Jak zbudować wirtualne studio? Relacja z Barco On Tour 2019

Jak zbudować wirtualne studio? Relacja z Barco On Tour 2019

24 maja 2019, 16:35
autor: Alicja Reszpondek
Producent: Claypaky
Dystrybucja: Prolight sp. z o.o.

20 maja w siedzibie firmy Prolight zostaliśmy zaproszeni na prawdziwą ucztę nowości oświetleniowych i multimedialnych. Bardzo miłym zaskoczeniem była premiera nowego, nowoczesnego studia wirtualnego. Nie odwiedzałam tego miejsca kilka miesięcy, więc zmiany były tym bardziej zauważalne. Prezentację multimedialnego studia telewizyjnego, którego sercem jest najwyższa wersja serwera Disguise gx, współpracująca z systemem BlackTrax oraz Notch, szczegółowo opowiedział nam Michał Fiodorow. 

Przed “wisienką” na torcie Rafał Rzeczkowski zaprezentował nam nowości od firmy Robe i Claypaky. Z kilkoma urządzeniami miałam okazję zapoznać się już wcześniej. Jednym z moich ulubieńców został Robe Spike i jego starszy brat - Super Spikie, o których szczegółowo napiszę w odrębnym artykule. Z rodziny Robe zaprezentowana została również iPointe, czyli głowa, która łączy całą funkcjonalność MegaPointe ze wzmocnionym źródłem światła i IP65 oraz pozycje, które miały już swoją premierę: T1 Profile, Spiider i Tarrantula.

 

 

Z rodziny Claypaky najbardziej imponująca była pierwsza na świecie głowa z laserowym źródłem światła. Xtylos, bo o nim mowa, to kompaktowa głowica typu beam o unikalnych właściwościach optycznych i chromatycznych, wykorzystująca dostosowane do potrzeb źródło laserowe (złożone zgłoszenie patentowe). To źródło laserowe, o żywotności 10 000 godzin, jest zamknięte w niezawodnym, bezpiecznym i w pełni szczelnym module i jest potężnym silnikiem o niesamowitej gamie kolorów.

Kąt wiązki jest mniejszy niż 2° i można go zmniejszyć do 0.5°. Xtylos wykorzystuje technologię laserową z mieszaniem kolorów RGB. W przeciwieństwie do subtraktywnego mieszania stosowanego z lampami wyładowczymi, kolorowe wiązki światła są tak jasne jak wiązka białego światła! Zakres efektów obejmuje dwa koła gobo - z 7 obrotowymi gobo i 12 stałymi gobo (w tym 7 reduktorów kąta wiązki) - koło z 3 pryzmatami i szesnastościenny pryzmat na dedykowanym kanale, które można nałożyć na koło pryzmatu.

Xtylos to zdecydowanie najbardziej dynamiczne światło na rynku. Jest to pierwsza ruchoma głowa ze źródłem światła laserowego, co otwiera nowe, zaskakujące perspektywy rozwoju całej branży oświetlenia efektowego. Czy namiesza na naszym rynku oświetleniowym? Myślę, że namiesza i to sporo. Z ciekawością będziemy przyglądać się zachodzącym zmianom.

 

[img:1]

 

Prócz Xtylos mogliśmy przyjrzeć się wielu innym ciekawym urządzeniom. Między innymi Sharpy Plus - wyposażoną w pierwszą w pełni hybrydową lampą, która posiada doskonałej jakości wiązkę światła. Wszystkie funkcje dostępne w urządzeniu są niezwykle szybkie. Jego korpus jest nieco większy niż Sharpy, za to mieści wysokiej jakości układ optyczny z zoomem w zakresie od 3° do 36°. Jego minimalny kąt świecenia wynoszący 3° umożliwia generowanie wąskich równoległych wiązek światła niezbędnych dla trybu beam. Szeroki zakres zoom sprawia, że Sharpy Plus jest idealnym urządzeniem o szerokim zakresie zastosowania. A cena nowego urządzenia jest niewiele droższa od używanej wersji klasycznego Sharpy. Dodatkowo warto wspomnieć, że wersja nowego urządzenia może być w stu procentach kompatybilna z legendarnym Sharpy.

 

[img:8]

[img:7]

 

Innymi urządzeniami z rodziny Claypaky były MiniB, Super Spikie, Silver Scan, Axcor 300 Spot, Wash i Beam, Axcor 400 Spot i Profile oraz Axcor 600 Profile.

