Marcin Wasilewski Trio na 15 miejscu Billboard Jazz Album Chart

Marcin Wasilewski Trio na 15 miejscu Billboard Jazz Album Chart

8 października 2018, 10:00
autor: Paweł Ostrowski

Są nam narodową wizytówką w oczach świata, dumą z tego co rodzime, nasze, a zarazem światowe. Mamy w naszym kraju artystów i zespóły, o których więcej nikiedy mówi się za granicą, niż na naszej scenie lokalnej. Jednym z takich podmiotów wykonawczych, niebywale cenionych w skali światowej sceny jazzowej jest Marcin Wasilewski ze swoim jazzowym trio, w którym kunszt perkusyjny realizuje Michał Miśkiewicz, perkusista jakiego jazzmanom rangi światowej przedstawiać nie trzeba.

Nowy album Marcina Wasilewskiego pt. "Live" (ECM Records/Universal Music Polska) zajmuje w tym tygodniu 15 miejsce na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także takimi ikonami muzyki naszych czasów, jak Paul Simon, Willie Nelson czy Van Morrisson. "Live" to piąty z kolei album Tria dla ECM Records, a pierwszy koncertowy wydany w tej wytwórni. Jego premiera miała miejsce raptem dwa tygodnie temu - 14 września.

Nie jest to pierwsza wizyta najbardziej znanego na świecie polskiego tria: trzy poprzednie albumy (January, Faithful i Spark Of Life) również znajdywały się już wcześniej na listach Billboardu. Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

 

[img:1]

Polska gwiazda jazzu, Marcin Wasilewski Trio kolejny raz znalazła się na liście Billboardu obok największych nazwisk w jazzie!

 

Lider tria, Marcin Wasilewski - pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2015 i 2011 roku - pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie - kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll). 

W 2019 Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) będą świętować wspólne 25 lat na scenie. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Dziwię się tym muzykom każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi".

 

[img:2]

 

Członkowie tego wybitnego tria współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Gianluigi Trovesi, Nils Petter Molvær, John Surman, Louis Sclavis, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché, Jon Christensen i inni.

Wraz z premierą nowego albumu, zespół Wasilewskiego ruszył w intensywną trasę koncertową i wystąpi w 10 krajach z prawie 25 koncertami w Polsce, Niemczech, Islandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, Chorwacji i Luksemburgu.

 

Posłuchajmy tych wspaniałych muzyków w nagraniu live z jazzahead! 2018:

Akustyczne

Perkusja

Wielki powrót serii Z Custom od marki Zildjian
Więcej wiadomości