Ron Carter na jedynym koncercie w Polsce

Ron Carter na jedynym koncercie w Polsce

5 września 2017, 15:44

[img:1]

Legenda Jazzu - Ron Carter - najsłynniejszy kontrabasista jazzu, współtwórca i muzyk legendarnych zespołów Milesa Davisa, Cannonballa Adderleya, Herbiego Hancocka i Theloniusa Monka zagra 19 listopada na gali Ery Jazzu i będzie to jego jedyny koncert w Polsce.

„Ron Carter należy do najwybitniejszych kontrabasistów w całej historii jazzu – mówi Dionizy Piątkowski - Dysponuje oszałamiającą techniką, której jednak nie nadużywa, koncentrując się przede wszystkim na pracy w sekcji rytmicznej, grając z precyzyjnym, motorycznym wyczuciem rytmu. Jest wymarzonym akompaniatorem śpiewaków oraz solistów. Największa siła jego gry i muzyki leży w grze sekcyjnej i choćby z tych powodów jego klasyczne nagrania z Davisem, w których tyle do powiedzenia miała właśnie sekcja, są świadectwem jego niedościgłego mistrzostwa”.

Ron Carter już w latach 60-tych współpracował z tak wybitnymi przedstawicielami nowoczesnego jazzu, jak Eric Dolphy, Don Ellis, Cannonball Adderley, Mal Waldron i Thelonious Monk. Współtworzył (wraz z Herbiem Hancockiem i Tonym Williamsem) słynną sekcję rytmiczną zespołu Milesa Davisa i wraz z genialnym trębaczem zrealizował kultowe albumy „ Seven Steps To Heaven ”, „ E. S. P. ” oraz „ My Funny Valentine ”. Jako muzyk sesyjny w wytwórni Blue Note Records brał udział w słynnych nagraniach takich muzyków jak Sam Rivers, Andrew Hill czy Herbie Hancock , występował i nagrywał z takimi artystami, jak George Benson, Stanley Turrentine, New York Jazz Sextet/Quartet, Sonny Rollins, V.S.O.P., McCoy Tyner i słynne Milestone All Stars. Prowadził też własne zespoły i nagrywał autorskie płyty ( od albumów z Tommy’m Flanaganem, Gilem Evansem i Wyntonem Marsalisem po nagrania z B.B. Kingiem, Billem Frisellem, Richardem Galliano i The Kronos Quartet). Lista artystów i zespołów w których Ron Carter był najważniejszym muzykiem jest równie imponująca, jak dyskografia kontrabasisty. Ron Carter najczęściej koncertuje teraz z autorskim The Golden Striker Trio. W Poznaniu zagra wraz z gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega. „ Muzykalność tego trio - rekomenduje Thomas Conrad , krytyk prestiżowego magazyny Jazz Times - jest tak wykwintna, a dzielenie się pomysłami bezinteresowne do takiego stopnia, że przechodzenie od określonych tematów, poprzez odkrywane wspólnie niuanse, po solowe wypowiedzi następuje płynnie i naturalnie.”

Ron Carter (dzisiaj 80-latek) pozostaje jedną z najaktywniejszych Legend Jazzu i laureatem licznych nagród: Grammy dla Najlepszego Jazzowego Zespołu Instrumentalnego (The Miles Davis Tribute Band), Grammy za "Call Sheet Blues" - kompozycję do filmu "Round Midnight". Magazyn Detroit News przyznał mu tytuł Najwybitniejszego Basisty Dziesięciolecia, prestiżowy Down Beat – Basisty Roku ; Jest także laureatem najważniejszej w USA nagrody „NEA Jazz Masters”, jest kawalerem Austriackiego Krzyża Honorowego Nauki i Sztuki, a we Francji jest Komandorem Orderu Sztuki i Literatury. Swoistym rekordem (odnotowanym w Guinness World Records) jest dyskografia amerykańskiego kontrabasisty: skrupulatni archiwiści Księgi Guinessa doliczyli się 2221 autorskich nagrań Rona Cartera zarejestrowanych na płytach do 2015 roku ! Ta imponująca dyskografia dała podstawy by nazwać jazzmana „ Most Recorded Jazz Bassist In History”.

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań

Bilety: Ticketpro oraz Bilety 24
Więcej: www.jazz.pl

Blues & jazz

Muzyka

Luxtorpeda już w ten czwartek wystąpi w Klubie Stodoła
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz