Prolight+Sound 2016: Lawo - Nowa marka na polskim rynku

Prolight+Sound 2016: Lawo - Nowa marka na polskim rynku

20 maja 2016, 13:00
Producent: Lawo

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xODEzMDYwMCAxMzkxMDc5ODYw.jpg

Lawo to niemiecka firma założona w latach siedemdziesiątych, obecnie będąca globalnym producentem profesjonalnych, słynących z niezawodności i nowoczesnej inżynierii konsolet cyfrowych live, radiowych i broadcastowych, sieciowych interfejsów audio, systemów kontrolnych oraz urządzeń do przetwarzania obrazu. Po raz pierwszy wkraczają oni na nasz rynek za sprawą nowo zawiązanego partnerstwa z polską firmą LP Systems.

Na PL+S'16 zaprezentowali swoją kompletną ofertę produktową, z której najważniejsze urządzenia to seria konsolet mc², sieciowe interfejsy audio serii A oraz zbiór procesorów video serii V_.

 

[img:15]

[img:14]

 

Miksery cyfrowe mc²

Seria mc² to zbiór konsolet cyfrowych do szerokiego zastosowania w radiu, telewizji, eventach live czy największych wydarzeniach transmitowanych globalnie. Modele mc²36, mc²56 i mc²66 oferują precyzyjnie dobrany zestaw funkcji oraz możliwości kontroli i przetwarzania, a każdy z nich mieści się w konkretnej kategorii - od wielofunkcyjnych, kompaktowych narzędzi do generalnego użytku mikserskiego i nagłośnieniowego, do wielkoformatowych urządzeń w najwyższym, referencyjnym standardzie.

 

Lawo Mc²36

Mc²36 to pierwsza w ofercie firmy wielofunkcyjna konsola cyfrowa o kompaktowych rozmiarach do licznych zastosowań estradowych, studyjnych i instalacyjnych. Posiada kompletny zestaw funkcji nieodzownych dla profesjonalnego miksera cyfrowego oraz szereg specjalnych i unikalnych dla Lawo cech. Poza dobrym brzmieniem i wykonaniem na najwyższym poziomie, charakteryzuje się ona zdolnością sieciowej łączności z innymi konsolami i interfejsami Lawo za sprawą portów MADI i Ravenna/AES67.

 

[img:5]

[img:6]

Lawo mc²36

 

Zaprojektowana, by zapewnić użytkownikom komfort i prostotę obsługi, wykorzystuje dwa ekrany dotykowe 21.5" Full HD. Posiada również rozłożystą powierzchnię kontrolną z podświetleniem kolorystycznym oraz zintegrowane procesory DSP Micro-Core z wewnętrzną matrycą audio 512x512 i ilością kanałów DSP od 48 do 192 (w zależności od wybranego trybu). Konsoleta ma 8 cyfrowych wejść i wyjść AES3, 8 GPIO, port MADI, trzy porty Ravenna/AES67, 32 wyjścia liniowe i 32 wejścia mic-line. W tych ostatnich wykorzystano preampy mikrofonowe o najlepszych specyfikacjach: linearnej odpowiedzi częstotliwościowej z odchyleniami 0.03 dB w przedziale 20 Hz - 20 kHz i poziomem zniekształceń THD wynoszącym jedynie 0.0006%.

 

Lawo Mc²56

Mc²56 to wyższy model, dostępny w pięciu rozmiarach (od 16 do 80 tłumików) oraz dwóch wersjach: zwykłej oraz XT, zwiększającej ilość tłumików do przedziału 48 - 144 w zależności od rozmiaru. Łączy je jedno: niezwykle klarowna i czytelna centralna sekcja kontrolna i doprowadzona do perfekcji płynność obsługi. Każdy szczegół jest tu widoczny i szybko dostępny - zarówno z panelu podświetlanych i reagujących na dotyk kontrolerów fizycznych (w tym indywidualnie przypisywalnych przycisków użytkownika), jak i z ekranów dotykowych HD.

 

[img:3]

[img:4]

Lawo mc²56

 

Urządzenie pozwala również na zdecentralizowaną obsługę przez dwóch realizatorów jednocześnie - każdy z nich otrzymuje niezależny, pełny dostęp do wszystkich funkcji - jak i na rozszerzenie powierzchni kontrolnej o dodatkowe, niezależne moduły. Mc²56 oferuje 888 kanałów przetwarzania, 144 szyn sumujących, obsługę do 760 wejść z funkcją A/B, 64 grupy, 32 wysyłki Aux, maksymalnie 48 sumy, 128 grup VCA oraz obsługę do 96 kanałów surround w formatach DTS/Dolby Digital 5.1, Dolby Pro-logic 4.0, DTS ES / Dolby EX 6.1, SDDS 7.1, DTS-HD 7.1. Jest to, rzecz jasna, tylko skromny wycinek wszystkich możliwości tej konsolety.

 

Lawo Mc²66

Mc²66 to flagowa konsoleta w ofercie Lawo, przeznaczona dla najbardziej wymagających aplikacji i spełniająca najwyższe standardy elastyczności, niezawodności i bezpieczeństwa pracy. Dostępna w rozmiarach od 16+8 do 96+16 tłumików oferuje podobne co model 56 możliwości przetwarzania sygnału, dodatkowo rozbudowane o redundantny Router MKII, zintegrowane funkcje monitoringu i kontroli głośności (zgodne ze standardami EBU/R128 i ATSC/A85) oraz moduły DSP AMBIT, odpowiadające za konwersję sygnałów stereo do surround.

