II edycja T.Burton Fingerstyle Festival

II edycja T.Burton Fingerstyle Festival

30 września 2010, 22:58
Producent: T.Burton
[img:1:R]
Już w sobotę 2 października w znanym poznańskim klubie Blue Note odbędzie się II edycja festiwalu T.Burton Fingerstyle. W tym roku rozszerzono nieco zakres festiwalu. Impreza, która rozpocznie się w samo południe, składać się będzie z trzech odrębnych bloków – konkursu, warsztatów oraz koncertów.




W konkursie adepci fingerstyle rywalizować będą o wspaniałą nagrodę. Rambler, czyli najwyższy model gitary T.Burton ze znakomitą elektroniką firmy L.R. Baggs, stanie się własnością gitarzysty, który swoimi umiejętnościami i ekspresją najskuteczniej uwiedzie skład konkursowego jury.


O godzinie 15.00 rozpoczną się niecierpliwie oczekiwane (sądząc po ilości kierowanej do nas korespondencji) Warsztaty Fingerstyle, prowadzone przez absolutną czołówkę polskich gitarzystów akustycznych, stosujących tę wspaniałą, choć trudną technikę gry. Swój udział w festiwalu potwierdzili: Krzysztof Błaś, Robert Kordylewski, Adam Palma, Piotr Restecki, Piotr Słapa, Jacek Spruch i Michał Zygmunt.

[img:2] Kulminacją emocjonującego dnia z fingerstyle będzie wieczorny koncert, który rozpocznie się o godzinie 19.00. Wystąpią wszystkie nasze gwiazdy festiwalu w różnych, często nieprzewidywalnych konfiguracjach.

W konkursie adepci fingerstyle rywalizować będą o wspaniałą nagrodę. Rambler, czyli najwyższy model gitary T.Burton ze znakomitą elektroniką L.R. Baggs stanie się własnością gitarzysty, który swoimi umiejętnościami i ekspresją najskuteczniej uwiedzie skład konkursowego jury. Warto już teraz zacząć ćwiczyć palce i opracowywać popisowy materiał, gdyż do tak cennej nagrody bez wątpienia ustawi się długa kolejka chętnych. Wszystkich odważnych zapraszamy na godzinę 12.00, a niezdecydowanym gorąco dodajemy otuchy i zachęcamy do rywalizacji!
[img:3]

WARSZTATY

O godzinie 15.00 rozpoczną się niecierpliwie oczekiwane (sądząc po ilości kierowanej do nas korespondencji) Warsztaty Fingerstyle, prowadzone przez absolutną czołówkę polskich gitarzystów akustycznych, stosujących tę wspaniałą, choć trudną technikę gry. Swój udział w festiwalu potwierdzili: Krzysztof Błaś, Robert Kordylewski, Adam Palma, Piotr Restecki, Jacek Spruch i Michał Zygmunt. Każdy z nich z radością podzieli się z uczestnikami Warsztatów bezcenną wiedzą i tajnikami swych umiejętności. Skład osobowy naszej ekipy szkoleniowców został tak dobrany, aby uczestnicy mogli zapoznać się z jak największą ilością odmiennych styli gry, interpretacji, osobistych emocji i praktycznej wiedzy. Dodatkowo warto nie tylko wsłuchiwać się w ich grę, ale również posłuchać, co mają do powiedzenia jako doświadczeni artyści sceniczni, spełnieni twórcy i powszechnie poważani nauczyciele. To właśnie z ich umiejętności i doświadczeń należy wprost czerpać garściami, gdyż bliskiego kontaktu z doskonałym muzykiem nie jest w stanie zastąpić nawet najlepszy podręcznik. A w takowy będzie się można od razu zaopatrzyć, gdyż jednym z wydarzeń T.Burton Fingerstyle Festival będą doniosłe premiery wydawnicze. Tego dnia ukażą się bowiem: pierwszy w Polsce (!) podręcznik do techniki fingerstyle, napisany przez Roberta Kordylewskiego oraz najnowsza, nagrana w Nowym Jorku płyta Michała Zygmunta.

