Październikowe warsztaty cajonowe Pawła Ostrowskiego we Wrocławiu

Październikowe warsztaty cajonowe Pawła Ostrowskiego we Wrocławiu

9 września 2019, 11:00
autor: Paweł Ostrowski

Frekwencja była zaskakująco obfita jak na okres wakacyjny, zainteresowanie zaskakująco duże jak na pierwsze tego typu warsztaty we Wrocławiu. Po bardzo owocnym workshopie cajonowym jaki odbył się w lipcu tego roku przyszedł czas na kolejne warsztaty z Pawłem Ostrowskim, twórcą świeżej jeszcze ciągle szkoły na cajon, podręcznika multimedialnego do nauki gry.

Warsztaty, jak poprzednio odbywać się będą w gościnnych murach Ministry Of Groove, a ich termin zaplanowano na 6 października. Zapisy ruszyły, więc kto pierwszy ten lepszy, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Organizatorem warsztatów jest Bartek Czjewicz z Ministry Of Groove, a partnerem, który zaopatrzy uczestników w instrumenty oraz opowie o budowie i powtawaniu cajonów - Andrzej Włodarczyk, właściciel znanej w polsce marki AW Cajon Warsztaty na Cajon przeznaczone są dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania.

 

[img:1]

 

Spotkanie ma na celu przekazać uczestnikom fachową wiedzę na temat cajona i pomóc w rozwoju umiejętności gry na różnych poziomach zaawansowania. Pracujemy na konkretnych przykładach muzycznych, by nauczyć uczestników najbardziej praktycznych sposobów budowania podziałów, wypełnień oraz rozwoju rytmiki i niezależności kończyn.

 

Treść warsztatów

Podstawą merytoryczną warsztatów jest najnowsza - i jedyna polska - Szkoła Na Cajon - Cajon Book, autorstwa Pawła Ostrowskiego. Warsztaty mają na celu uposażyć uczestników w niezbędną teorię, ale także dać odpowiednie podstawy praktyczne do grania muzyki i dalszego rozwoju.

 

[img:5]

 

Forma i plan zajęć

Zajęcia prowadzone są grupowo, z uwzględnieniem umiejętności i poziomu wykonawczego każdego z uczestników. Sposób prowadzenia zajęć pozwala na indywidualną pracę z każdym warsztatowiczem. 

Organizatorzy, nauczeni doświadczeniem poprzedniej edycji warsztatów, rozwinęli obficie część treningowo-praktyczną, aby każdy uczestnik miał możliwość dokładnego ogrania omawianych ćwiczeń.  

 

Plan pracy

 

Spotkanie z producentem AW Cajon - najbardziej znanej obecnie polskiej marki budującej cajony: 

“Jak skonstruować cajon, jaki cajon wybrać? Rodzaje cajonów, teoria oraz praktyka z punktu widzenia konstruktora...” 

prowadzący: Andrzej Włodarczyk - 1 godzina lekcyjna 

 

Teoria

Omawiamy niezbędne zagadnienia teoretyczne:

 • Techniki gry na cajonie,
 • Zapis nutowy i tabulaturowy,
 • Dynamika, artykulacja, precyzja, koordynacja - rozwijanie muzykalności gry,
 • Budowanie podziałów i przejść - rytm jako muzyczny klucz do tworzenia niezliczonej ilości ćwiczeń - 1 godzina lekcyjna

 

Każdy z uczestników dostaje zestaw ćwiczeń omawianych w części praktycznej zapisany w formie nutowej i tabulaturowej.

 

Praktyka

BASIC+

 • Ćwiczymy wspólnie od podstaw, zwiększając stopniowo stopień trudności ćwiczeń - trening grupowy + korygowanie indywidualne każdego uczestnika.
 • Budujemy groove - tworzymy podziały bazowe i rozwijamy je, używając ghostów i innych technik rozbudowywania podziału - 2 godziny lekcyjne

 

PRECYZJA I SAMOKONTROLA

 • Doskonalimy precyzję gry i wyczucie rytmu, dynamikę i koordynację - ćwiczenia wspomagające rozwój - trenujemy na konkretnych ćwiczeniach - 1 godzina lekcyjna

 

TECHNIKI I AKCESORIA DODATKOWE :

Pracujemy na konkretnych gatunkach muzycznych, budując podziały z wykorzystaniem:

 • Shakera, 
 • Talerza, 
 • Tamburynu,
 • Technik palcowych

Ćwiczymy z muzyką - 1 godzina lekcyjna

 

Warsztaty kończą się wspólnym jam session, które rozbudujemy muzycznie w zależności od zaangażowania i chęci udziału muzyków - 15-30 min (rejestracja filmowa jam session, za zgodą uczestników). Czas trwania zajęć: 6h lekcyjnych + jam session

 

[img:4]

 

Prowadzący warsztaty: 

 
 • Pawel Ostrowski - perkusista, cajonista, edukator, autor Szkół na perkusję oraz Szkoły na cajon
 • Bart Czajewicz - support (perkusjonista, edukator, właściciel studia Ministry Of Groove)
 • Andrzej Włodarczyk - producent polskich cajonów AW Cajon

 

Czas i miejsce

Termin warsztatów: 06.10.2019, godzina. 13:00 Miejsce: w zależności od ilości uczestników warsztaty odbędą się w Uniq Studio ul. Krakowska 100 (Zaklęte Rewiry / Pralnia)

Koszt uczestnictwa: 180 PLN / 230 PLN (uczestnik dostaje “Szkołę Na Cajon” Pawła Ostrowskiego) - LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Dla uczestników poprzednich edycji warsztatów cajonowych - zniżka 10%

Zapisy i informacje: [email protected], 570 200 850 

 

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wypróbować sprzęt AWCajon i pograć na cajonach dostarczonych przez producenta (jeśli chcesz, możesz wziąć własny cajon, ale nie ma takiej konieczności). Warsztaty kończą się wspólną grupową integracją muzyczną - jam session. Każdy uczestnik warsztatów ma możliwość nieodpłatnego zapisania się do naszej warsztatowej cajonowej grupy facebookowej.

 

 

Dołącz do naszej cajonowej facebookowej grupy warsztatowej.

Regulamin warsztatów dostępny jest TUTAJ 

 

Akustyczne Perkusjonalia Cajony

Perkusja

Wielki powrót serii Z Custom od marki Zildjian
Więcej wiadomości