10 faktów z historii marki Hagstrom, które powinieneś wiedzieć

10 faktów z historii marki Hagstrom, które powinieneś wiedzieć

7 maja 2015, 10:00
Producent: Hagstrom Guitars

Co skłoniło Albina Hagströma, właściciela dobrze prosperującego biznesu akordeonowego do założenia fabryki gitar elektrycznych? Tego się nie dowiemy. Jasnym jest, że ten skok na głęboką wodę przyniósł mu sławę, a muzykom na całym świecie, z Pulem McCartneyem na czele, świetne instrumenty i tysiące rewelacyjnych brzmień.

Historia Hagstroma zaczyna się w Szwecji w 1925 roku i pełna jest niesamowitych wydarzeń, które finalnie doprowadziły do powstania jednej z najlepszych marek gitarowych na świecie.

1. Do 1958 roku gitary elektryczne produkowane były seryjnie tylko w Stanach Zjednoczonych. Hagstrom został pierwszym producentem gitar poza Ameryką. Dzięki doświadczeniu w produkcji akordeonów, gitary Hagstroma uznawane były za bardzo miękkie i dźwięczne.

 

[img:1]

Pierwszy zakład Hagstroma w Szwecji.

 

2. Hagstrom H8 był pierwszą gitarą basową z ośmioma strunami produkowaną seryjnie. Instrument ten zdobył niesamowitą popularność po tym jak zaczęli używać go Noel Redding (TJHE), Jimi Hendrix oraz Mike Rutherford (Genesis).

3. Jedną z przewag rynkowych Hagstroma jest opatentowany H-Expander, zaprojektowany we współpracy z SAAB Aerospace Company, czyli pręt regulacyjny gryfu gitary, dzięki któremu instrument stał się mniej podatny na odkształcenia. Konkurencja używała wówczas zwykłych, walcowatych prętów.

 

[img:2]

H-Expander, czyli pręt regulacyjny gryfu gitary, dzięki któremu instrument jest mniej podatny na odkształcenia.

 

4. Pierwsze gitary na rynku amerykańskim sprzedawane były pod marką Kent, zaś w Wielkiej Brytanii często brandowane były marką Futurama. Powodem tej decyzji była nikła popularność marki Hagstrom w Stanach Zjednoczonych. Niewiele uchowało się informacji z tamtych czasów, ale jasnym jest, że na zdjęciu poniżej, jedną z najbardziej rozpoznawanych kreacji Davida Bowiego, artysta gra na takim właśnie Hagstromie, brandowanym jako Kent.

 

[img:3]

David Bowie i jego Hagstrom brandowany jako Kent.

 

5. Hagstrom produkował również wzmacniacze, głośniki, efekty, struny i miksery, których podczas swojej pierwszej międzynarodowej trasy koncertowej używał zespół ABBA.

6. Model „Jimmy” produkowany od 1969 do 1979 roku został nazwany po Jamesie D´Aquisto, legendarnym lutniku, pracującym dla Hagstroma, Fendera i wielu innych marek, według znawców określany jako najlepszy projektant gryfów gitarowych w historii tego instrumentu.

7. Swede i Super Swede to ostatnie modele produkowane w szwedzkim Älvdalen do 1983 roku. Inspirowane były Gibsonem Les Paulem. W 1983 roku wyprodukowano również Ultra Swede produkcji japońskiej.

8. Wskutek rosnących cen produkcji i konkurencyjności, Hagstrom postanowił przenieść produkcję gitar do Azji. Ruch ten jednak nie przyniósł dobrych rezultatów, właściciele marki nie byli zadowoleni z efektów, więc postanowiono zawiesić działalność, niż sprzedawać produkty o niższej jakości niż oryginalna.

9. Marka Hagstrom powróciła w 2004 roku z takimi seriami jak: Deuce, Swede, Super Swede, Select Super Swede, F-20 oraz Viking. Od 2006 roku w szwedzkim Älvdalen odbywa się impreza Hagstrom Festival.

10. Najmocniejszym faktem z historii jest obecność tych panów w panteonie muzyków, którzy wybrali Hagstroma:

 

[img:4]

Cobain z odnowioną wersją jego Hagstroma F200.

 

[img:5]

Gdyby Elvis śpiewał dziś, prawdopodobnie robiłby to z odświeżoną wersją jego ulubionego Hagstroma Viking.

 

[img:6]

Jimmy Hendrix, podobnie jak cały jego zespół był zafascynowany możliwościami Hagstroma H8.

 

[img:7]

Frank Zappa od zawsze podkochiwał się w Hagstrom Super Swede.

 

[img:8]

Wśród Polaków jednym z największych wielbicieli tej marki jest Andrzej Nowak (TSA, Złe Psy).

 

więcej: emuzyk.pl
Gitary

Gdzie kupić?

Hagstrom Guitars Hagstrom Guitars www.hagstromguitars.eu

Dystrybucja w Polsce:

Grupa Zibi S.A.

adres:
ul. Wirażowa 119 02-145 Warszawa

Sklepy muzyczne > Hagstrom Guitars rozwiń listę sklepów

Gitara

Korg ST1K - Stroiciel syntezatorów
Więcej wiadomości