NEW TRIO "Simultaneous Abstractions"

NEW TRIO "Simultaneous Abstractions"

21 marca 2010, 13:02

14 kwietnia 2010 udziałem Tokarnia Music do ogólnopolskiej sprzedaży trafi debiutancki album jazzowego projektu New Trio. Portal INFOMUSIC jest jednym z patronów płyty "Simultaneous Abstractions".
[img:1]
New Trio – zespół tworzą muzycy występujący z czołowymi postaciami światowego jazzu. Do współpracy przy tym projekcie bracia Smoczyńscy zaprosili jednego z najwybitniejszych rosyjskich perkusistów – Alexandra Zingera. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, utrzymane w stylu postcoltraneʼowskim, które dzięki tak bardzo oryginalnej obsadzie – skrzypce, organy Hammonda oraz perkusja – dają niepowtarzalne brzmienie i niespotykany dotąd klimat. Trio zarejestrowało już materiał i na początku przyszłego roku zostanie on wydany na płycie. Na przełom kwietnia i maja 2010 planowana jest trasa koncertowa promująca najnowszy album, która ma być w całości rejestrowana i w przyszłości również wydana.

Mateusz Smoczyński
– absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ad. dr Andrzeja Gębskiego. Jest skrzypkiem jazzowym, który zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki” z Quintetem Jacka Namysłowskiego. Z zespołem tym zdobył również wiele nagród i wyróżnień. Pomimo młodego wieku Mateusz występował już wielokrotnie po za granicami kraju (m.in. we Włoszech, Niemczech, Ukrainie, Danii, Szwecji, Czechach i Słowacji) oraz na większości najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Współpracuje z najlepszymi Polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Zbigniewem Wegehauptem, Grzechem Piotrowskim, André Ochodlo oraz Krzysztofem Herdzinem (w oryginalnym projekcie „Jazz na smyki”, gdzie Mateusz Smoczyński występował jako solista i koncertmistrz orkiestry Sinfonia Viva). Razem z Joachimem Kuhnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Wielokrotnie koncertował z niemiecką grupą schultzing. Jest liderem kwintetu, w którym gra Konrad Zemler na gitarze, jego starszy brat Jan na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Z zespołem tym nagrał swoją debiutancką płytę „Inspirations”, poświęconą jego dwóm największym inspiracjom – Johnowi Coltraneʼowi i Zbigniewowi Seifertowi.
[img:2]
W roku 2008 została wydana kolejna płyta kwintetu Mateusza – „Expressions”. Obydwie pozycje cieszyły się dużą popularnością i otrzymały wiele pozytywnych recenzji. W roku 2007, po sukcesach pierwszego albumu, Mateusz otrzymał stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, a w czerwcu 2008 roku został uhonorowany Jazzowym Oskarem w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2007. Na początek roku 2010 przewidziana jest premiera płyty z najnowszym projektem Mateusza – „New Trio”, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński (tym razem w roli Hammondzisty) oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger.

Jan Smoczyński - jest absolwentem Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez rok był uczniem A. Jagodzińskiego w Studium Jazzu na Bednarskiej w Warszawie. W roku 2004 uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu w Katowicach w klasie W. Niedzieli. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płytę „Inspirations” oraz wydaną w zeszłym roku płytę „Expressions”. Na stałe pracuje w zespoleMichała Urbaniaka, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), w zespole Agi Zaryan, Quintecie oraz Quartecie J. Małka (płyty „Gift” oraz „Spirit Of The Time”), i przede wszystkim we własnym Trio z K. Pacanem na kontrabasie i S. Frankiewiczem na perkusji, oraz w nowym, autorskim projekcie „Smoke & The Smokes” (J. Smoczyński, Ł. Poprawski, K. Zemler, R. Kubiszyn). Jest współzałożycielem grupy June, która, w 2008 roku wydała swoją debiutancką płytę w wytwórni Kayax. Zespół został doceniony przez branże muzyczną i nominowany do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Jan Smoczyński został zaproszony, przez Kayah do,wzięcia udziału w jej najnowszej płycie - „Skała”. Nagrywał dla Justyny Steczkowskiej („Daj mi chwilę”), Moniki Brodki („Moje piosenki”), Doroty Miśkiewicz („Caminho”). Miał również przyjemność koncertować z Anną Marią Jopek oraz uczestniczyć w nagraniach najnowszej płyty Artystki „Jo & Co”. Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Współpracował z Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Davidem Murrayʼem, Donem Blackmanʼem, Tomem Barneyʼem, Andrzejem Cudzichem Jackiem Kochanem, Andrzejem Olejniczakiem, Quintem M. Bałaty. Gościnnie występuje na płycie „15 minut Project” J. Młynarskiego oraz M. Króla. Jest współautorem muzyki do wielokrotnie nagradzanego filmu „Moje miejsce” Leszka Dawida (tu również nagroda specjalna za muzykę na du 23eme festival tous courts w Aix-en- Provence). Laureat pierwszego miejsca (Trio) nagrody indywidualnej na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2001, zdobył również nagrodę indywidualną i II miejsce zespołowe na Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce 2000; I miejsce z Quintetem J Namysłowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni. Wielokrotny uczestnik Jazz Campingu Kalatówki. Koncertował w: USA (Chicago, N.Y.), Kanadzie, Japonii, Izraelu, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, oraz na Węgrzech, Litwie, Słowacji i Ukrainie.

