RELACJA: 11 Festiwal Soundedit 2019

30 października 2019, 11:14
autor: Maciej Żulczyk

W minioną niedzielę 27.10 dobiegła końca 11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Festiwal ten jest wyjątkowym na skalę krajową wydarzeniem, organizowanym od 2009 roku, będącym miejscem spotkań i platformą komunikacji i edukacji dla producentów i realizatorów dźwięku, artystów, menedżerów i innych profesjonalistów z branży muzycznej, a także fanów, pasjonatów i adeptów powiązanych dziedzin.


Program festiwalu Soundedit to trzy główne grupy wydarzeń: bogata część artystyczna, czyli liczne wieczorowe koncerty cenionych polskich i zagranicznych gwiazd; przyznanie nagród Człowieka ze Złotym Uchem z uroczystą galą oraz sesjami Q&A z uhonorowanymi artystami i wreszcie część edukacyjna, dla nas najbardziej interesująca, z intensywnym programem szkoleniowym w szerokim spektrum realizacji i produkcji dźwięku. Za wielki wkład pracy w zróżnicowany i atrakcyjny program należy dziękować organizatorom, czyli Maciejowi Werkowi oraz Fundacji Art Industry.

 Łukasz Błasiński (77Production, organizator)

[img:1]

[img:7]

[img:2]

 

Nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem” to statuetka przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej – biorąc pod uwagę grono uhonorowanych nią postaci, nie można odmówić jej prestiżu. W tym roku w gronie laureatów znaleźli się Steve Albini, Mick Harvey, Craig Leon, Jan Borysewicz i Stanisław Soyka. Organizator zadbał, by dać uczestnikom możliwość spotkania z laureatami w formie godzinnych paneli z dyskusją i pytaniami z publiczności, a także chwilą na zdobycie autografu czy wspólne zdjęcie.

Festiwal odbywał się w dniach 24 – 27.10 w Łodzi, w bardzo blisko położonych od siebie hotelach DoubleTree by Hilton, Focus oraz klubie Wytwórnia. Po czterodniowym pobycie musimy przyznać, że organizacja oraz poziom przekazywanych treści stoją tu na bardzo wysokim poziomie. Soundedit to doskonała okazja do rozwoju umiejętności i wiedzy realizatorskiej, a także szansa bezpośredniego kontaktu z najnowszymi i powszechnie wykorzystywanymi w branży rozwiązaniami technologicznymi, popartymi wiedzą i doświadczeniem czołowych realizatorów i techników. Co więcej, dostęp do znakomitej większości wykładów i warsztatów jest darmowy dla wszystkich chętnych.

 Merlijn Van Veen (Meyer Sound) - prowadzący szkolenie z zakresu strojenia systemów nagłośnieniowych

[img:3]

[img:8]

[img:21]

[img:4]

Paweł Danikiewicz (Polsound) - omawiający praktyczne aspekty systemów bezprzewodowych 

Z oczywistych względów to właśnie na części warsztatowej skupiliśmy się najbardziej i już teraz polecamy wszystkim realizatorom, niezależnie od poziomu doświadczenia, wizytę na przyszłej edycji. Tematyka szkoleń była bardzo szeroka i dotyczyła m.in. akustyki pomieszczeń, pomiarów i adaptacji akustycznej, zasilania i bezpieczeństwa energetycznego, podstawowych narzędzi realizacji dźwięku (konsole, mikrofony, monitory, procesory, systemy bezprzewodowe), miksu estradowego i studyjnego w DAW, masteringu, przygotowania i kalibracji liniowych systemów nagłośnieniowych i wielu innych zagadnień.

Osobny dział stanowiły również prezentacje produktowe i warsztaty, przede wszystkim z nowych i aktualnych konsolet Midas, Yamaha, DiGiCo, Allen&Heath czy Avid. Na szczególny ukłon zasługują tutaj organizatorzy w postaci Łukasza Błasińskiego z firmy 77Production oraz Pawła Zachanowicza z Yamaha Commercial Audio Polska. 