KONCERT

Kulminacją emocjonującego dnia z fingerstyle będzie wieczorny koncert, który rozpocznie się o godzinie 19.00. Wystąpią wszystkie nasze gwiazdy festiwalu w różnych – często nieprzewidywalnych konfiguracjach. Sądząc po niezwykle emocjonującym zakończeniu ubiegłorocznej edycji TBFF, także teraz można się będzie spodziewać wybornej uczty muzycznej. Plejada najznakomitszych polskich gitarzystów akustycznych w pełni ukaże delikatne piękno gitarowej muzyki akustycznej. Kto wie, czy podobnie jak w ubiegłym roku najbardziej wyróżniający się uczestnik Warsztatów nie dostąpi zaszczytu wspólnego występu na jednej scenie ze swoimi wykładowcami.


BILETY

Bilety wstępu na wieczorny koncert w cenie 25 zł do nabycia w:
  • Blue Note Jazz Club (Poznań ul. Kościuszki 76/78 www.bluenote.poznan.pl)
  • Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu (obok EMPiK-u przy ul. Ratajczaka 44)
  • sklepie Rock Long Luck w Poznaniu (ul. Półwiejska 20)
  • na www.bilety24.pl


FINGERSTYLE

Przypominamy: fingerstyle to technika gry na gitarze, wykorzystująca do uderzania strun wszystkie palce dłoni. Umożliwia jednoczesne prowadzenie linii basu, melodii i akompaniamentu akordowego – podobnie, jak czyni to np. pianista. Stąd też często gitarzystę fingerstyle nazywa się jednoosobową orkiestrą gitarową. Technika ta nie należy wprawdzie do najprostszych, jednak wykonywane nią utwory ujmują słuchaczy bogactwem harmonii. Stosuje ją bodaj większość najlepszych gitarzystów na świecie, nie tylko akustycznych.
Styl gry palcami należy do podstaw klasycznej szkoły gry na gitarze, ale na trwałe wszedł również do kanonów innego rodzaju muzyki. Odmiana tej techniki, zwana fingerpicking szczególnie rozpowszechniła się wśród gitarzystów wykonujących muzykę bluesową, folkową, jazzową czy country. Kciuk gitarzysty najczęściej wykorzystuje trzy basowe struny gitary do gry rytmicznej i prowadzenia linii basu, podczas gdy pozostałe palce „zajmują się” akompaniamentem harmonicznym i linią melodyczną. Ten styl wywodzi się z Południa USA, gdzie na początku XX wieku muzycy bluesowi zaadaptowali na gitarę popularne wówczas ragtime’y fortepianowe. Do najsłynniejszych pionierów fingerpicking należą Big Bill Broonzy, Memphis Minnie, Missisippi John Hurt, Blind Blake czy Blind Wille Johnson. Od nich inspirację czerpali artyści Country & Western jak Sam McGee, Ike Everly, Merle Travis czy Chet Atkins. Wśród powszechnie znanych gwiazd jazzu stosowali tę technikę Joe Pass i Martin Taylor.


MUZYCY



Krzysztof Błaś– gitarzysta i muzyk sesyjny. Był uczniem greckiego gitarzysty sesyjnego Sakisa Mouzdrakasa (współpracował m.in. z Carlosem Santaną, Erikiem Claptonem i Markiem Knopflerem) oraz Artura Lesickiego w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu. Znany również z publicystyki w czołowych polskich czasopismach dla muzyków, m.in. Gitarze i Basie oraz Gitarzyście. Nagrywał m.in. z Lechem Janerką i Andrzejem Nowakiem (TSA). Autor wielu wydawnictw szkoleniowych, w tym szkoły DVD „Gitarowe wyzwania” i szkoły gry na gitarze elektrycznej „Żadnych tajemnic”.








Robert Kordylewski – gitarzysta, miłośnik gitary akustycznej, gra głównie techniką „fingerstyle”, jego własne kompozycje zawierające elementy bluesa, jazzu, latino i country. Czynnie zafascynowany gitarą od 1980 roku, zdobywca nagród na festiwalach bluesowych i jazzowych, m.in.: 1990 – I nagroda w kategorii gitary na festiwalu bluesowym „Zaczarowany świat harmonijki”, 1996 – wyróżnienie na festiwalu gitarzystów jazzowych „Guitar City ‘96”. W trakcie dwóch edycji „Przystanku Woodstock” w 2008 i 2009 roku prowadził warsztaty gitarowe, tzw. „frikolekcje” dla wszystkich fanów bluesa, gitary akustycznej i techniki fingerstyle.






