Najmłodszy instrument świata kończy swój żywot.

Najmłodszy instrument świata kończy swój żywot.

10 listopada 2015, 13:04

Nie każdy wie o jego istnieniu i jak się nazywa. Nie każdy wie, że nie jest pradawnym hinduskim lub bardziej egzotycznym instrumentem. Ale prawie każdy rozpływa się przy jego delikatnych i miękkich dźwiękach. Poznajcie hang. 

Hang to instrument z rodziny idiofonów , który nie został stworzony gdzieś daleko w Azji, ale w Szwajcarii! I to całkiem niedawno, bo w 2000 roku! Oryginalny hang został zaprojektowany i wyprodukowany przez Felixa Rohnera i Sabinę Schärer (PANArt Hangbau AG). Siedziba firmy znajduje się w Bernie. PANArt to firma, która ma na swoim koncie kilka innych całkiem ciekawych instrumentów. Ale wróćmy do hanga...

Słowo Hang w języku jakiego używają mieszkańcy Berna oznacza po prostu dłoń. Hang składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina „UFO”. Podczas gry hang spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Górna część instrumentu to DING, a dolna to GU. Na górnej części jest 8 pól dźwiękowych oraz górny gong. Dolna część GU jest gładka, ale posiada otwór, którym możemy dodatkowo modulować brzmienie. 

[img:1]

Hang pomimo, że jest bardzo młodym instrumentem zdobył uznanie wielu muzyków. Stał się ulubionym instrumentem ulicznych muzyków. Nie jest także tani. Jego cena w sklepie to nawet 1500 euro. Jednak ceny te na pewno mocno poszybują w górę, ponieważ producenci wydali w 2015 roku oświadczenie, że ze względu na rosnącą ilość podróbek, muszą zakończyć produkcję hangów. Oryginalny hang doczekał się dwóch generacji (I - 2000, II - 2007), a teraz jego miejsce zajmuje nowy Pang GUDU. Można więc powiedzieć, że jeden z najmłodszych instrumentów na świecie zakończył swój żywot. Na rynku pozostaną jedynie niesprzedane hangi w sklepach, na aukcjach oraz podróbki. 

[img:2]

 

 

Hang posiada raczej indywidualne brzmienie, ale sposób gry na nim, kształt oraz materiał z którego jest zrobiony przypomina troszeczkę steel pan z Trynidadu i Tobago. Co prawda do grania na steel panie wykorzystujemy pałeczki, ale nie sposób odnieść wrażenia, że konstrukcje są zbliżone. Steel Pan jest odwrotnością hanga i ma więcej pól dźwiękowych. 

 [img:3]

 

 

A tak wygląda produkcja i strojenie instrumentu steel pan:

 

Perkusja

Wielki powrót serii Z Custom od marki Zildjian
Więcej wiadomości