Maciej Błachnio (Yamaha Polska), Pawel Zachanowicz (Yamaha Polska) - współorganizator

[img:14]

[img:15]

Michał Niezbecki (SoundTrade), Antoni Paluszkiewicz (MUSIC Tribe)
- podczas prezentacji nowej konsolety Midas Heritage-D 96-24

 

Kolejne podziękowania dla polskich dystrybutorów sprzętu pro-audio, a więc Polsound, Konsbud Audio, SoundTrade, Yamaha, Lauda Audio, firma nagłośnieniowa PogoArt, którzy dostarczyli na festiwal bogactwo wyposażenia (poza wymienionymi konsolami mieliśmy tu do czynienia m.in. z systemami liniowymi Meyer Sound, systemami bezprzewodowymi Shure Axient Digital, nagłośnieniem d&b Soundscape, czy monitorami studyjnymi Genelec). Sprzęt był do dyspozycji uczestników, wraz z bardzo rzetelnie przygotowanymi i życzliwymi specjalistami, którzy często powtarzali „Jesteśmy tutaj dla was”. Odpowiadali na wszystkie techniczne pytania, a warsztaty choćby z nowych konsol estradowych odbywały się w kameralnym gronie i każdemu chętnemu umożliwiały własnoręczny kontakt z urządzeniem i miks materiału.

Dodatkowym plusem była również sala dedykowana dla badań audiometrycznych, gdzie każdy uczestnik mógł w ciągu 10 minut zbadać sobie słuch wraz z omówieniem wyników.

 

Ralf Zuleeg (Dyrektor działu wsparcia technicznego w d&b audiotechnik)

[img:10]

[img:9]

[img:6]

 

Podczas festiwalu odbylo się także spotkanie PITE (Polskiej Izby Techniki Estradowej) zrzeszającej właścicieli firm rentalowych (nagłośnienie, oświetlenie, sceny i zadaszenia), na którym dyskutowano o celach i zadaniach izby.    

[img:13]

Wszystkim profesjonalistom, a także przede wszystkim adeptom i pasjonatom realizacji dźwięku i muzyki polecamy odwiedzić festiwal Soundedit w przyszłym roku. To intensywne cztery dni, dające możliwość nabycia mnóstwa wiedzy i inspiracji do dalszego rozwoju w gronie topowych zawodowców. Przedstawiamy naszą krótką video- i fotorelację z tegorocznej, 11. edycji festiwalu Soundedit i jeszcze raz dziękujemy organizatorom, dystrybutorom, prelegentom i specjalistom produktowym za tak solidnie przygotowane wydarzenie. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

[img:16]

Sławomir Pogorzała - właściciel PogoArt

[img:19]

Arkadiusz Wielgosik (Polsound) opisujący zasadę działania systemu Klang 

[img:17]

Jerzy Kubiak, inżynier systemu w firmie Fotis Sound podczas wywiadu dla Infomusic

[img:18]

Krzysztof Polesiński - inżynier systemu, projektant systemów nagłośnieniowych,
realizator dźwięku
 - zawsze uśmiechnięty :-)

 

Autor: Maciej Żulczyk
Autorzy zdjęć: Krzysztof Kowalski, Daniel Zimerman

więcej: soundedit.pl

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

D&B Audiotechnik D&B Audiotechnik www.dbaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08.00 - 16.00 

adres:
ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

SoundTrade

tel.: +48 22 632 02 85
Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  09:00 - 17:00

adres:
ul. Kineskopowa 1 05-500 Piaseczno k/Warszawy

Gdzie kupić?

Genelec Genelec www.genelec.com

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08.00 - 16.00 

adres:
ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa

Sklepy muzyczne > Genelec rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

AVID Venue AVID Venue www.avid.com/us

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08.00 - 16.00 

adres:
ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa

Gdzie kupić?

Meyer Sound Meyer Sound www.meyersound.com

Dystrybucja w Polsce:

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

M. Ostrowski sp. j.

adres:
ul. Muzyczna 1 55-330 Błonie

Sklepy muzyczne > Yamaha Commercial Audio rozwiń listę sklepów

NAMM'20: Unikatowe talerze Graphic Cymbals od Sabiana
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz