PLASA 2013: Nowości od AKG, JBL i Soundcraft na stoisku HARMAN

PLASA 2013: Nowości od AKG, JBL i Soundcraft na stoisku HARMAN

22 października 2013, 10:00
Producent: AKG JBL Soundcraft

[img:1]

HARMAN to korporacja zajmująca się produkcją i dystrybucją produktów wielu znanych marek w przemyśle audio, jak i branży oświetleniowej i elektronicznej.

Należą do nich takie marki jak AKG, JBL, Soundcraft, Lexicon, Crown, Marin, Studer i wiele innych. Na swoim stoisku na targach PLASA 2013, poza oświetleniem Martin, Harman prezentował kilka nowych i ciekawych produktów. Są to: słuchawki studyjne AKG K812, przenośne kolumny nagłośnieniowe JBL PRX700 oraz konsole Soundcraft SI Expression i SI Performer.

 
[lupa:1]
AKGK812

 

Słuchawki referencyjne K812 to nowy projekt - posiadają duże głośniki o rozmiarze 53 mm oferujące największy zasięg dynamiczny ze wszystkich dotychczasowych modeli słuchawek AKG. Mają szerokie pasmo przenoszenia - operują w niemal pełnym spektrum słyszalnym dla ludzi. Są zaprojektowane również z myślą o szczególnym komforcie: są elastyczne i same dopasowują się, podczas gdy nauszniki zrobione są z miękkiego weluru, co czyni długotrwałe noszenie ich mniej męczącym.

Producenci twierdzą, że słuchawki K812 są ich najlepszym osiągnięciem w tym temacie;  według nich są owocem intensywnej, pięcioletniej pracy nad badaniem i projektowaniem słuchawek możliwie najbliższych ideałowi, podczas gdy poziom wykorzystanej technologii przekracza ogólnie przyjęty standard w przemyśle. Nowy model prezentowany jest z wyraźną dumą.

 

[lupa:2]
JBL PRX700

 

JBL natomiast prezentował nową serię przenośnych kolumn PRX700, będącą rozszerzeniem dotychczasowej wiodącej serii PRX PA. Nowe kolumny są znacznie ulepszone pod kątem mocy, możliwości połączeń oraz maksymalnej głośności. Na serię PRX700 składa się siedem następujących modeli:

 

  • PRX710: wielofunkcyjna dwudrożna kolumna z dziesięciocalowym głośnikiem
  • PRX712: jak wyżej, jednak z głośnikiem 12", działająca również jako monitor sceniczny
  • PRX715: pełnopasmowa kolumna/monitor sceniczny: 15"
  • PRX725: dwudrożna, piętnastocalowa kolumna bass reflex
  • PRX735: trójdrożna, pełnopasmowa kolumna: 15"
  • PRX715XLF: aktywny, piętnastocalowy subwoofer bass reflex
  • PRX718XLF: jak wyżej; 18"

 

[lupa:3]
JBL PRX700

 

Wszystkie kolumny w serii zasilane są wydajnymi wzmacniaczami klasy D o mocy 1500 W - dopasowanymi do kolumn tak, by zmaksymalizować ich wydajność i brzmienie. Ponadto, kolumny wyposażone są w nowe woofery Differential Drive o większej dynamice i zmniejszonym zużyciu mocy. Nowością jest również opatentowana przez JBL technologia falowodów, pozwalających na równomierną oraz spójną emisję dźwięku: 90 stopni w osi poziomej / 50 w osi pionowej. Wyjątkiem jest PRX710, gdzie rozproszenie to 100 / 60 stopni.

Rozbudowany panel na modelach PRX710, PRX712, PRX715, PRX725, PRX735 posiada zróżnicowane złącza i funkcje: posiada dwa zbalansowane wejścia combo XLR/Jack oraz dwa niezbalansowane wejścia RCA. Dodatkowo obecna jest lampka LED zaznaczająca obecność sygnału, system korekty brzmienia (opcje Normal oraz Boost dla modeli 710, 725, 735; Main oraz Monitor dla 712, 715) i przełącznik źródła mikrofon/linia dla wejścia pierwszego i Ground Lift dla drugiego.

