Genialny gitarzysta - Ulf Wakenius - zagra w Blue Note

Genialny gitarzysta - Ulf Wakenius - zagra w Blue Note

23 stycznia 2013, 13:53
[img:1]

Wirtuoz jazzowej gitary, gitarzysta Oscara Petersona - Ulf Wakenius, już w najbliższą sobotę wystąpi, wspólnie ze słowackimi muzykami z AMC Trio, w klubie Blue Note. Będzie to kolejny koncert z cyklu Jazz Top w Blue Note.

 
Urodzony w Szwecji Ulf Wakenius po raz pierwszy sięgnął po gitarę w wieku jedenastu lat. Na początku fascynowało go brzmienie elektrycznej gitary bluesowej, jednak bardzo szybko zwrócił się w stronę jazzu. Wraz z nim pojawił się nowy mistrz: John McLaughlin (kilkanaście lat później napisze specjalnie dla Ulfa kilka kompozycji).
 
Mając 17 lat, Ulf Wakenius był już rozpoznawalnym w Skandynawii gitarzystą, a spektakularnym przełomem w jego karierze okazał się owacyjnie przyjęty duet z Peterem Almqvistem podczas Melody Grand Prix w 1985 roku, który dzięki relacji telewizyjnej, obejrzało 600 milionów ludzi na całym świecie.
 
W połowie lat 80. Ulf Wakenius wyjechał do Rio de Janeiro, gdzie nagrał jeden z najciekawszych w  jego karierze solowych albumów, na którym pojawiły się takie osobowości południowoamerykańskiej muzyki jak: Sivuca, Luizao, Paolo Braga (Elis Regina), Nico Assumpcao (Milton Nascimento). Płyta ta okazała się wielkim przebojem w Szwecji, znacząc jednocześnie początek fascynacji artysty kulturą i muzyką brazylijską.  Lata 90. zapoczątkowały w karierze Wakeniusa współpracę z europejskimi i amerykańskimi mistrzami jazzu. Firmowana jego nazwiskiem grupa „Graffitti” stworzona była z sekcją rytmiczną Johna Scofielda. W tym czasie zawiązała się również jego muzyczna przyjaźń z ikoną basu Rayem Brownem. Niebawem lista gwiazd, z którymi Ulf Wakenius realizował rozmaite projekty wzbogaciła się o takie nazwiska jak: Oscar Peterson, Herbie Hancock, Ray Brown, Michael Brecker, Joe Henderson, Phil Woods, Johnny Griffin, Jack DeJohnette, Dave Liebman, James Moody, Hank Jones, Mike Brecker,  Joey Calderazzo, czy Pat Metheny. Na szczególną uwagę zasługuje również koncertowy duet Wakeniusa z Patem Methenym, podczas Jazz Baltica 2003, który został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych ostatnich kilku lat.
 
 
Niemal każdy wydany przez Wakeniusa album spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców i krytyków. Do najważniejszych należy jednak zaliczyć nagrane z Rayem Brownem płyty „Seven Steps To Heaven”  (numer jeden w amerykańskich jazzowych listach przebojów) oraz „Summertime”, która osiągnęła status jednej z dziesięciu najlepszych płyt wydanych w USA w 1998 roku.
 
Ulfowi Wakeniusowi towarzyszyć będzie AMC Trio - znane w Europie, słowackie trio, prezentujące wszechstronny, jazzowy repertuar. Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.
 
AMC Trio w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji.
 
Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą. Od 2007 roku współpracują z wirtuozem gitary, członkiem kwartetu Oscar Peterson – Ulfem Wakeniusem. Nagrali z jego udziałem dwa albumy: „Soul of The Mountain” (2008) i „Waiting For a Wolf” (2011). Współpracują również z jedną największych gwiazd trąbki jazzowej Randy Breckerem.
 
 
 
 
 
Ulf Wakenius – gitara; Peter Adamkovič – firtepian; Martin Marinčák – kontrabas; Stanislav Cvanciger – perkusja
 
26.01.2013, sobota, godz. 20.00
ULF WAKENIUS & AMC TRIO
 
Bilety: 50 zł – miejsca siedzące, 35 zł - wejściówki

Muzyka

Unsound Ephemera w Warszawie
Więcej wiadomości