ISE2016: Meyer Sound Constellation - Unikalny system adaptacji akustycznej

ISE2016: Meyer Sound Constellation - Unikalny system adaptacji akustycznej

29 lutego 2016, 11:00
Producent: Meyer Sound
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xODEzMDYwMCAxMzkxMDc5ODYw.jpgMiędzynarodowe targi tego kalibru co ISE, to zawsze czas na prezentację nowatorskich, oryginalnych produktów, jednak podczas gdy większość z nich to oczywiście nowe kolumny głośnikowe czy mikrofony, niektóre firmy ujawniły tu rozwiązania naprawdę unikalne.

Jedną z takich firm jest Meyer Sound, których nowe systemy Constellation są tyle intrygujące, co tajemnicze, bo choć owiane górnolotnymi hasłami, zasada ich działania czy wykorzystane komponenty nie są do końca oczywiste. Pora jednak rozwiać te wątpliwości i przybliżyć czytelnikom, czym właściwie są owe systemy.

Constellation to innowacyjne systemy do elektronicznej adaptacji akustycznej pomieszczeń, pozwalające na indywidualne dostosowanie ich do wymogów danych produkcji i błyskawiczną zmianę ich charakterystyk, bez konieczności ingerencji w architekturę. Na systemy Constellation składają się specjalistyczne mikrofony, głośniki i procesory, funkcjonujące obok obecnych w danych salach systemów nagłośnieniowych, a także aplikacja kontrolna ze spersonalizowanym, łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika. Jednak na sprzęcie się nie kończy - każda instalacja Constellation to przede wszystkim proces analizy warunków pomieszczenia oraz stawianych wymogów, a następnie dobór i kalibracja komponentów do spełnienia stawianych oczekiwań.

 

[img:1]

[img:2]

 

Systemy, gdy już zaimplementowane, dają możliwość cyfrowej manipulacji czasem pogłosu oraz innymi charakterystykami brzmieniowymi, jak wczesne odbicia czy odpowiedź niższych częstotliwości (percypowana jako "ciepło" brzmienia pomieszczenia) - a wszystko to w bardzo autentyczny, naturalny sposób. Każda zmiana konfiguracji odbierana jest przez ucho ludzkie jako zmiana rzeczywistych warunków akustycznych sali, a więc zwiększenie jej rozmiaru czy układu architektonicznego.

Jest to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do wielofunkcyjnych obiektów kulturalnych, w których odbywają się zróżnicowane spektakle i wydarzenia - od konferencji i spotkań dyskusyjnych przez spektakle teatralne i koncerty rockowe a skończywszy na koncertach muzyki poważnej: orkiestralnej, chóralnej, organowej... Jak wiadomo, warunki akustyczne dla optymalnego brzmienia każdego z tych występów są diametralnie różne, można je jednak opisać na wykresie dwóch czynników: czasu pogłosu i czytelności brzmienia, które to czynniki są wobec siebie przeciw proporcjonalne: zwiększenie czasu pogłosu redukuje czytelność, i na odwrót.

 

[img:3]

[img:4]

 

Przyjmijmy więc, że w danej sali jednego dnia odbywa się konferencja z panelem dyskusyjnym, następnego dnia zaś koncert organowy. W pierwszej sytuacji wymagany jest niski, praktycznie zerowy czas pogłosu i wysoka czytelność głosu, w drugiej zaś - długi pogłos, nieodzowny dla koncertów muzyki poważnej. Większość obiektów na świecie przewiduje adaptację sali pod konkretne wydarzenia, a więc na przykład rozstawianie paneli akustycznych i zasłon pochłaniających dźwięk, jednak każdorazowe przeformatowanie danej sali jest czasochłonne, kłopotliwe i nie zawsze stuprocentowo skuteczne.

W zamian oferuje się system Constellation - instalowany w całej sali zbiór licznych, miniaturowych mikrofonów oraz głośników, podłączonych do zaawansowanych procesorów dźwięku i wreszcie aplikacji kontrolnej. Mikrofony zbierają dźwięk z różnych sektorów z sali, kierują go do procesorów, te z kolei zwracają go do głośników emitujących de facto syntetyczny, lecz wiarygodny i dopracowany pogłos, oraz do ewentualnych subwooferów zwiększających odpowiedź dolnego pasma. Wszystko to skutkuje zmianą percepcji warunków akustycznych dla publiczności, przy zachowaniu czytelności dźwięku na scenie czy w notorycznie problemowych obszarach widowni jak balkony. A jako że wszystko odbywa się cyfrowo przy użyciu procesorów, zmiany globalnych ustawień, a więc na przykład wydłużenie czasu pogłosu z 0.3 sekundy do trzech sekund odbywa się przez pojedyncze kliknięcie w dany preset.

 

[img:5]

[img:6]

 

Przypomnijmy, że Constellation nie jest systemem stricte nagłośnieniowym - funkcjonuje on równolegle do systemów amplifikujących dźwięk ze sceny i służy do zmiany odpowiedzi pomieszczenia na dźwięki pochodzące ze sceny. Należy też zaznaczyć, że na czasie pogłosu się nie kończy - aby zapewnić brzmieniu prawdziwą autentyczność i sprawić, by działanie systemu Constellation było niezauważalne, parametrem równie istotnym są wczesne odbicia, odpowiedzialne za ludzką percepcję rozmiaru i kształtu pomieszczenia, w jakim znajduje się słuchacz.

Jak można się domyślać, wszystko to wymaga niezwykle skomplikowanych algorytmów przetwarzania dźwięku, idealnie dostrojonych do danego obiektu - dlatego każda instalacja systemu Constellation przeprowadzona jest przez specjalistów z Meyer Sound w ścisłej współpracy z właścicielami sali. Jej finał to zaprezentowanie końcowemu użytkownikowi spersonalizowanego interfejsu na urządzenia mobilne, dzięki któremu z iPada można w ułamek sekundy przekonwertować salę z "głuchej" i sterylnej w przestrzenną, bogato brzmiącą i organiczną.

 

[img:7]

[img:8]

 

Jest to produkt bardzo nietypowy, dlatego niemożliwe jest podanie konkretnych modeli i specyfikacji mikrofonów czy głośników tu wykorzystanych - konfiguracje są różne dla każdej instalacji. Jego zalety to przede wszystkim elastyczność, nieinwazyjność (głośniki i mikrofony są małe, dyskretne, i rozmieszczone zgodnie z warunkami sali), oraz niezwykła prostota z perspektywy użytkownika - po kalibracji i montażu, dostosowanie warunków akustycznych nie wiąże się z fizyczną manipulacją pomieszczeniem, nie wymaga czasu, wysiłku i funduszy.

Constellation umożliwia zaimplementowanie w nowo powstałych obiektach lub na instalację "retrofit", dopasowaną do sali już funkcjonującej. To niesamowite rozwiązanie technologiczne już jest wprowadzane w dziesiątkach teatrów, oper, filharmonii i centrów artystycznych na całym świecie. Wszystkich dalej zainteresowanych tematem gorąco zapraszamy do naszej video-relacji ze stoiska Meyer Sound na ISE 2016, gdzie prezentację systemów Constellation poprowadzi Paweł Danikiewicz z Polsound.

 

[img:9]

[img:10]
 
Nagłośnienie instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Systemy konferencyjne Jednostki centralne Mikrofony, pulpity mikrofonowe

Gdzie kupić?

Meyer Sound Meyer Sound www.meyersound.com

Dystrybucja w Polsce:

Ciekawe nagłośnienie instalacyjne KV2 ESR106
Więcej wiadomości