Moog wznawia produkcję Synthesizer IIIp - Powstanie tylko 40 sztuk

Moog wznawia produkcję Synthesizer IIIp - Powstanie tylko 40 sztuk

2 marca 2018, 11:00
Producent: Moog Music
Dystrybucja: Audiostacja

W latach sześćdziesiątych dr Robert Moog współpracował z ponad 100 kompozytorami muzyki elektroakustycznej, tworząc koncepcję syntezatora, zrodzoną z tysięcy decyzji projektowych i niezliczonych rozmów.

W tamtym czasie dostępną metodą produkcji muzyki elektronicznej było „klasyczne studio”, prowizoryczne środowisko produkcyjne splatane z poszczególnych elektronicznych generatorów dźwięku, takich jak nadwyżki urządzeń telekomunikacyjnych, sprzęt radiowy i wczesne maszyny taśmowe. Moog i muzycy, z którymi pracował, usprawnili tę klasyczną technikę studyjną w system standardowych modułów dźwiękowych.

 

[img:1]

 

W 1965 roku Bob Moog zaczął przyjmować zamówienia na poszczególne moduły i niestandardowe systemy modułowe. W 1967 roku wraz z zespołem dziesięciu wykwalifikowanych techników budował ręcznie modele produkcyjne w niepozornym budynku z cegły w Trumansburgu w stanie Nowy Jork. Najnowocześniejsze instrumenty muzyczne, które nazwali „syntezatorami”, zwiastowały dojrzewanie muzyki elektronicznej. Z niezręcznego i nieśmiałego intruza stawały się dynamicznym i znaczącym medium ekspresji muzycznej.

Pierwsze modele trafnie nosiły nazwy Synthesizer I, II i III. Wraz z wprowadzeniem Moog Synthesizer IIIc - „c” odnosiło się do wykonanej z orzecha szafki „konsoli” („cabinet”) - muzycy mogli zakupić kompletny instrument wstępnie skonfigurowany pod kątem logicznego dostępu do szeregu urządzeń zwykle związanych z największymi klasycznymi studiami. Następnie udostępniono syntezator Moog Synthesizer IIIp - w pełni przenośną, trzyczęściową wersję czcigodnego syntezatora Moog IIIc.

 

 

Każdy syntezator wymagał tygodni cierpliwej, ciągłej produkcji, ale było to warte swojej ceny - otrzymywało się narzędzie zmieniające krainę muzyki.

Świat wpadł na pomysł syntezatora - i muzyki elektronicznej - za sprawą wizjonerskich dzieł eksperymentalnych muzyków takich jak Wendy Carlos i Isao Tomita. Dźwiękowe arcydzieła takie jak „Switched On Bach” czy „Snowflakes Are Dancing” były możliwe dzięki wczesnym modułowym syntezatorom Mooga. Te oryginalne systemy modułowe zaprojektowane przez Boba Mooga mają niepowtarzalny charakter brzmieniowy i są pożądane ze względu na ich nieograniczoną rekonfigurowalność oraz żywą organiczną muzykalność.

 

[img:3]

 

Pięćdziesiąt lat później z dumą ogłaszamy powrót Moog Synthesizer IIIp do produkcji, przy czym jej czas będzie bardzo ograniczony. Każdy syntezator Syntezator IIIp zostanie zbudowany z wykorzystaniem oryginalnej dokumentacji, wystroju i płyt z układem scalonym. Każdy instrument ma 37 ręcznie przygotowanych i ręcznie lutowanych modułów, w tym 10 oscylatorów audio z serii 901, mikser 984 Matrix i sprężynowy rezonans 905. Wszystkie moduły są bezpiecznie zamontowane w trzech szafkach z litego drewna owiniętego toleksem. Cała produkcja odbędzie się w fabryce Mooga w Asheville w Karolinie Północnej.

Powstanie tylko 40 sztuk Moog Synthesizer IIIp, każda w cenie 35 tys. dolarów.

 

[img:2]

 
Syntezatory

Gdzie kupić?

Moog Music Moog Music

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > Moog Music rozwiń listę sklepów

Studio

SSL 360° Link - nowe, większe możliwości
Więcej wiadomości