SEYDEL: Rewolucja wśród harmonijek ustnych

SEYDEL: Rewolucja wśród harmonijek ustnych

3 sierpnia 2010, 12:29
Producent: C. A. Seydel

[img:1:L]Od dłuższego czasu scena harmonijki ustnej zdominowana jest przez instrumenty, które nieznacznie zmieniły się w przeciągu ostatnich dziesięcioleci. Można by sądzić, że techniczny rozwój harmonijki ustnej został zakończony – jednak tak nie jest! Znajdująca się w południowo-zachodniej części Saksonii (Vogtland) firma C.A. Seydel Söhne otwiera nowe horyzonty w tej dziedzinie, nawiązując jednocześnie do swojej bogatej tradycji.

Dziś firma C.A. Seydel Söhne ponownie wywołuje poruszenie w świecie harmonijki ustnej. Odmłodzony bądź w dużej części całkowicie nowy asortyment, począwszy od „Bluesharp”, przez instrumenty folkowe, aż po harmonijki chromatyczne wykonywany jest głównie ręcznie i wyłącznie w małej, ale doskonałej manufakturze w Klingenthal.

Jakość instrumentów wypracowana przez lata pracy na rzecz rozwoju firmy, przy współpracy profesjonalnych instrumentalistów, osiągnęła szczytowy poziom wraz z premierą pierwszej seryjnie produkowanej harmonijki ustnej ze stroikami ze stali nierdzewnej, zaprezentowanej na targach muzycznych we Frankfurcie 2007.

[img:2]

C.A. SEYDEL oferuje szereg nowatorskich instrumentów, jakich dotychczas nie było. Stroiki ze stali nierdzewnej Stroiki harmonijki ustnej od zawsze były wykonywane wyłącznie z mosiądzu - tak było również w Klingenthal. Inaczej niż w przypadku akordeonów, gdzie już od dłuższego czasu sięgano do bardziej trwałej stali nierdzewnej, różniącej się od mosiądzu stabilnością brzmienia i głośnością. Zastosowanie stali nierdzewnej w harmonijkach ustnych ma co najmniej podwójne znaczenie: z jednej strony, stroiki bluesowych instrumentów, które dzięki nowym technikom gry produkują półtony (bendig, overblow), wymagają większego wzmocnienia niż te, znajdujące się w instrumentach przeznaczonych do folkowego stylu gry.

Z drugiej strony w przeciwieństwie do akordeonu, ustna harmonijka napędzana jest wilgotnym powietrzem. Dlatego do niedawna na porządku dziennym była korozja stroików i połączeń nitowych. C.A. SEYDEL jako pierwszy producent na świecie do budowy stroików, połączeń nitowych i pokryw, użył materiału stali nierdzewnej, otwierając nową drogę - drogę od „harmonijek ustnych jednorazowego użycia” – do pełnowartościowych instrumentów.

Światowej sławy artyści tacy jak Charlie Musselwhite i LD Miller (blues) czy Howard Levy (jazz, muzyka klasyczna i inne), są dzisiaj wzorami dla nowego pokolenia harmonijkarzy, wykorzystujących swój instrument i jego muzyczne możliwości w pełni. Ci instrumentaliści – jak wszyscy inni muzycy - potrzebują instrumentów wysokiej klasy. Tak wartościowy instrument jest dostępny dla muzyków od chwili wprowadzenia modelu bluesowego „1847” z klasycznym, drewnianym korpusem i stalowymi stroikami.

Model ”1847” jest przez wielu muzyków uważany za najlepszą bluesową harmonijkę ustną. Początkowe obawy związane z użyciem nowego materiału do budowy stroików rozwiały się po pierwszych testach – od tego momentu każdy następny model z nowym strojem wyczekiwano z utęsknieniem. Od 2007 r. produkcja została poszerzona o wszystkie standardowe stroje od G do F.

[img:3]

Nowi członkowie rodziny „1847”

