PLASA 2013: Shure prezentuje nowe urządzenia

PLASA 2013: Shure prezentuje nowe urządzenia

21 października 2013, 14:00
Producent: Shure
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

[img:1]

Firma Shure podczas tegorocznych targów PLASA 2013 posiadała imponujące i często odwiedzane stoisko. Prezentowano na nim całą serię urządzeń audio, nie obyło się bez klasycznych mikrofonów Shure czy di-boxów Radial. 

Zważywszy, że Shure jest bodajże najpopularniejszym producentem mikrofonów na świecie, logiczne jest ich silne dążenie do zdominowania rynku bezprzewodowych systemów mikrofonowych. Regularnie ukazują się wyprodukowane przez nich coraz to nowsze systemy, wciąż udoskonalane i dopasowane do wymagań klientów. Główne serie tych systemów, o ugruntowanej już pozycji na rynku to PGX, SLX, ULX, UHF-R, ULX-D (wprowadzona zeszłego roku, nominowana do Awards for Innovation 2012) oraz najnowsza z nich, GLX-D. Ponadto, na stoisku prezentowano też obecny już od jakiegoś czasu system AXIENT, nowoczesną i wyrafinowaną sieć zarządzania urządzeniami bezprzewodowymi.

 

[lupa:4]

 

Shure GLX-D

GLX-D to cyfrowy system bezprzewodowy najnowszej generacji. W przeciwieństwie do starszych systemów radiowych, jest to rozwiązanie w pełni cyfrowe (podobnie jak w przypadku opisywanego przeze mnie systemu Neutrik - XIRIUM), co oznacza niezdegradowaną jakość cyfrową. GLX-D należy do grupy "inteligentnych" systemów cyfrowych - zastosowana tu technologia nosi miano LINKFREQ i pozwala ona urządzeniu automatycznie wykrywać częstotliwości transmisji danych bez zakłóceń.

Podczas operacji, odbiornik bezustannie analizuje spektrum dostępnych częstotliwości. Kiedy odnalezione zostaje korzystne, wolne pasmo, odbiornik i nadajnik synchronizują się automatycznie, a następnie utrzymują ciągłą, dwukierunkową komunikację. W przypadku wystąpienia zakłóceń, zostają one natychmiastowo wykryte, a odbiorniki i nadajniki wynajdują i synchronizują się w kolejnym wolnym paśmie - cały ten proces odbywa się szybko i niezauważalnie, bez najmniejszych przerw w dźwięku.

 

[lupa:1]

 

Nadajniki GLX-D wyposażone są w najlepsze w swojej klasie akumulatory litowo-jonowe SB902, które szybko ładują się przy użyciu portu ładowania na odbiorniku lub kilku dostępnych portów USB. W pełni naładowany akumulator zdolny jest pracować do szesnastu godzin; w przypadku konieczności szybkiego naładowania go, 15-minutowe podłączenie może przynieść około 1.5 godziny życia baterii. Na odbiornikach obecne są dokładne liczniki, które w godzinach i minutach odmierzają pozostały czas żywotności akumulatora.

 

[lupa:6]

 

GLX-D operuje na nielicencjowanym paśmie 2.4 GHz; możliwe jest używanie do ośmiu kompatybilnych systemów jednocześnie. Maksymalny zasięg jednostek to 60 metrów. W skład systemu wchodzą następujące urządzenia:

 

  • Odbiornik GLXD4, obsługujący omawianą technologię LINKFREQ, wyposażony w zintegrowane porty ładowania nadajników oraz wyświetlacz LCD wysokiej rozdzielczości. Jest to jednostka o klasycznym wyglądzie odbiornika bezprzewodowego, w kompaktowym i solidnym wydaniu.
  • Odbiornik GLXD6 to odbiornik przeznaczony dla gitar elektrycznych. Jest zaprojektowany jako klasyczny stomp-box gitarowy do umiejscowienia na podłodze z kostkami efektów. Posiada wbudowany stroik.
  • Nadajnik ręczny GLXD2, automatycznie łączący się z odbiornikiem GLXD4. Jego kapsuła jest wymienna - można z nim wykorzystać kapsuły takich mikrofonów jak klasyczne Sm58, Sm86, Beta 58a i Beta 87a.
  • Nadajnik GLXD1 bodypack, do umieszczenia na ubraniach/ciele. Automatycznie łączy się z nadajnikami GLXD4 i GLXD6.

