Yann Tiersen ponownie w Polsce

Yann Tiersen ponownie w Polsce

10 stycznia 2007, 10:00
Po roku Yann Tiersen ponownie zawita na scenę Klubu Stodoła i oczaruje warszawską publiczność! Tym razem promuje swój najnowszy album, koncertowy "On Tour".

W marcu 2006 Yann Tiersen oczarował publiczność w Stodole idealnym połączeniem nastrojowej muzyki filmowej i rasowych gitarowych kawałków. Koncert był częścią trasy promującej płytę "Les Retrouvailles". W trakcie jej trwania została zarejestrowana płyta "On Tour", która ukazała się w listopadzie 2006. To podwójne wydawnictwo, zawierające płyty DVD i CD. Aranżacje utworów znajdujących się na tym albumie i to, że zostały nagrane przez cały zespół nadają im zupełnie nową jakość. Jeśli ktoś nie widział Tiersena na żywo w 2006 roku, powinien koniecznie sięgnąć po album "On Tour" - z pewnością nie zmarnuje okazji zobaczenia tego kompozytora i jego grupy w marcu 2007! Koncert w Warszawie będzie częścią Francophonic Festival.

Yann Tiersen udowadnia, że nie trzeba być wokalistą by być ważną postacią na francuskiej scenie muzycznej.

Ten utalentowany multi-instrumentalista zdobył sobie największą sławę tworząc muzykę filmową.

Tiersen urodził się w Brest w Bretanii 23 czerwca 1970 roku, dorastał natomiast w „kulturalnej stolicy” Bretanii – Rennes. W lokalnym konserwatorium od 6 do 14 roku życia uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Potem rozpoczął naukę dyrygentury.

Mimo, że Tiersen od dziecka związany był z muzyką klasyczną interesował się także zupełnie innymi rodzajami muzyki, zwłaszcza muzyką rockową. Na początku lat osiemdziesiątych pod wpływem Joy Division i innych grup post-punkowych zaczął grać w kilku lokalnych zespołach rockowych. Wkrótce zaczął te komponować muzykę do filmów krótkometrażowych a także do sztuk teatralnych. Od samego początku kompozycje te były kombinacją bardzo różnych stylów muzycznych i nosiły znamiona charakterystycznego już teraz dla Tiersena brzmienia.

Swoją debiutancką płytę Yann wydał w 1995 roku. Nosiła tytuł „La Valse des Monstres” i składała się z fragmentów muzyki, którą dotychczas napisał dla filmu i teatru.

Płyta ta, jak i kolejna „Rue des Cascades” nie zalazły większego uznania krytyków, nie przeszły jednak całkiem bez echa.

W grudniu 1995 roku Tiersen dałł na festiwalu „Transmusicales” doskonały, niezwykle energetyczny występ. Odtąd zasłynął jako wybitny ilustrator spektakli i już w następnym roku wystąpił na festiwalu teatralnym w Awignon.
Kolejny album Tiersena, wydany w 1998 „Le Phare” okazał się wielkim sukcesem i przysporzył jego twórcy rzecze fanów. Odtąd Tiersen znalazł się we francuskim muzycznym ‘mainstreamie’. Zwłaszcza singlowy „Monochromie” stał się przebojem radiowym, co spowodowało wydanie przez wytwórnię fonograficzną także wcześniejszych dokonań Tiersena.
Melodyjne i przebojowe zarazem kompozycje Tiersena znalazły uznanie wśród twórców filmowych. Do współpracy zaprosili go m. in. Eric Zonca i Andre Techine. Odtąd kariera Tiersen nabrała ogromnego tempa. Daje niezmienie dużo koncertów, odbywając trasy po całej Europie.

Kolejny album studyjny Tiersena ukazał się w 1999 roku i był krokiem w stronę rock’n’rolla. Po nim nastąpiła wielka trasa koncertowa podczas która podobnie jak płyta okazała się sukcesem. Później odbył także trasę koncertową po Japonii i Singapurze.

Ogromnie ważnym momentem w karierze Tiersena było skomponowanie i nagranie muzyki do filmu „Amelia” w 2001 roku. Film Jean-Pierre Jeunet’a, jak i ścieżka dźwiękowa Tiersena stały się wielkim międzynarodowym sukcesem. ALbu z muzyką z „Amelii” stał się podwójną złotą płytą (ponad 200 tys sprzedanych płyt w samej Francji) i przyniósł Tiersenowi prawdziwie międzynarodową sławę i rzeszę fanów na całym świecie. Niejako na fali Amelii także poprzedni album Tiersena „l’Absente” sprzedał się we Francji w ponad 100 tys kopiach.

Bardzo ważne są dla Yanna Tiersena występy sceniczne. Od lat jeździ po świecie ze swoimi koncertami, a każda taka trasa jest wyjątkowa. W 2001 roku u boku Tiersena na trasie występowały dwie wokalistki i sekcja skrzypcowa. Tiersen wystepował także z orkiestrą pod dyrekcją Guillaume Bourgogne’a z pięćdziesięcioma muzykami na scenie oraz odbył wspólne koncerty z wokalistami bardziej pop’rockowymi takimi jak: Teres Raides czy Dominique A.

W 2003 roku Tiersen stworzył kolejny doskonały soundtrack do filmu „Goodbye Lennin” niemieckiego reżysera Wolfganga Beckera.
Długo oczekiwany album solowy artysty ukazał się w maju 2005 roku. Zarejestrowany częściowo w Bretanii album „Les retrouvailles” jest powrotem Tiersena w bardziej „piosenkowy” muzyczny świat. Wokalnie na tej płycie wsparły go gwiazdy francuskiej sceny, m. in. Jane Birkin, Liz Fraser (Cocteau Twins) i Dominique A. Do piosenki “Kala” powstał teledysk.
W 2006 roku ukazała się płyta "On Tour".

Koncert Yanna Tiersena odbędzie się 23 marca w warszawskim klubie Stodoła.

Ceny biletów:
studenci 30 zł,
pozostali 35 zł,
wszyscy w dniu koncertu 40 zł.

 

Muzyka

Justin Timberlake wystąpi w TAURON Arenie
Więcej wiadomości