 

[lupa:4]
JBL PRX700

 

Panel dla modeli niskotonowych (PRX715XLF, PRX718XLF) zawiera wspominany sygnalizator LED dla każdego kanału, przyciski odwrócenia fazy oraz Pass Thru, zmieniający tryb z Hi Pass (filtr górnoprzepustowy) na Full Range (pełne pasmo); wtyki to combo XLR/Jack oraz zbalansowane złącza XLR Loop Thru.

Czas również na nowe konsole Soundcraft: Si Expression i Si Performer, światowej klasy cyfrowych mikserów audio (z opcją kontroli oświetlenia w przypadku Performera) dostępnych w bardzo przystępnej cenie. Obie konsole dostępne są z kartami Soundcraft Multi Digital, czyniących je wielokanałowymi, wieloformatowymi interfejsami audio do profesjonalnych nagrań.

 

[lupa:5]
Soundcraft Si Expression

 

Si Expression dostępne jest w wersjach 1, 2 i 3 z odpowiednio 16, 24 i 32 wejściami mikrofonowymi. Wszystkie trzy można rozszerzyć maksymalnie do 66 wejść za sprawą stage-box’ów Soundcraft (w tym nowych modeli Mini Stagebox 13 i 32) lub korzystając ze złącz MADI i AES/EBU.

Mikser posiada procesory oraz narzędzia wyprodukowane przez również związane z HARMANem firmy BSS, dbx, Lexicon i studer, jak i kolorowy dotykowy wyświetlacz, zdalną kontrolę iPad ViSi oraz podświetlane suwaki FaderGlow (jest to opatentowana technologia Soundcrafta, automatycznie podświetlająca suwaki w zmiennych kolorach reprezentujących ich przypisanie do konkretnych funkcji, grup, wyjść, itp).

 

[lupa:6]
Soundcraft Si Expression

 

Możliwości DSP miksera są całkiem przyzwoite - dostępne są czteropasmowe equalizery, bramki i kompresory oraz delay’e na każdym kanale a ponadto trzydziestopasmowa korekta i kontrola dynamiki na wszystkich wyjściach, jak i cztery procesory efektów Lexicon (wszystkie mogą być używane symultanicznie, w przeciwieństwie do innych konsol w tej klasie). Rozbudowane są również możliwości łączenia oraz dodawania kart opcyjnych, jak nowa karta BSS BLU Link, umożliwiająca pracę konsoli z systemem monitoringu osobistego dbx PMC16.

Si Performer natomiast posiada zintegrowaną kontrolę DMX, umożliwiającą dodatkowo kontrolę oświetlenia. Mikser oparty jest na wcześniejsze modele SiCompact range, z którymi łączy pewne cechy, jednak oferuje dużo większą moc DSP i funkcjonalność. Dostępny jest w modelach Permofmer 2 (24 wejścia mikrofonowe, 8 liniowych) i Performer 3 (32+8, cztery kanały FX Return). Istnieje możliwość wykorzystania podłączenia dodatkowych stagebox’ów Soundcraft oraz kart z serii Soundcraft ViSi czy korzystanie ze złącz CobraNet, AVIOM czy AES. Port DMX512 oraz dedykowane oprogramowanie obsługuje kontrolę sprzętu oświetleniowego. Zarówno ustawienia dźwiękowe jak i oświetleniowe mogą być zapisane i przechowywane.

 

[lupa:7]
Soundcraft Si Performer

 

Co do procesorów dźwięku sprawa ma się podobnie jak w przypadku Si Expression: czteropasmowa korekta i kontrola dynamiki jest obecna na każdym kanale; wyjścia posiadają graficzne korektory BSS. Łączna liczba dostępnych procesorów odpowiadałaby 220 rackom sprzętu. Warto zaznaczyć, że tu również wszystkie mogą być używane jednocześnie, nie ryzykując przeciążenia mocy DSP.

Miksery Cyfrowe Kolumny i głośniki Zestawy przenośne (PA) Pełnopasmowe pasywne Subwoofery aktywne Pełnopasmowe aktywne Monitory sceniczne Słuchawki Słuchawki profesjonalne

Pro Audio

RDL RU-NMP44 - sieciowy procesor miksujący Dante
Więcej wiadomości