Prolight + Sound 2016: Nowości OHM

Prolight + Sound 2016: Nowości OHM

19 kwietnia 2016, 16:00
Producent: Ohm

Na stoisku firmy Ohm spotkaliśmy Jo Olenskiego, jej polskiego założyciela i właściciela. Oznajmił on nam, że Ohm powraca do korzeni: do jej szeregów powrócił czołowy projektant systemów nagłośnieniowych Chris Speth, marka zaś pracuje, by przywrócić jej dawną świetność.

Na stoisku zaprezentowano szereg unowocześnionych zgodnie ze współczesnymi wymogami systemów, w tym słynną kolumnę basową SS-3, niegdyś niezwykle popularną w nagłośnieniu klubowym, oraz finalną, produkcyjną wersję kolumn instalacyjnych serii BR, której prototypy obejrzeć mogliśmy na tegorocznym ISE.

SS-3, obecnie znany jako LEDA, to cieszący się wielką renomą subbas, ceniony w klubach muzycznych za masywną reprodukcję dolnego pasma. Zaktualizowany został pod kątem przetworników – obecnie są to dwa, nowo zaprojektowane woofery 12" – oraz skuteczności i obsługi mocy.

Z kolei instalacyjna seria BR w końcu została ukazana w pełni (jej prototypy przedstawialiśmy z okazji targów ISE tutaj: https://www.infomusic.pl/instalacje/artykul/45273,brw-brt-i-brs-ohm-prezentuje-nowe-instalacyjne-kolumny-glosnikowe). Te pasywne kolumny stworzone są z myślą o wszystkich wymaganiach i potrzebach instalatorów. W jej skład wchodzi łącznie 8 modeli: cztery pełnopasmowe BRT, dwa subwoofery BRS oraz dwie kompaktowe kolumny BRW o ultraszerokiej dyspersji do specjalnych zadań.

Kolumny BRT dostępne są w rozmiarach 8", 10", 12" i 15" i posiadają wszystkie atrybuty dla instalacji: punkty na klamry i do podwieszania, gniazda na statywy i opcjonalne klamry mocujące oraz obracalne tuby kierunkowe. Mogą być więc zamontowane poziomo lub pionowo, na ścianie, suficie lub sztycy. Pełnopasmowe paczki BRT mają spełnić wszystkie wymogi instalacyjne, jakie by one nie były.

W integracji głośników w dużych instalacjach bardzo ważna jest kontrola kierunkowości i dyspersji. Aby to osiągnąć, przecięcie crossovera musi być niezauważalne i idealnie dopasowane. Nowe modele BR wykorzystują nowo zaprojektowane, wydajne i dyskretne crossovery nie wywierające negatywnego wpływu na reprodukcję dźwięku.

Do współpracy z kolumnami BRT przewidywane są dedykowane subwoofery, BRS-15 i BRS-18. Kolumny te posiadają woofery z czterocalowymi stożkami i bardzo dalekim wychyleniem. Przetworniki w całej serii są idealnie dopasowane pod względem impedancji, która nie zmienia się w całym przepływie sygnału od wejścia do wyjścia. Głośniki zapewniają więc stuprocentowo linearną reprodukcję.

Przetworniki we wszystkich modelach BR wykorzystują dość rzadko stosowane magnesy ferrytowe. Rozwiązanie to zaimplementowano ze względu na ich rozmiar, wagę oraz wyższą masę termiczną – oferują one dużo niższą kompresję termiczną, zauważalną szczególnie w niskich częstotliwościach, objawiającą się przy wyższych głośnościach. Podczas gdy większość kolumn grających głośno kompresuje dolne pasmo, nie wpływając na wyższe częstotliwości, co skutkuje agresywnością brzmienia, seria BR nie posiada takich właściwości. Ich brzmienie jest naturalne i linearne przy każdych poziomach.

Serię wieńczą dwa modele BRW – niewielkie kolumny specjalnego zastosowania, o bardzo szerokiej dyspersji horyzontalnej, skutecznej aż do najwyższych rejestrów słyszalnego pasma. Dzięki temu w pojedynkę mogą być stosowane w korytarzach, pod balkonami i w innych miejscach, gdzie wymagane jest szerokie pokrycie dźwiękowe z niewielu źródeł.

więcej: www.ohm.pl
Kolumny i głośniki Zestawy przenośne (PA) Pełnopasmowe aktywne Subwoofery aktywne

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

OHM Polska Sp. z o.o.

adres:
ul. Makowa 2 62-300 Przyborki

Sklepy muzyczne > Ohm rozwiń listę sklepów

Pro Audio

Mikrofon do podcastu: Shure - model MV7+
Więcej wiadomości