 

Jak wspominałem, centralne pozycje na stoisku Shure zajmowane również były przez systemy ULX-D oraz AXIENT. Są one już obecne na rynku od jakiegoś czasu, ale warto poświęcić im kilka słów.

 

[lupa:2]

 

Shure ULX-D

 

ULX-D to profesjonalny system przeznaczony do trwałych instalacji dźwiękowych. Oferuje czysty cyfrowy dźwięk (24-bity / 48 kHz, szerokie pasmo przenoszenia, 120 dB zasięgu dynamicznego) oraz efektywną i wydajną pracę. Aby zagwarantować wysokie bezpieczeństwo, dane kodowane są za pomocą szyfru blokowego AES-256. ULX-D gwarantuje płynną integrację ze współczesnymi systemami kontrolnymi, a jego odbiorniki posiadają zestaw zaawansowanych funkcji, jak tryb High Density, pozwalający wykorzystać większą ilość kanałów na skróconym zasięgu (560 kanałów przy zasięgu do 30m na paśmie 72 MHz) oraz Bodypack Frequency Diversity, pozwalającej na wykorzystanie dla jednego źródła dwóch nadajników operujących na osobnych częstotliwościach, aby uniknąć zakłóceń.

Operując w zakresie 470-814 MHz, odbiorniki automatycznie skanują pasma w poszukiwaniu tych wolnych od zakłóceń. Przenoszony dźwięk jest stabilny i pozbawiony artefaktów, a zasięg wynosi około 100 metrów. Wykorzystane akumulatory litowo-jonowe oferują żywotność do 12 godzin. Odbiorniki posiadają gniazdo Ethernet, pozwalające na łączenie ich w sieć oraz zapewniające kompatybilność z systemami AMX i Crestron, jak i urządzeniami sieci Dante.

 

[lupa:3]

 

Shure AXIENT

 

AXIENT to wyrafinowana sieć / system bezprzewodowy wyposażony w szereg zaawansowanych narzędzi do analizy pasma, alokacji kanałów oraz zarządzania pojedynczymi urządzeniami w sieci. Jest owocem pracy firmy Shure nad siecią o dużej mocy diagnostycznej i kontrolnej do wykorzystania w sytuacjach ekstremalnych pod kątem transmisji bezprzewodowej, gdzie w użyciu jest wiele pasm i nadajników, a gdzie nie może być mowy o błędach i przerwach w transmisji.

W połączeniu z programem Wireless Workbench 6, narzędzia do zarządzania spektrum transmisji Axient oferują bogaty graficzny interfejs oraz stosunkowo łatwą kontrolę nad spektrum fal radiowych. Komponenty sieci AXIENT bezustannie skanują to spektrum, gromadzą dane i wysyłają je do siebie nawzajem, koordynując wykorzystanie poszczególnych pasm. Nadajniki są w stanie wykrywać zakłócenia i przesyłać dane o nich do sieci, podczas gdy same niezauważalnie zmieniają częstotliwość bez ubytków w sygnale. Ponadto, system wyposażony jest w najnowocześniejszą technologię zarządzania energią oraz zdalną kontrolę poszczególnych części sieci.

 

[lupa:5]

 

Shure AXIENT to złożony i wymyślny system, a wszystkich jego komponentów nie sposób streścić w formie krótkiego tekstu - jego temat poruszyłem jedynie tytułem przypomnienia. Jest już obecny na rynku od jakiegoś czasu i nadal pozostaje jednym z największych dokonań firmy w technologii bezprzewodowej - zainteresowanych dokładnym działaniem tego produktu pozostaje mi odesłać do strony producenta.

Mikrofony Zestawy mikrofonowe Systemy bezprzewodowe

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów

Pro Audio

Ciekawe nagłośnienie instalacyjne KV2 ESR106
Więcej wiadomości