PLASA 2015: Scenius i Spheriscan - Nowości od Clay Paky

PLASA 2015: Scenius i Spheriscan - Nowości od Clay Paky

13 października 2015, 10:00
Producent: Claypaky

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xODEzMDYwMCAxMzkxMDc5ODYw.jpgClay Paky to jeden z najważniejszych uczestników targów PLASA: ta ciesząca się wielką renomą na rynku oświetlenia włoska firma - od października ubiegłego roku członek grupy OSRAM - to producent licznych, wielokrotnie nagradzanych innowacyjnych jednostek oświetleniowych oraz wieloletni sponsor tych targów.

Jak na sponsora i czołowego gracza w branży przystało, ich pokaźne stoisko zajmowało tam centralną lokalizację w sektorze oświetleniowym, na nim zaś firma prezentowała uznane i popularne jednostki Mythos, A.leda B-EYE K20,SuperSharpy i Stormy, do których dołączyły dwa nowe produkty: Scenius i Spheriscan.

Debiutujący Scenius to wysokiej klasy ruchoma głowica oświetleniowa typu spot, mieszcząca się na najwyższej półce oferty Clay Paky. Wykorzystuje ona zaawansowany układ optyczny oraz nową metalohalogenkową lampę wyładowczą OSRAM 1-600W / 6000K, o wydajności przewyższającej lampy 1.500W poprzedniej generacji. Zastosowane komponenty oraz technologie sprawiają, że współczynnik oddawania barw (CRI) głowicy Scenius wynosi ponad 95 (!) - barwy oświetlonych nią przedmiotów oddawane będą wiernie i naturalnie, w sposób zbliżony do światła słonecznego.

 

[img:7]

[img:8]

 

Ponadto, Scenius charakteryzuje się bardzo cichą pracą oraz wysoką wszechstronnością, dzięki szerokiemu, płynnemu i precyzyjnemu zoomowi 8° - 50° oraz nowoczesnemu systemowi śledzenia fokusu. Lampa wytwarza światło o temperaturze 6.000K, z kolei jej wysoką wydajność barwową zapewnia system CMY, 7-kolorowa tarcza oraz liniowy filtr CTO. Scenius pozwoli również na uzyskanie zróżnicowanych efektów dzięki dwóm obracalnym tarczom po 6 gobo każda, obracalnemu pryzmatowi oraz specjalnej tarczy graficznej, która może być wykorzystana samodzielnie bądź wraz z efektami gobo.

Jednostka wyposażona jest również w precyzyjną przysłonę, może być wykorzystana w trybie wash dzięki nowemu filtrowi frost oraz pracować przy 1.400W lub 1.200W w trybie energooszczędnym.

 

[img:1]

[img:2]

 

Drugim nowym produktem w ofercie Clay Paky jest Spheriscan, unowocześniony skaner z lustrem o nieograniczonej rotacji pan w obu kierunkach i maksymalnej prędkości 250 obrotów na minutę.

Ruchy obrotoowe zamontowanego w ochronnym kloszu lustra są szybkie, precyzyjne, i mogą być płynnie spowolnione do prędkości dwóch obrotów na godzinę. Ruchy tilt lustra mieszczą się w przedziale 90° i osiągają maksymalną prędkość 250 bpm. Poza prędkością i precyzją, Spheriscan oferuje też wysoką jasność, dzięki 1.200 watowej lampie OSRAM, generującej światło o bazowej temperaturze 6000K, którą można zredukować do 2700K z wykorzystaniem liniowego systemu CTO.

 

[img:5]

[img:6]

 

Spheriscan charakteryzuje się szerokim jak na jednostkę tego typu zoomem 13° - 34°, posiada też elektroniczny fokus i przednią soczewkę o średnicy 80 mm. Reprezentanci firmy na stoisku z dumą informowali, że ich najnowsze dzieło przewyższa wszystkie dotychczasowe skanery pod względem praktycznie każdego parametru. Co więcej, jest to chyba pierwsza jednostka z ruchomym lustrem przeznaczona do użytku zewnętrznego - posiada ona certyfikat IP54.

Nie zabrakło też dodatkowych funkcji i możliwości, wśród których znajdziemy tarczę z sześcioma obracalnymi, wymiennymi gobo, tarczę z ośmioma statycznymi gobo, obracalny pryzmat, szybką, 16-płytkową przysłonę, zmienny filtr typu frost, stroboskop migawkowy i dimmer. To oryginalne i wielofunkcyjne urządzenie, które można wykorzystać również bez klosza z lustrem, jest - jak komentują jego twórcy - ukłonem w stronę minionej epoki z wykorzystaniem najnowszych technologii, i w rękach kreatywnych projektantów oświetleniowych może stać się przydatnym narzędziem w tworzeniu imponujących efektów świetlnych.

 

Galeria zdjęć ze stoiska Clay Paky:

[img:9]

[img:10]

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:14]

[img:15]

[img:18]

[img:19]

[img:20]

[img:21]

 
Ruchome głowy spot Efekty / Lasery Skanery

Oświetlenie

Anolis, czyli oświetlenie architektoniczne z sercem Robe
Więcej wiadomości