim koncie nominacje do nagrody Mateusz 2011 oraz Fryderyk 2012, w kwietniu wydała swój drugi album "Thank God I'm A Womam. Nam opowiedziała o swoich początkach, marzeniach oraz muzycznych planach.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z muzyką? Uczęszczałaś do szkoły muzycznej, czyżby ktoś z rodziny zaraził Cię muzyką, czy może to indywidualne zamiłowanie?

Marta Król: Od najmłodszych lat muzyka towarzyszyła mi w domu rodzinnym. Otaczały mnie dźwięki fortepianu i fletu grane przez starszą siostrę, która ostatecznie stała się także moim odniesieniem w wyborze szkoły muzycznej. Była to jednak decyzja podjęta z potrzeby serca, bardzo świadoma jak na wiek 7 lat. Potrzeba obcowania z muzyką była we mnie na tyle silna, że nie miałam wątpliwości co do wyboru dalszej drogi.

Masz na swoim koncie kilka nagród muzycznych, czy jest taka, którą szczególnie chciałabyś otrzymać?

Właściwie nigdy nie zastanawiałam się nad tą kwestią. Rozpatrując dotychczasowe osiągnięcia, paradoksalnie na dzień dzisiejszy to nominacje do nagród Fryderyk oraz Mateusz, są dla mnie najważniejsze. Myślę, że marzeniem wielu polskich artystów są wspomniane wyżej nagrody, tak więc i w moim przypadku ich otrzymanie byłoby wielką radością. Natomiast moje działania nigdy nie koncentrowały się na osiąganiu sukcesów. W muzyce chcę być wierna sobie, swojej wrażliwości, dawać innym piękno obecne w sztuce. Jeżeli udaje się tym dotknąć drugiego człowieka, to największe spełnienie i nagroda.

Twój drugi album nosi wymowny tytuł, co takiego najbardziej cenisz sobie w byciu kobietą?

Podziwiam w każdej kobiecie dwie kontrastujące cechy: delikatność i siłę. Piękno wewnętrzne. Miłość i troskę. Dar i umiejętność wykonywania wielu czynności jednocześnie, oraz wiele innych cech, których nie sposób wymienić. O tym pragnęłam zaśpiewać w utworze tytułowym albumu. Kobieta jest w moich oczach wielką wartością. Staram się zatem również na siebie i swoje życie spoglądać z tej perspektywy.

Na Twojej stronie znajdziemy cytat z Goethego i choć dotyczy on muzyki, nie sposób nie zapytać czy jesteś fanką tego niemieckiego twórcy oraz literatury w ogóle?

Literatura zawsze mnie interesowała. Żałuję, że coraz mniej czasu mam na dobrą lekturę. Aczkolwiek bardzo inspirujące stały się dla mnie krótkie formy literackie, wiersze wielu poetów, których poszukiwałam w kontekście pracy nad płytą i jej słownego przekazu.

Śpiewasz tak w języku polskim jak i angielskim, w którym języku łatwiej wyraża Ci się myśli?

Być może ku zdziwieniu niektórych, w angielskim! (śmiech). To język, w którym śpiewanie przychodzi mi z większą lekkością ze względu na dużą płynność i naturalną dla mnie frazę. Oczywiście w języku ojczystym docieram bardzo bezpośrednio do polskiego słuchacza, z kolei chcąc koncertować także za granicą, jest we mnie wielka otwartość na język angielski. Również pisząc teksty, zauważam, że łatwiej jest mi formułować myśli po angielsku. A marzeniem, i pewnym przełamaniem, byłoby zaśpiewanie po włosku, z racji ukończonego kierunku italianistyki.

Debiutowałaś w 2011 roku, jeżeli przyjmiemy to za pewnego rodzaju prawdziwy początek drogi muzycznej, to jak opiszesz zmiany jakie zaszły w Tobie jako w artystce na przestrzeni tych trzech lat?

Dojrzałam jako człowiek, kobieta, wokalistka. Odnalazłam w sobie więcej odwagi w codziennej walce z trudnościami tego zawodu.

To Twój debiut jeżeli chodzi o tworzenie tekstów, trudno było?

Absolutny debiut! Były dni kiedy zainspirowana tematem, pisałam cały tekst jednego dnia, były także utwory, które pisałam tydzień i dłużej. Największą trudność odczułam pisząc pod gotową muzykę, bez możliwości jej zmian.

Nie chciałaś nagrać pierwszego albumu z autorskimi piosenkami?

Marzyłam o zaśpiewaniu standardów, które odzwierciedlały moją wrażliwość. Cały materiał pierwszej płyty to starannie wybrane przeze mnie kompozycje, które całkowicie czułam wokalnie. Był to wybór podyktowany absolutną „miłością” do tych utworów (śmiech).

W jednym z wywiadów wspomniałaś, że proces twórczy przebiegał w sposób bolesny, skąd takie określenie?

Proces twórczy w moim odczuciu właściwie bardzo często przebiega w bólach. W bólu rodzą się rzeczy piękne. A sztuka wymaga oddania, poświęcenia, zatracania się, jeżeli ma być autentyczna. Tak więc i w tym przypadku była to trudna droga poszukiwań. Sytuacje nieprzewidziane i wiele przeszkód do pokonania w ogólnym kontekście wydania albumu.

W jednym z utworów możemy usłyszeć Agnieszkę Musiał z kim jeszcze współpracowałaś przy najnowszym albumie?

Bardzo ważne pytanie! To przyjemność przedstawiać tak wybitne grono instrumentalistów. Gościnnie, obok Agnieszki Musiał, pojawił się również Kuba Badach. Płytę wyprodukował Tomasz Kałwak, zagrali: Paweł Tomaszewski, Paweł Dobrowolski, Andrzej Święs, Andrzej Gondek, Jerzy Główczewski, Dawid Główczewski, Erwin Żebro i wspomniany Tomasz Kałwak.

 Rozmawiała: Monika Matura

reklama

Najnowsze wywiady

Field Day w Londynie Field Day w Londynie

Field Day to jeden z najbardziej zróżnicowanych festiwali, pokazujący rozciągający się na cały świat lineup w ciągu dwóch dni w Londynie. Field Day 2019 odbywa się w...

Tinariwen na dwóch koncertach Tinariwen na dwóch koncertach

Pionierzy afrykańskiego bluesa w czerwcu powracają do Polski na dwa występy w ramach cyklu African Beats. Zespół przybędzie do Europy m.in. z materiałem ze swojej ostatniej...

WROsound w czerwcu WROsound w czerwcu

WROsound to, przeżywający swoją drugą młodość, wrocławski festiwal miejski organizowany przez Strefę Kultury Wrocław. Przez lata realizował program, do którego (zgodnie z...

We Love Green w Paryżu We Love Green w Paryżu

Co roku We Love Green zaprasza do odkrywania muzyki naszych czasów. Serwując eklektyczny program, który przekracza most między indie i electro, a to wszystko w scenerii...

Best Kept Secret już wkrótce Best Kept Secret już wkrótce

Best Kept Secret odbywa się w wyjątkowej, intymnej scenerii, przed większą publicznością niż do tej pory. Niezależnie od tego, czy chodzi o indie rock, hip hop, muzykę...

mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz