Zaawansowane systemy statywowe Triad Orbit pokazane na PL+S'16

Zaawansowane systemy statywowe Triad Orbit pokazane na PL+S'16

5 maja 2016, 11:00
Producent: Triad Orbit

https://www.infomusic.pl/img/autorzy/MC4xODEzMDYwMCAxMzkxMDc5ODYw.jpgJeszcze niedawno wydawało się, że statywy mikrofonowe to rynek, którego nie można zrewolucjonizować - był on nasycony produktami, które wciąż były wariantami dwóch konstrukcji z lat trzydziestych, czyli amerykańskiego statywu z litą podstawą i niemieckiego trójnoga.

Jednak kiedy w 2013 roku po raz pierwszy zrobiło się głośno o nowej marce Triad Orbit, wielu profesjonalistów zachwyciło się tymi bezdyskusyjnie przełomowymi mechanizmami. Dziś marka ta, należąca do grupy Access Products Group, święci triumfy na całym świecie, zaś ich technologia okazała się na tyle niezawodna i uniwersalna, że jej zastosowanie wykroczyło już poza świat mikrofonów - systemy Triad Orbit znajdują zastosowanie w studiach filmowych, instalacjach multimedialnych czy nawet szpitalach, obiektach administracyjnych i przemysłowych. Produkty te zapewne znane są już części naszych czytelników, jednak tegoroczne targi Proligh+Sound to czas, kiedy do wielu producentów po raz pierwszy zawitaliśmy z kamerą. Dlatego obejrzyjcie naszą video-prezentację zaawansowanych systemów Triad Orbit, a dla przypomnienia i omówienia ich technologii czytajcie dalej.

Jak dowiedzieliśmy się na stoisku od jednego z głównych wynalazców, etap prac badawczych i rozwojowych nad tymi systemami trwał osiem lat, a same statywy wykorzystują 6 autorskich, opatentowanych technologii - wszystkie stworzone, by móc zapomnieć o problemach z tradycyjnymi statywami, jak ich niska waga i stabilność, podatność na uszkodzenia czy trudność w precyzyjnym umiejscowieniu.

 

[img:1]

[img:2]

 

Pierwsze, na co zwraca się uwagę, to waga tych statywów, która dla samych podstaw, bez poprzecznych ramion, waha się w przedziale od prawie 4 do prawie 7 kg. Wszystkie elementy tych statywów wykonane są z litych metali: chromu, cynku i stali - dotyczy to samych rur, jak i łączeń lub mechanizmów obrotowych. Podstawę każdego z nich stanowi trójnóg Triad zaokrąglonymi wcięciami między nóżkami dla wpasowania pośród innych statywów i z artykulacją, tj. niezależną, zatrzaskową regulacją każdej z nóżek w czterech pozycjach w przedziale od 0 do 65 stopni nachylenia. Pozwala to na dowolną konfigurację trójnoga i ustawienie go ponad przeszkodami, przewodami, innymi statywami czy nierównościami podłogi, schodami, progami itd. Wspomniane wcięcia w podstawach dodatkowo ułatwiają wpasowanie ich w każde środowisko, wcześniej osiągalne tylko przy sporym wysiłku i frustracji lub praktycznie niemożliwe.

Drugi kluczowy element systemów Triad Orbit jest mechanizm przyłączeniowy IO Quick Change Coupler, będący standardowym wyposażeniem wszystkich statywów i ramion tej marki. W odróżnieniu od konwencjonalnych gwintów, IO Coupler - choć wielu osobom wydawało się, że jest magnetyczny - jest w istocie niezwykle precyzyjnym, opatentowanym mechanizmem zaciskowym. Służy on do łączenia wszystkich elementów, dodatkowych ramion oraz ich przedłużania, a także uchwytów mikrofonowych, adapterów i innych, a wszystko to w bardzo prosty i praktyczny sposób - ściągnięcie w dół małej obręczy zwalnia mechanizm, który można wyjąć, zamienić i włożyć na miejsce. Puszczenie obręczy zaciska go, łącząc np. uchwyt mikrofonowy z ramieniem w jedną, praktycznie nierozerwalną całość.

 

[img:3]

[img:4]

 

Ramiona statywów wykorzystują unikalny mechanizm obrotowy Orbit 1, według naszych rozmówców na stoisku odwzorowywany anatomicznie na stawie ludzkiego ramienia. Wykorzystuje on obracalną kulkę ze stali nierdzewnej w mechanizmie zaciskowym, wywierającym równomierny nacisk na całą dolną część kulki w odróżnieniu od wrzynania w nią pojedynczej śruby. Sama kulka, do której dołączone jest ramię statywu, pozwala na praktycznie nieograniczony obrót i bardzo stabilny zacisk.

Ewolucją tego mechanizmu jest Orbit 2 o podwójnym łączeniu na dwa ramiona i jedną podstawę, idealne do zaawansowanych stereofonicznych konfiguracji mikrofonowych. Kulki Orbit są tu ponadto zamocowane w gniazdach typu Compass o czterech szczelinach pozwalających na przyblokowanie ramienia kulkowego dla jeszcze wyższej stabilności i bezpieczeństwa. Kolejną nową wersją jest Orbit 2X, który w miejsce ramion umieszcza wymienne IO Couplery dla absolutnej dowolności w konfiguracji.

 

[img:5]

[img:7]

 

W ofercie Triad Orbit znajdują się też liczne akcesoria jak adaptery Micro Orbital Mic Adaptors, będące zminiaturyzowaną wersją mechanizmu Orbit dla szybkiego podłączenia dużych mikrofonów, adaptery Retro dla wyposażenia tradycyjnych statywów w szybko wymienne końcówki T-O, adaptery iOrbit dla iPadów i innych urządzeń mobilnych, zaciski IO-C Mounting Clamp do przyłączania dodatkowych ramion, ramiona przedłużające T-ES Elevator Shaft, adaptery naścienne/desktopowe IO-W czy nawet worki obciążające Grav Bags. Bogactwo tych akcesoriów, ich wzajemna kompatybilność i niezawodność sprawia, że urządzenia tej marki stanowią najbardziej elastyczne i profesjonalne systemy statywowe na rynku.

 

[img:6]

[img:8]

 
Nagłośnienie - akcesoria Statywy

Gdzie kupić?

Triad Orbit

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki
Anolis, czyli oświetlenie architektoniczne z sercem Robe
Więcej wiadomości