Z okazji 160 rocznicy powstania firmy C.A. SEYDEL, wydana została limitowana edycja „1847” - wykonana przy użyciu najlepszych materiałów i dostarczana w reprezentatywnym, pięknym, drewnianym etui. Posiada ona oczywiście stroiki z nowej stali nierdzewnej oraz masywne, srebrne pokrywy. Na całym świecie jest tylko 160 egzemplarzy. Rodzina harmonijek ustnych ze stali nierdzewnej otrzymała także dalsze potomstwo – „BIG SIX” - harmonijkę ustną skróconą o 4 kanały. 6 kanałów stanowi wystarczające minimum, nic więcej nie jest zazwyczaj potrzebne, by stawiać pierwsze kroki w nauce gry na harmonijce ustnej. „BIG SIX” posiada uchwyt na dołączoną do harmonijki smycz. Harmonijka zapakowana w puszkę stanowi doskonały prezent dla wszystkich zainteresowanych muzyką. Brzmienie BIG SIX dorównuje pod każdym względem swoim większym siostrom, zwłaszcza, że puszka w którą opakowana jest harmonijka może posłużyć również jako rezonator. Zestaw 12 instrumentów dostarczany jest razem z gotowym do wystawienia prezentacyjnym displayem oraz z posterami. Dla początkujących dostępny jest od niedawna niedrogi zestaw dydaktyczny SEYDELa. „Blues Beginner Pack” jest w pełni udanym instruktażem, wprowadzającym w tajemnicę gry na harmonijce bluesowej. W skład zestawu wchodzą: 32 stronicowa broszura (w wersji niemiecko- i angielskojęzycznej), CD i harmonijka ustna w stroju C. Na załączonym CD znajdują się materiały audio, ale zgodnie z duchem czasu, również program multimedialny na PC/MAC.

[img:4]

Nowe instrumenty folkowe

Również dla miłośników muzyki ludowej i folkowej znajdzie się coś nowego – SEYDEL Fanfare jest harmonijka ustną dostępną jako model Tremolo albo jako pełno brzmiąca harmonijka oktawowa. Instrumenty są w pełni wentylowane. Gra na tych instrumentach ma często niewiele wspólnego z harmonijkami do grania muzyki folkowej, które zwykle wymagają intensywnego napowietrzenia, co szybko doprowadza wszystkich starszych graczy do ich kondycyjnych granic.

Chromatyczne harmonijki ustne

W sferze harmonijek chromatycznych C.A. SEYDEL stawia nie tyle na różnorodność produktów co na ich elastyczność. Harmonijka chromatyczna DeLuxe posiada 12 kanałów z systemem suwakowym, jest dostępna w każdym możliwym stroju. Około 2 lata temu SEYDEL przejął od niestety zbyt wcześnie zmarłego Anglika Douglasa Tate’a, genialnego wynalazcy, inżyniera i wirtuoza harmonijki chromatycznej, konstrukcję modelu „Renaissance”. Ten instrument będzie nadal budowany wg. planów wynalazcy w firmie SEYDELa i ulepszany wg. jego zamysłów. „Renaissance” zyskał wśród muzyków opinię najlepszej harmonijki chromatycznej jaką kiedykolwiek zbudowano. Oczywiście aktualna i przyszła produkcja chromatycznych modeli SEYDELa będzie czerpać z technicznych rozwiązań tego topowego modelu harmonijki chromatycznej.

[img:5]

Podążanie nowymi ścieżkami

Stara, dobra harmonijka ustna odkurzyła swój wizerunek – w Internecie. Na różnych portalach wideo można zobaczyć coraz więcej, zwłaszcza młodych harmonijkarzy, którzy używają harmonijki w nowych kierunkach muzycznych – przez nowe techniki gry horyzont poszerzył się poza muzykę folkową i bluesa, otwierając tym samym nowe możliwości dla tego instrumentu.

SEYDEL chce podtrzymać ten trend i wspiera wszystkich młodych muzyków nie tylko poprzez oferowanie im wysokiej klasy instrumentów, ale również przez promocję stowarzyszeń i szkół harmonijki ustnej, nauczycieli harmonijki, wspomaganie konkursów muzycznych itp. Harmonijka ustna bardzo dobrze sprawdza się we wczesnej edukacji muzycznej i jak pokazuje doświadczenie dzieci mają wiele przyjemności z gry. Pozostaje więc mieć nadzieję, że coraz więcej młodych ludzi odkryje ten mały instrument, a może nawet zacznie go nosić dumnie na szyi tak jak swoje odtwarzacze mp3. Po ponad 160-ciu latach istnienia firma C.A. SEYDEL przez rozwój innowacyjnych produktów, konsekwentny, ogólnoświatowy marketing i wzorowe wsparcie dealerów i muzyków nie traci pionierskiego ducha wczesnych lat, albowiem cytując Gustawa Malera „Tradycja nie oznacza uwielbienia popiołów, ale przekazywanie ognia ”.

[img:6]

Harmonijki

Gdzie kupić?

C. A. Seydel

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > C. A. Seydel rozwiń listę sklepów

Anolis, czyli oświetlenie architektoniczne z sercem Robe
Więcej wiadomości