RME ADI-642

RME ADI-642

4 lipca 2007, 12:23
Producent: RME Audio
ADI-642 - 8-kanałowy konwerter formatu MADI na AES i AES na MADI - to jeden z najnowszych członków cenionej serii MADI firmy RME, który świetnie sprawdzi się podczas współpracy z kartą PCI Hammerfall DSP MADI. Urządzenie pracuje z 24-bitową rozdzielczością i częstotliwością próbkowania do 192 kHz, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest obecność matrycy 72 x 72 pozwalającej przypisać dowolny kanał wejściowy do dowolnego kanału wyjściowego dając tym samym możliwość swobodnej konfiguracji 64 kanałów MADI i 8 kanałów AES.

RME ADI-642

ADI-642 Został Wyposażony w:

* wsparcie dla formatów MADI Double i Quad Wire
* funkcję automatycznej kompensacji opóźnienia przydatną podczas współpracy kilku takich samych urządzeń
* analogowe wyjście stereo pracujące z częstotliwościami próbkowania maks. 192 kHz
* szczegółowy wyświetlacz stanu dla sygnałów MADI i AES
* możliwość zdalnej kontroli parametrów przez MIDI
* możliwość transmisji sygnałów MIDI przez MADI
* funkcję SteadyClock zapewniającą maksymalną redukcję jittera i regenerację sygnałów zegarowych.

ADI-642 to kompaktowe urządzenie szerokości 19 cali, zajmujące dwie jednostki wysokości w standardowym statywie rack [2U], pracujące jako konwerter formatów MADI na AES i z AES na MADI. Format MADI pozwala na przesyłanie 64-kanałów audio o rozdzielczości 24 bitów przy częstotliwości próbkowania do 48 kHz, 32 kanałów dla częstotliwości 96 kHz i 16 kanałów dla 192 kHz. Transmisja danych odbywa się z pomocą pojedynczego kabla koaksjalnego [BNC] lub optycznego kabla sieciowego. W przypadku kabla BNC, jego długość może wynosić maksymalnie 100m, a w przypadku optycznego nawet do 2000m. Urządzenie wyposażono ponadto w 4 wejścia i wyjścia XLR pracujące w formacie AES/EBU. ADI-642 akceptuje 56 i 64 kanały wejściowe [ramka 96k] i pozwala generować na wyjściu sygnały w takim samym formacie. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako interfejs łączący niekompatybilne urządzenia MADI.

Cechy

ADI-642 dysponuje funkcją automatycznego wyboru wejścia optycznego lub koaksjalnego oferując tym samym użyteczny tryb nadmiarowy przydatny w krytycznych aplikacjach. Rozbudowany wyświetlacz stanów pokazuje informacje na temat sprzężenia i synchronizacji sygnałów wejściowych, ich zawartości i jakości. Urządzenie pozwala na współpracę z sygnałami Word Clock w trybach Single, Double i Quad Speed, dystrybuuje sygnały o częstotliwości próbkowania 96 kHz w trybie Double Wire w strumieniu danych MADI i na złączach AES oraz wspiera podwójną częstotliwość próbkowania sygnałów MADI [ramka 96k]. Technologie SyncAlign i SyncCheck, znane również z innych produktów firmy RME, zapewniają perfekcyjną synchronizację i dobrą detekcję błędów. Co więcej, kilka konwerterów ADI-642 można łączyć kaskadowo i synchronizować z pomocą sygnałów Word Clock. Wszystkie ustawienia są zapamiętywane w momencie wyłączania urządzenia.
Konwerter dysponuje prostą w obsłudze matrycą sygnałów 72 x 72. Dzięki niej sygnał wejściowy może być przypisany do każdego kanału wyjściowego zarówno MADI, jak i AES, a przez to uzyskujemy nie tylko możliwość swobodnej konwersji formatów, ale również przesyłania i komutowania sygnałów wewnątrz jednego formatu. Co ważne, pojedynczy sygnał wejściowy może być wysyłany do dowolnej liczby wyjść, a w przypadku współpracy kilku ADI-642, kilka sygnałów MADI może być łączonych w jeden strumień danych MADI.
Niezależnie od 64 kanałów audio, przez MADI można również wysyłać 16 kanałów MIDI. Parametry konwertera mogą być w pełni kontrolowane przez MIDI, a jego ustawienia odczytywane i kontrolowane. W przypadku łączenia urządzeń w łańcuchy, każdy ADI-642 otrzymuje unikalny numer identyfikacyjny, dzięki któremu kilka urządzeń może otrzymywać informacje sterujące na tym samym kanale MIDI.