W mniejszych pomieszczeniach prezentacyjnych mieliśmy możliwość zapoznać się z nowościami oferowanymi w oprogramowaniu Vectorworks, które kontynuuje współpracę z firmą Prolight od około roku oraz rozwiązaniami od wyjątkowego projektora-mediaserwera w jednym - Lumitrix, który połączony z wyjątkowo prostą w obsłudze aplikacją np. na telefon daje możliwość tworzenia widgetów oraz prostych mappingów w czasie rzeczywistym.

 

[img:9]

[img:10]

 

Gość specjalny - Barco On Tour 2019

Poza murami firmy kolejną potężną atrakcją był specjalnie zaprojektowany TIR Barco on Tour 2019, czyli ciężarówka wypełniona rozwiązaniami Barco okrążająca Europę. Barco zaprezentowało szereg najnowszych rozwiązań dla partnerów i użytkowników końcowych z szeroko pojętej branży ProAV oraz eventowej. Wchodząc do ciężarówki można było zobaczyć panele UniSee – najnowocześniejsze na rynku panele LCD bez fizycznej ramki (0 mm), o jasności aż 800 nit, z unikalnym, grawitacyjnym systemem montażu i poziomowania oraz niezrównaną jednorodnością obrazu na samym panelu, jak i całej ścianie.

 

 

Barco zaprezentowało także najnowszą serię LED XT, przeznaczoną do wymagających, stałych instalacji. Seria XT składa się z czterech rodzajów kafelek 27", w proporcjach 16:9 o odmiennych pixel pitch, począwszy od 0.9, przez 1.2, 1.5 na 1.9 kończąc. Cały system wykorzystuje najwyższej jakości processing Barco Infinipix, zapewniający wierne i naturalne odwzorowanie kolorów i dużą skalę szarości. Zaprezentowano także przedpremierowo długo wyczekiwany, laserowy projektor 3-chip DLP o jasności 22 tys. lumenów, kompaktowych rozmiarach, ważący około 50 kg. Dostępny będzie pod koniec roku w rozdzielczościach 4K UHD oraz WUXGA i kompatybilny z dotychczasowymi obiektywami do linii UDX/HDX. Z niższych kategorii jasności zobaczyć można było dwa najnowsze projektory z gamy F80 o jasności 12 tys. lumenów i rozdzielczości 4K UHD, wyświetlające zblendowany obraz. Projektory charakteryzują się ponadprzeciętnymi osiągami w zakresie reprodukcji kolorów i jakości obrazu, wykorzystując przy tym jeden chip DLP.

Premierę miał również model otwierający linię laserowych projektorów Barco, korzystnie spozycjonowany cenowo G60 o rozdzielczości WUXGA i jasnościach od 7-10 tys. lumenów. Ciekawym rozwiązaniem był specjalny, elastyczny ekran RigiFlex do projekcji tylnej, bardzo mocno napięty na dedykowanej ramie, który dzięki doskonałym parametrom, zbliżonym do ekranów szklanych.

 

[img:6]

[img:5]

 

Niwelując efekt ‘hot spot’, umożliwia pracę z obrazem w środowisku wirtualnej rzeczywistości (CAVE, powerwall) i wszędzie tam, gdzie znajdujemy się bardzo blisko ekranu, lub gdy wymagana jest doskonała jakość tylnej projekcji. Nie mogło oczywiście zabraknąć wydajnego image processingu Barco – w ciężarówce do obsługi sygnałów video, skalowania i przełączania źródeł wykorzystano niezawodne procesory E2 oraz S3 wraz z rozszerzeniem Ex zasilone najnowszymi kartami drugiej generacji. Dodatkowo pokazano także świetne skalery ImagePro 4K.

Barco jest szeroko rozpoznawane także dzięki niezawodnemu, innowacyjnemu systemowi do bezprzewodowego przesyłania kontentu z laptopów, telefonów na dowolny wyświetlacz – mowa tu oczywiście o ClickShare, z którego najnowszym modelem CSE 200+ także można było zapoznać się na spotkaniu.

 

[img:4]

[img:3]

 

Gdzie kupić?

Claypaky Claypaky www.claypaky.it

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Oświetlenie

Brighter Lighting - frankfurcki debiut z przytupem
Więcej wiadomości