Mr. Muff - miękka, puchowa stopa vintage

Mr. Muff - miękka, puchowa stopa vintage

10 grudnia 2018, 12:00
autor: Paweł Ostrowski
Producent: Mr. Muff

Brzmienie stopy to temat bardzo szeroki. Z jednej strony przyjemnie basująca, z drugiej miękka i okrągła, bardziej punktowa lub matowa, nowoczesna lub vintage. Na brzmienie to składa się oczywiście kilka czynników, z których nie bez znaczenia jest rodzaj naciągów, stopień i rodzaj wytłumienia, wysokość stroju, obecność dziury w naciągu rezonansowym lub jej brak i oczywiście... bijaki, które swoją specyfiką potrafią nadać stopie charakter jaki potrzebujemy.

Bohaterem tej prezentacji są właśnie kudłate bijaki, dzięki którym stopa zabrzmi zupełnie inaczej, otaczając się miękkim, ciepłym, "pluszowym" brzmieniem. A wszystko za sprawą niemieckiego producenta - Mr. Muff. 

 

[img:1]

 

Mr. Muff produkuje bijaki do bębnów basowych, mające za zadanie złagodzenie ataku uderzanego w naciąg młotka, ograniczenie dynamiki i osiągnięcie okrągłego, bardziej "spuchniętego" dźwięku. Przyglądamy się dwóm dostępnym modelom urządzeń, bo materiały prezentacyjne dają poczucie, że jest to całkiem przydatny wynalazek.

 

Muffstick Heavy

To urządzenie przypominające mop do wycierania kurzu. Składa się z 11.5-calowego, zielonego filcu, którego szerokość wynosi 2 cale przy otworze i 4 cale szerokości u góry. Z tyłu znajduje się kieszonka do zamocowania wewnątrz pałki bijaka. Przód filcu pokryty jest czarnym i szarym futrem z poliestru. Aby gra była lżejsza, Mufka nie posiada żadnego dodatkowego wzmocnienia. 

Muffstick skutecznie eliminuje prawie cały atak uderzający w naciąg, pozostawiając po sobie szeroki, spuchnięty dźwięk, który jest jeszcze bardziej miękki i okrągły niż ton pochodzący z młotka z miękkiego filcu. Można użyć muffstick także zamiast pałek, by grać płynne dźwięki na talerzach, czy spokojny, stłumiony groove. Nie ma odbicia od drążka zainstalowanego do stopy Muffstick'a i jest trochę oporu powietrza, który spowalnia ruch. Oczywiście to akcesorium nie sprawdzi się w każdej sytuacji, ale gdy potrzeba zagrać coś bardziej mrocznego, cichego, stonowanego, fajnie jest mieć ten wynalazek w zanadrzu.

Cena rynkowa wynosi około 35 USD.

 

[img:2]

 

Muffkopf Beater Covers

Drugim typem urządzeń są nakładki na tradycyjny bijak stopy. Standardowa nakładka Muffkopf Standard ma takie samo skunksowo-czarno-szare futro i podłoże z zielonego filcu. Wokół obwodu, który zaciska się w koło beatera za pomocą plastikowego zapięcia, jest sznurówka w stylu shoestring. Głowicę bijaka wkłada się przez szczelinę Muffkopf, a kiedy sznur jest mocno napięty, pokrywa pozostaje stabilnie na miejscu podczas gry. Futrzana osłona wytwarza silnie tłumiony dźwięk z miękkim, okrągłym atakiem i wyciszonym dźwiękiem. Można również odwrócić muffkopf na wylot, aby zielony filc uderzał w membranę, powodując mniej wytłumiony, ale wciąż zmiękczony dźwięk w stylu vintage.

Podobnie jak Muffstick, Muffkopf może być zainstalowany i usunięty w ciągu kilku sekund. Z pewnością byłby cennym dodatkiem dla perkusistów mocno kontrolujących swoją głośność gry (akustyczny jazz, trudne warunki akustyczne, np. kościelne itp.) lub gdy pożądany jest okrągły dźwięk typu Roland 808.

Cena rynkowa wynosi około 35 USD.

 

[img:3]

 

Zobaczmy na prezentację filmową urządzeń.

 

 
więcej: mistermuff.de
Akcesoria Inne

Gdzie kupić?

Mr. Muff

Dystrybucja w Polsce:

Perkusja

Wielki powrót serii Z Custom od marki Zildjian
Więcej wiadomości