RME ADI-642 płyta tylna

Przykłady Zastosowań RME ADI-642:

* interfejs AES/EBU dla karty RME HDSP MADI
* moduł ze złączami AES/EBU dla dowolnego urządzenia MADI
* cyfrowy multikor pozwalający transmitować sygnały na duże odległości z wykorzystaniem pojedynczego kabla
* konwerter sygnałów MADI z elektrycznych na optyczne i z optycznych na elektryczne
* redystrybutor sygnałów, patchbay i router MADI
* inserter AES/MADI
* merger MADI.

Funkcja SteadyClock pozwala konwerterowi ADI-642 pracować z sygnałami MADI bez konieczności stosowania dodatkowego sygnału synchronizacyjnego Word Clock, gwarantując jednocześnie znakomitą jakość sygnału zegarowego w każdej sytuacji. Ponadto, dzięki efektywnej redukcji jittera każdy sygnał zegarowy - zarówno AES, jak i Word Clock - może być poprawiony i zregenerowany, a w konsekwencji wykorzystywany jako referencyjny sygnał zegarowy pojawiający się na wyjściu Word Clock. Funkcja inteligentnej kontroli zegara [ICC] pozwala zapamiętać ostatnią prawidłową częstotliwość próbkowania w przypadku utraty sygnału wejściowego.
Analogowe, niskoimpedancyjne wyjście monitorowe pracuje jako wyjście stereofoniczne. Dzięki temu może służyć zarówno jako wyjście liniowe jak i słuchawkowe pracujące z częstotliwością próbkowania 192 kHz i stosunkiem sygnału do szumu na poziomie 112 dBA. Z pomocą wewnętrznej matrycy istnieje możliwość przypisania do tego wyjścia dowolnej pary sygnałów wejściowych.

Automatyczna Kompensacja Opóźnienia

Przykładem typowego zastosowania jest współpraca ADI-642 z kartą PCI RME HDSP MADI w charakterze interfejsu AES. Z uwagi na fakt, iż MADI transmituje 64 kanały audio, w celu wykorzystania wszystkich możliwości drzemiących w tym formacie można połączyć osiem ADI-642 i kierować 64 kanały MADI do 32 wyjść AES. Wewnętrzna matryca pozwala na bezproblemowe skonfigurowanie ustawień w takim przypadku, a sygnał MADI jest przesyłany kolejno z jednego urządzenia do następnego. W czasie przesyłu pomiędzy urządzeniami pojawi się opóźnienie równe kilku próbkom przypadającym na każdy z konwerterów ADI-642, co spowoduje przesunięcie względem siebie sygnałów AES. Problem ten rozwiązuje funkcja automatycznej kompensacji opóźnienia. Dzięki niej każdy konwerter ADI-642 automatycznie wykrywa swoją pozycję w łańcuchu i koryguje przesunięcie sygnałów, dzięki czemu wszystkie wejścia i wyjścia AES są perfekcyjnie zsynchronizowane co do próbki. Dodatkowy tryb automatycznej konfiguracji pozwala na samoczynne ustawienie wszystkich parametrów, przez co nie ma konieczności ręcznego ustawiania matrycy oddzielnie w każdym urządzeniu.
ADI-642 jest zgodny z interfejsami MADI takich firm, jak: Harrison, Sony, Merging, Lawo, Euphonix, Stagetec, Jünger, Audio Service, AMS i innymi.[img:1]
Konwertery ad/da

Gdzie kupić?

RME Audio RME Audio www.rme-audio.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > RME Audio rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia AstroLab - awangardowa klawiatura sceniczna
Więcej wiadomości