Adam Palma – gitarzysta sesyjny, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Ma na swym koncie współpracę z wieloma wykonawcami polskimi Ewą Bem, Urszulą Dudziak, Kukla Band i zagranicznymi m.in.Chrisem de Burghiem i Hamishem Stuartem (Average White Band). Uczestniczył w największych krajowych produkcjach musicalowych, m.in. „Grease”, „Cats”, „Dance of Vampires” oraz licznych programach telewizyjnych i radiowych. Pod wpływem Tommy’ego Emmanuela zakochał się w technice fingerstyle – na tyle mocno, iż jako jedyny Polak został przez niego zaproszony do zagrania koncertu na najbardziej prestiżowym festiwalu fingerstyle na świecie The Chet Atkins Appreciation Society w Nashville w 2009r. Obecnie regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii oraz wykłada w klasie gitary na University of Salford w Manchesterze. Fingerstyle Guitar, amerykański prestiżowy magazyn poświęcony gitarze akustycznej, planuje publikację wywiadu i utworu z solowej płyty Adama „Good Morning”.


Piotr Restecki – wszechstronny stylistycznie gitarzysta i kompozytor, również bardzo mocno zafascynowany techniką fingerstyle. Umiejętności kształcił u największych gwiazd gitarowej sceny, m.in.: Paweł Steild (Czechy), Thomas Pering (Niemcy), Marco Tamayo (Kuba), Aleksander Vinitsky (Rosja), James Wagner (Niemcy), Marek Napiórkowski i inni. Wykonuje utwory w różnym stylu (muzyka dawna, latynoska oraz standardy muzyki rozrywkowej).







Jacek Spruch - gitarzysta, kompozytor i pedagog na stałe mieszkający w Hamburgu. Ze Sławkiem Wierzcholskim zakładał pierwsze wcielenie Nocnej Zmiany Bluesa pod nazwą Mixer Blues. Wielokrotnie utytułowany, m.in. przez czasopismo „Gitara i Bas” jako „Gitarzysta roku” w kategorii Fingerpicking (2003, 2005) i Slide (2005). Jako muzyk współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Magdą Piskorczyk, Sławkiem Ciesielskim, Witkiem Jąkalskim, Tomkiem Kamińskim, Sean McMahon, Abi Wallenstein i Stevem Bakerem.






Michał Zygmunt - wrocławski kompozytor i gitarzysta akustyczny, w swojej muzyce łączy gorącą fascynację world music z jazzem. Debiutował dwa lata temu świetnym, solowym albumem Światy. Na Festiwalu T.Burton Fingerstyle w Blue Note - nie lada gratka- premierowy koncert materiału z nowej płyty ORGANIC! Jej naturalne, organiczne brzmienie wypracowane zostało w studiach w Nowym Yorku i we Włoszech. M.Zygmunt jest również muzykiem sesyjnym, nauczycielem autorskich warsztatów gitarowych, dyrektorem artystycznym projektów edukacyjno-muzycznych oraz jurorem festiwali m.in. Europejskiego Harmonia Viva.




Piotr Słapa - Swoje umiejętności szkolił mieszkając przez krótki okres w światowej stolicy muzyki country - Nashville w USA. W 2007 uczestniczył w legendarnym festiwalu gitary fingerstyle "Chet Atkins Appreciation Society". Brał udział w wielu warsztatach gitarowych z Tommy'm Emmanuelem. Zdobywca nagrody specjalnej równoważnej z I miejscem w najbardziej prestiżowym konkursie gitarowym w Polsce - "Guitar City". Po raz pierwszy w historii festiwalu i konkursu pierwszą nagrodę otrzymał solista.
Akustyczne Gitary

Gdzie kupić?

T.Burton

Dystrybucja w Polsce:

KISIELEWSKI s.c

adres:
ul. Węglowa 1/3 60-122 Poznań

Sklepy muzyczne > T.Burton rozwiń listę sklepów

Gitara

Ekskluzywny ES-335 od Gibsona i Slasha
Więcej wiadomości