Alcons QB242 - Wielozadaniowy subwoofer z opcją pracy w systemach liniowych

Alcons QB242 - Wielozadaniowy subwoofer z opcją pracy w systemach liniowych

20 maja 2020, 09:00
Producent: Alcons
Dystrybucja: Aplauz Sp. z o.o

Firma Alcons zaprezentowała QB242 - modułowy element niskotonowy, który jest przeznaczony do użycia zarówno w stacjonarnych, jak również w ograniczonym zakresie w przenośnych systemach dźwiękowych. Został on zaprojektowany jako w pełni skalowalne rozwiązanie rozszerzenia w zakresie niskich częstotliwości (LFE - low-frequency extension) systemu liniowego QR24 lub też jako system LFE współpracujący z dowolnym systemem głośników Alcons pro-ribbon.

Kolumny QB242 mogą być ustawiane w stosy lub podwieszane i są one idealnym elementem składowym do tworzenia systemów liniowych, dając możliwość zapewnienia najniższych częstotliwości oraz sterowania ich emisją na duże odległości lub w przestrzeniach, które stwarzają duże problemy akustyczne. Najniższa użyteczna częstotliwość jednego elementu to 35 Hz, co jest doskonałym uzupełnieniem systemu QR24 w zakresie dolnego pasma.

 

[img:1]

 

Dwa 12-calowe przetworniki neodymowe o bezpośrednim promieniowaniu są zamontowane w wentylowanych komorach z dużymi portami bass reflex w celu uzyskania doskonałej sprawności i reakcji, zwiększenia ogólnego poziomu wyjściowego przy równoczesnym zminimalizowaniu kompresji portu. Bliskie rozmieszczenie przetworników zapewnia optymalne sprzężenie ich działania w przypadku tworzenia systemu liniowego. Impedancja QB242 wynosząca 8 omów sprawia, że obciążenie kanałów wzmacniacza jest optymlane, gdy wiele elementów jest użytych w budowie systemu typu line array.

QB242 jest zasilany i sterowany za pośrednictwem sterownika głośników ALC z wbudowanym wzmacniaczem. Dzięki zintegrowanemu przetwarzaniu i funkcji sprzężenia zwrotnego ALC oferuje przetwarzanie sygnału właściwe dla przetworników QB242 z zapewnieniem ich optymalnej reakcji oraz charakterystyki pracy, a także niezawodności działania przez długi czas. Dostępne fabryczne presety przetwarzania sygnału głośnikowego w sterowniku ALC oferują najnowsze algorytmy VHIR, z kontrolą wzmocnienia, zgodności fazowej oraz stosowania filtrów, co pozwala na dopasowanie charakterystyki pracy do wszystkich systemów Alcons pro-ribbon.

 

[img:3]

 

Zastosowanie okablowania Signal Integrity Sensing (SIS) sprawia, że dynamicznie kompensowana jest długość użytych przewodów oraz rzeczywista rezystancja między złączem QB242 oraz sterownikiem ALC (współczynnik tłumienia systemu to 10000), co w jeszcze większym stopniu pozwala ograniczyć zniekształcenia dźwięku przy jednoczesnej dalszej poprawie charakterystyk.

Zintegrowane rozwiązania montażowe umożliwiają szybkie i łatwe połączenia z innymi modułami QB242. Smukła obudowa, konstrukcja przystosowana do współpracy z systemem QR24, wysokość 66 cm oraz dostępność palety kolorów Architect Color Option w jeszcze większym stopniu poszerza możliwości integracyjne tego subwoofera. Obudowa subwoofera QB242 jest wykończona powłoką Durotect i jest on objęty 6-letnią gwarancją.

 

[img:2]

 

Systemy z serii Q są doskonałym narzędziem w przypadku aplikacji, w których wymagane jest zapewnienie wysokiej kierunkowości dźwięku oraz/lub jego dalekiego zasięgu w połączeniu z najwyższą jakością i uzyskiwaniem koncertowych poziomów ciśnienia akustycznego. Te systemy są idealnym wyborem w przypadku takich obiektów jak teatry, kościoły, obiekty kultu religijnego czy w przypadku „pomieszczeń trudnych akustycznie”, a także do tworzenia dużych mobilnych systemów dźwiękowych wykorzystywanych na otwartej przestrzeni. Moduł QB rozszerza charakterystykę częstotliwościową modułów QR oraz QM o najniższe pasmo.

 

Nasza Seria Q jest najczystszą formą systemu liniowego, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać akustycznie czystą, praktycznie pozbawioną odchyleń bocznych cylindryczną projekcję dźwięku, bez potrzeby kształtowania wiązki przy użyciu procesora DSP. Seria Q jest prawdopodobnie naszym najbardziej niedocenianym systemem, ponieważ słuchacze są zawsze zaskoczeni fenomenalnym zasięgiem oraz niezwykle precyzyjnym sterowaniem pionowej kierunkowości nawet jednego elementu QR. Osobiste zapoznanie się z działaniem wyjątkowo spójnego w pracy systemu liniowego z modułami QB o wysokości 12 metrów w jednym z naszych referencyjnych projektów robi niezwykłe wrażenie!

Philip „Dr. Phil” de Hann - kierownik działu badań i rozwoju Alcons Audio

 

Kolumny i głośniki Subwoofery aktywne Systemy liniowe

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Pro Audio

Aura Audio - pasywne "kardioidy" rodem z Finlandii
Więcej wiadomości