 

[img:1]

[img:2]

Lawo mc²66

 

Kolejne cechy systemów mc²66 to pełna redundancja połączeniowa, bezpieczeństwo i elastyczność oraz możliwość dokonywania zaawansowanych zmian konfiguracyjnych w trakcie pracy na mikserze bez ryzyka utraty danych czy zakłócenia płynności obsługi. Jak przystało na sprzęt Lawo, konsolety te posiadają zaawansowane możliwości sieciowe łączenia szeregu matryc, mikserów i modułów rozszerzeniowych, ale też instalacji w największych kompleksach broadcastowych.

 

Sieciowe interfejsy A Series

Poza tymi imponującymi konsolami, Lawo zaprezentował również serię sieciowych interfejsów analog-IP serii A - produktów w równym stopniu spełniających wysokie standardy elastyczności i niezawodności tej marki. Urządzenia bazują na technologii Ravenna i są kompatybilne ze standardem AoIP AES67. Ponadto wyposażono je w doskonałe przedwzmacniacze mikrofonowe i konwertery pracujące z próbkowaniem 44.1 / 48 / 88.2 / 96 kHz, charakteryzujące się wysoką odpornością na zakłócenia radiowe, redundancją połączeniową i obsługą z intuicyjnego oprogramowania kontrolnego VisCon_navigator.

W skład serii wchodzi A_mic8, interfejs analog-IP z ośmioma wejściami mic/line, czterema wyjściami liniowymi oraz A_digital 8 i A_madi4 wyposażone odpowiednio w 8 wejść / 4 wyjścia AES3 i 4 porty MADI. Wszystkie jednostki posiadają ponadto 8 GPIO i dwa porty Ravenna/AES67.

 

[img:7]

[img:8]

Sieciowe interfejsy A Series

 

V Series

Ostatnią część prezentowanych urządzeń stanowią rozwiązania do przetwarzania video. W serii tej, oznaczonej literą V, znajdują się między innymi modele V_pro8 (kompletny ośmiokanałowy zestaw narzędzi do przetwarzania obrazu), V_remote4 (urządzenie produkcyjne z łącznością IP) oraz V_link4 (wielofunkcyjny stagebox video-over-IP). Według producenta ich oferta w tej kategorii wyróżnia się niedoścignioną wydajnością, inteligentną konstrukcją i obsługą oraz redukcją kosztów, rozmiarów, wagi, niezbędnego okablowania i złożoności instalacji video. Seria V_ sterowana jest z przeglądarek HTML5 z dopracowanego interfejsu graficznego i zawiera w sobie bogactwo funkcji i technologii w bardzo kompaktowych urządzeniach.

V_remote4 to w zamierzeniu kompletne, zawarte w małej jednostce rozwiązanie, odpowiadające na potrzeby transportu oraz przetwarzania dźwięku i obrazu w zdalnych aplikacjach WAN. Jest to nowoczesny produkt wpisujący się w trendy coraz szerszego stosowania sieciowego transportu sygnałów kontrolnych oraz audio i video. Oferuje on między innymi kodowanie Video-over-IP oraz szereg narzędzi do monitoringu i przetwarzania, maksymalizujących elastyczność i wydajność w instalacjach broadcastowych, jak również redukujących koszty dzięki czerpaniu zalet płynących ze stosowania infrastruktury IP. V_remote4 to dwukierunkowy, czterokanałowy interfejs Video-over-IP z czterema wejściami i wyjściami SDI i bogatą paletą narzędzi, przeznaczony do dystrybucji audio i video po sieciach WAN/LAN przy produkcjach broadcastowych.

 

[img:10]

[img:9]

 

V_pro8 to kompaktowy, cyfrowy, ośmiokanałowy procesor video, łączący wszystkie funkcje zarządzania sygnałami audio i video w jednym urządzeniu. To idealne narzędzie do łączenia różnych formatów video i audio dzięki jakościowej konwersji, korekcji barwowej oraz embeddingowi i de-embeddingowi dźwięku. Poza ośmioma de-embedderami 3G SDI i embedderami V_pro8 posiada również funkcję matrycy video 8x8 i audio 384x384, port MADI do transmisji cyfrowego dźwięku i bardzo bogatą listę funkcji przetwarzania.

Ostatni z prezentowanych produktów to Lawo V_link4, umożliwiający bezpieczne i wydajne przejście z infrastruktury SDI do IP. Posiada on cztery wejścia i wyjścia 3G/GD/SD SDI dla połączenia z zewnętrznym sprzętem video, z których sygnały następnie zostają przekonwertowane na strumienie IP. V_link4 pozwala ponadto na równoległe kodowanie i dekodowanie w RAW lub VC-2 dla lokalnych zadań produkcyjnych i równoległe kodowanie w MJPEG dla nisko-latencyjnego monitoringu. Urządzenie wyposażone jest w redundantne porty SMTPE2022-7 i 6 portów ethernetowych spiętych ze zintegrowanym przełącznikiem, pozwalającym na sprawny przepływ nawet w obciążonych sieciach IP.

 

[img:11]

[img:12]

 
więcej: www.lawo.com
Miksery Cyfrowe

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Ciekawe nagłośnienie instalacyjne KV2 ESR106
Więcej wiadomości