Znamy laureatów nagród PLASA Awards for Innovation 2015!

Znamy laureatów nagród PLASA Awards for Innovation 2015!

8 października 2015, 08:00

Maciej ŻulczykWe wtorek, piątego października o godzinie osiemnastej w londyńskim centrum ExCeL odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowych nagród PLASA Awards for Innovation & Sustainability oraz Nagrody Gotteliera.

Nominowano 31 produktów, spośród których wybrano osiem, wliczając w to laureata Złotej Nagrody głównej. Zwycięzcy musieli przekonać do siebie grono sędziów i spełnić ścisłe kryteria, z których głównymi było demonstrowanie nowego sposobu myślenia, poprawa obsługi technicznej, wykorzystywanie nowych technologii, materiałów czy technik, zaimplementowanie patentów i unikalnej własności intelektualnej, szczególne walory komercyjne czy poprawa bezpieczeństwa.

 

Nagroda Gotteliera

Nagroda Gotteliera, przyznawana w uznaniu za bogate zasługi w rozwój przemysłu scenicznego i rozrywkowego, oddaje cześć pamięci Tony’ego Gotteliera, projektanta oświetleniowego, developera sprzętowego, komentatora branżowego i wieloletniego redaktora magazynu Lighting&Sound International, który zmarł w 2006 roku.

 

[img:1]

 

Jej tegorocznym laureatem jest David Cunningham, wczesny pionier komputerowych systemów oświetleniowych i autor licznych przełomowych produktów dla firmy Strand w latach 70-tych i 80-tych, jak choćby system Multi-Q, konsola Micro-Q, system dimmingu CD80 czy Lightpalette.

Z ramienia swojej własnej firmy Entertec zaprojektował on jednostkę profilową Source Four, po czym nawiązał niezwykle owocną współpracę z gigantem oświetleniowym ETC, z którymi stworzył liczne udane produkty, jak choćby dimmer Sensor.

 

[img:10]

David Cunningham

 

Awards for Innovation & Sustainability

Osiem nagród PLASA Awards for Innovation, wręczonych przez Eda Pagetta, Przewodniczącego Zarządu PLASA, przyznano dla:

 

AVID za SL6

Sędziowie uznali, że konsola ta jest niezwykle dobrze zaprojektowana i przemyślana, szczególnie pod kątem ergonomii i płynności pracy połączonej z elastycznością i skalowalnością. Cechy te czynią ją niezwykle wszechstronną i dostosowaną do różnych rynków, jak trasy koncertowe i brodcasting.

 

[img:2]
AVID SL6

 

RC4 Wireless za RC4Magic-DMXpix

Sędziowie orzekli: W branży wiele trudności uznawanych jest za coś oczywistego i niezmiennego. Jednak ten produkt uczyni życie wielu techników dużo łatwiejszym, jako że rozwiązuje wielki problem logistyczny w zarządzaniu kontrolą pikselową w długich szeregach LEDów. Urządzenie pozwoli na znaczącą redukcję ilości niezbędnych kanałów przy zachowaniu niezależnej kontroli LED, niezależnie od ich producenta i w wielu różnych aplikacjach, od oświetlenia architektonicznego do kostiumowego”.

 

[img:3]

RC4 Wireless RC4Magic-DMXpix

 

Elation Lighting za Platinum FLX

Kolegium uznało, że jest to: „wszechstronna ruchoma głowica oświetleniowa rozwiązująca liczne problemy z wykorzystaniem pojedynczego urządzenia. Hybrydowa konstrukcja spot/beam/wash wykorzystuje sprytne rozwiązania inżynieryjne, skutkujące autentycznie niezauważalnym przejściem między poszczególnymi funkcjami, a wszystko to przy zachowaniu rozsądnych wymiarów i ceny”.

 

[img:4]

Elation Lighting Platinum FLX

 

Robert Juliat za DALIS

Komentarz sędziów tym razem brzmiał: Rendering kolorów oferowany przez ten produkt jest po prostu piękny. Reflektor jest dobrze zaprojektowany i elegancki, oferuje bardzo dobrą i jednolitą wiązkę - bez wątpienia odnajdzie zastosowanie na wielu scenach w niedalekiej przyszłości”.

 

[img:5]

Robert Juliat DALIS

 

d&b audiotechnik za kolumny V7P i V10P

Jurorzy uznali je za: jakościowo skonstruowane, niewielkie i lekkie kolumny głośnikowe typu point source, które zapewniają bardzo wysokie poziomy i dobrą kierunkowość. Wszechstronność zapewni im przychylność z wielu sektorów rynku audio”.

 

[img:6]

d&b audiotechnik V7P

 

Milos/Area Four Industries za EXE Cell

Ten produkt dla konstruktorów scenicznych zapewnia informację wizualną o dokładnym ciężarze ładunków na wciągarkach. Wykorzystuje połączenie oprogramowania i technologii wbudowane bezpośrednio w wciągarkę i prezentuje użytkownikom przydatne informacje ładunkowe w czasie rzeczywistym”. Uznano, że produkt ten cechuje się „bardzo dobrą konstrukcją i innowacyjną funkcjonalnością”.

 

[img:7]

Milos/Area Four Industries EXE Cell

 

Eaton - Zero 88 za konsolę oświetleniową FLX

Konsola ta ma oferować: rewolucyjne podejście do barw i ruchu dla pokolenia tabletowego, będące częścią dobrze przemyślanego zestawu oferowanego w przystępnej cenie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników”.

 

[img:8]

Eaton - Zero 88 FLX

 

Złota Nagroda: ETC za Eos Version 2.3

Produkt ten bardzo zaimponował jurorom, w oczach których jest to prawdziwa rewolucja w podejściu projektantów oświetleniowych do kontroli barwowej. W pełni otwiera on potencjał oświetlenia LEDowego i współgra ze sposobem, w jaki projektanci myślą o kontroli barw. Przywraca miksowanie i fading w domenę konceptualną, w odróżnieniu od liczb i wyliczeń. Umożliwia on projektantom wybór przejść i zmian barw, w przeciwieństwie do odgórnego dyktanda narzucanego przez wybrane barwy”.

 

[img:9]

ETC Eos Version 2.3

 

Wyróżnienia otrzymali autorzy produktów uznanych przez jurorów za przydatne narzędzia pracy: SSE Audio za ProSight oraz firma Safety Lifting Gear za DUKE.

Prosight2 to wyrafinowana wersja eleganckiego narzędzia do radzenia sobie z problemem szybkiego dostosowania systemów liniowych w trudnych warunkach, podczas gdy DUKE to zasilana akumulatorami elektryczna wciągarka łańcuchowa, będąca prostym i przydatnym narzędziem, które docenią liczni konstruktorzy sceniczni.

 

Pro Audio

Mikrofon do podcastu: Shure - model MV7+
Więcej wiadomości