Komora anechoiczna firmy Equipson: niezbędna placówka badawcza

Komora anechoiczna firmy Equipson: niezbędna placówka badawcza

2 lipca 2015, 13:00
Producent: Work Pro Audio

Hiszpańska firma Equipson, właściciel marki WORK Pro, wyposażyła swój zakład produkcyjny w komorę anechoiczną, przeznaczoną do przeprowadzania rygorystycznych badań i testu sprzętu.

[img:1]

Celem stworzenia specjalnej komory o ścianach pochłaniających sto procent odbić dźwięku było zapewnienie sobie pomieszczenia o niezmiennych warunkach akustycznych, zapewniającego pełną wiarygodność wyników pomiarów. Dźwięk jest nieodmiennie wartością bardzo subiektywną – stworzenie komory anechoicznej (pozbawionej echa) to rezultat naukowego podejścia do badań dźwięku i dążeń do określenia go obiektywnymi, fizycznymi właściwościami.

Eksperyment naukowy zakłada, że rezultaty z niego uzyskiwane będą identyczne, jeżeli warunki badawcze pozostaną niezmienne. Jedyną formą zapewnienia sobie takich warunków do pracy z dźwiękiem było skonstruowanie pomieszczenia w pełni odizolowanego od warunków zewnętrznych. Kolejnym niezbędnikiem było uwzględnienie ścian, które w pełni absorbują drgania powietrza, oddając je w formie ciepła – normalne ściany naturalnie powodowałyby odbicia dźwięku, zniekształcające pomiary.

[img:2]

Do osiągnięcia tych celów wzięto pod uwagę trzy cechy wpływające na stopień pochłanialności energii akustycznej przez materiały: jego skład i fakturę, jego grubość oraz powierzchnię, zmaksymalizowaną przez wykorzystanie trójkątnych elementów ze specjalnego tworzywa.

Wbrew temu co może się wydawać, przebywanie i odsłuch w komorze anechoicznej jest bardzo nietypowym i nie do końca przyjemnym doświadczeniem. Ludzkie ucho i mózg nie są przygotowane na odsłuch dźwięku w kompletnie odizolowanym i pozbawionym refleksji środowisku. Komora ta odnajduje zastosowanie wyłącznie podczas rygorystycznych pomiarów. Zastosowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem staje się jednak niezwykle ważnym narzędziem dla firmy tworzącej profesjonalny sprzęt audio – możliwość ściśle kontrolowanych testów pozwala na rozwój prac badawczych i tworzenie sprzętu dopasowanego do najnowszych wymogów i potrzeb rynku.

[img:3]

Studio - akcesoria Ekrany akustyczne Akcesoria inne

Gdzie kupić?

Work Pro Audio Work Pro Audio www.workproaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Digital Audio Sp. z o.o.

adres:
ul. Gdyńska 100 80-209 Nowy Tuchom

Studio

DirectOut i RME znów łączą siły
Więcej wiadomości