Muzyczne spotkania trzeciego stopnia - UFO

Muzyczne spotkania trzeciego stopnia - UFO

13 grudnia 2012, 10:50

[img:1]

UFO to nowy projekt kontrolera sterowanego gestami. UFO w tym przypadku to nie skrót od Unidentified Flying Object (z ang. "niezindentyfikowany obiekt latający"), ale Ultrasonic Frequency Controller (z ang. "kontroler częstotliwości ultradźwiękowych"). Pomysł i projekt jest spójny i wprowadza wiele dobrego do grona muzycznych kontrolerów ruchu.

Założeniem projektu jest sterowanie aplikacjami muzycznymi za pomocą gestów. UFO używa do tego pięciu sensorów ultradźwiękowych, opartych na rozpoznawaniu odległościowym, a więc im dalej umieścimy dłoń od sensora, tym większa wartość zaprogramowanego parametru. Sterowanie odbywa się na osi wertykalnej, a cała zabawa odbywa się na podłożu protokołu MIDI. UFO zostało zaprojektowane przez Fińskiego producenta i muzyka Tommiego Koskinena. Granie na tym instrumencie przypomina trochę obcowanie z popularnym Thereminem, co sam twórca zauważa na swoim blogu, lecz dodaje też, że za pomocą jego wynalazku można zdziałać o wiele więcej. Nic dziwnego - za czasów Theremina, nikt jeszcze nie słyszał o protokole MIDI, który pojawił się prawie 60 lat później.

[img:2]

UFO zapowiada się obiecująco. Oczywiście wygląd instrumentu pokrywa się z jego nazwą - maszyna wygląda, jak stereotypowy latający spodek. Poza tradycyjnym sterowaniem MIDI CC, mamy też możliwość prawdziwego "grania" na UFO - posiada ono kilka trybów sterowania i jednym z nim jest popularny ostatnio "air keyboard". Mamy do wyboru kilka skal, m.in. chromatyczną, zmniejszoną, durową, mollową). Granie po skalach oraz MIDI CC może odbywać się też jednocześnie, jeśli tylko nie zabraknie rąk.

Poniżej wykonanie utworu "Kisses" przez zespół "Basso", z użyciem UFO:

Klawiatury sterujące Kontrolery MIDI USB

Studio

Richard Devin - Pionier muzyki elektronicznej z L-ISA Studio
Więcej wiadomości