"Aida" w 3D z Arena di Verona tylko w Multikinie

"Aida" w 3D z Arena di Verona tylko w Multikinie

30 lipca 2013, 19:25
[img:1]

Multikino ma zaszczyt zaprosić na retransmisję opery „Aida”. Nagranie jednej z najsłynniejszych oper świata zrealizowano po raz pierwszy w technologii kinowej 3D. 8 sierpnia w wybranych kinach sieci Multikino widzowie będą mogli „znaleźć się” w antycznej arenie we włoskiej Weronie.

Retransmisja nagrania z 23 czerwca 2012 odbędzie się 8 sierpnia o 18.00 tylko w kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów i Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

W 1869 zwrócił się do Verdiego kedyw Egiptu, Izmaił Pasza, z propozycją napisania opery, której wystawienie uświetniłoby uroczystość otwarcia ukończonego w tym właśnie roku Kanału Sueskiego. Zamówienie zostało przyjęte i tak powstała Aida, jedno z najświetniejszych dzieł Verdiego, zamykające drugi, w pełni już dojrzały okres jego twórczości zapoczątkowany Rigolettem, Trubadurem i Traviatą. Odpowiadała ona w pełni panującym w tej epoce i zgodnym z gustami ówczesnej publiczności konwencjom operowym, zarazem jednak była dziełem nowym, stanowiącym poważny krok naprzód nie tylko w indywidualnej ewolucji twórczego stylu Verdiego, ale i w całym rozwoju włoskiej opery romantycznej.

Mamy więc w Aidzie monumentalność i przepych, mamy egzotyczne libretto, mamy popisowe arie głównych bohaterów i wielki zbiorowy finał w II akcie. Są to jednak cechy raczej zewnętrzne, które upodabniają Aidę do innych oper tej epoki. Wyróżnia się ona natomiast spośród nich szlachetnością melodii, świetną charakterystyką muzyczną poszczególnych postaci oraz dużą subtelnością środków muzycznego wyrazu. 

Wielkie sceny zbiorowe uderzają efektownością i rozmachem, a także zróżnicowaniem charakteru poszczególnych partii i maestrią kontrapunktycznej techniki. Nie brak w Aidzie momentów poetycznych i głęboko nastrojowych. Warto też wspomnieć, że w operze tej wprowadził Verdi motywy muzyczne towarzyszące stale niektórym postaciom, przede wszystkim Aidzie i Amneris. Można by nazwać je motywami przewodnimi, z tym jednak, że nie są one, jak u Wagnera, wynikiem z góry przyjętej, wyrozumowanej zasady, lecz powracają w toku dzieła w sposób całkowicie naturalny.

Program pokazu:

Start: 18:00

Część 1: 85 minut

Przerwy: 15 minut

Część 2: 73 minuty

Łączny czas trwania: 143 minuty


Produkcja:

Dyrygent – Daniel Oren

Reżyseria – Gianfranco de Bosio

Choreografia – Susanna Egri


Obsada:

Aida, sopran – Hui He

Radames, wódz wojsk egipskich, tenor – Marco Berti

Amneris, córka Faraona, mezzosopran – Andrea Ulbrich

Amonastro, baryton – Ambrogio Maestri

Il Re, Faraon, bas - Francesco Ellero D’Artegna

Ramfis, arcykapłan Izydy, bas - Giacomo Prestia

Goniec, tenor - Antonello Ceron

Kapłanka, sopran - Antonella Trevisan

 

Bilety:                                                               

Bilet normalny – 40 zł

bilet ulgowy dla uczniów i studentów z ważną legitymacją – 30 zł

bilet grupowy dla grup powyżej 15 osób - 30 zł od osoby

 

Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl.

Bilety grupowe do nabycia tylko u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach.

Szczegóły i bilety: www.multikino.pl


[img:2]

Wygraj bilet!

Wraz z siecią kin Multikino mamy dla Was wejściówki na operę Aida w 3D, więcej informacji na naszym facebook'owym profilu.

 

Muzyka

Jan Szczurek Big-band rozpoczyna 5 maja w Gdyni trasę koncertową
Więcej wiadomości