Alexander Zinger – absolwent Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie. Muzyką zajmuje się od 6 roku życia. Aktualnie uznawany jest za jednego z najlepszych rosyjskich perkusistów. Brał udział w nagraniu wielu płyt. Miał przyjemność współpracować z najwybitniejszymi muzykami światowego formatu, takimi jak: Deborah Brown (USA), Jimmy Owens (USA), David Sanchez (USA), Stephanie Nakazane (USA), Aude O'Bryan (USA), Bobby Martinez (Brazylia), Roy Hargrove (USA), Alexei Zubov (USA), Alex Sipiagin (USA). Laureat wielu konkursów, m.in.: „All-Rosja” – Przegląd Młodych Artystów Jazzowych w Rostowie, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Ednist” w Kijowie, zespołowo oraz indywidualnie laureat nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „DODGE” w Doniecku. Występował na największych jazzowych festiwalach, m.in.: Jazz Festival pamięci Victora Kutova w Rostowie, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Rostowie, „Jazz à Montauban” we Francji, „What a wonderful world” w Chelyabinsku, „Jazz Festival Petropavlovsk” w Sankt Petersburgu, „Lionel Hampton Jazz Festival” w USA, „Gwiazdy jazzu - rosyjski świat” w Moskwie, „BakuInternationalJazz Festival” w Azerbejdżanie oraz „Jazz w Hermitage Garden” w Moskwie.

W RAMACH PROMOCJI PŁYTY ZESPÓŁ ODBĘDZIE TRASĘ KONCERTOWĄ OBEJMUJĄCA NASTĘPUJĄCE MIEJSCA:


- 09.04.2010 - Pod Basztą, Andrychów
- 10.04.2010 - Muzyczna Owczarnia, Szczawnica-Jaworki
- 11.04.2010 - Cofeina, Sucha Beskidzka
- 12.04.2010 - Radio Łódź, Łódź (transmisja na żywo)
- 13.04.2010 - Jazz Cefe, Łomianki
- 16.04.2010 - Ogródek, Starogard Gdański
- 17.04.2010 - „Hammond na Wiosnę” - Cafe Kultura, Świecie
- 18.04.2010 - Klub Niebo, Toruń
- 19.04.2010 - Zamek w Nidzicy, Nidzica
- 20.04.2010 - „Jazz Travel” - Klub Versalka, Sopot
- 21.04.2010 - Polska Filharmonia „Sinfonia Baltica”, Słupsk
- 23.04.2010 - Jazz Pub Pod Aniołami, Namysłów
- 24.04.2010 - „Jazz w Muzeum” - Ostrów Wielkopolski
- 25.04.2010 - Studio Agnieszki Osieckiej, Trójka, Warszawa , (transmisja na żywo)
- 28.04.2010 - Tygmont, Warszawa
- 29.04.2010 - Tygmont, Warszawa
- 30.04.2010 - Oskard, Konin
- 01.05.2010 - Ampstrong, Zakopane
- 05.05.2010 - Piec Art, Kraków
- 06.05.2010 - Piec Art, Kraków
- 07.05.2010 - Blue Note, Poznań
- 08.05.2010 - Klub Kwadrat, Jelenia Góra


MEDIAPATRONAT "SIMULTANEOUS ABSTRACTIONS":

Muzyka

Nils Petter Molvær w Warszawie
Więcej wiadomości