Bez koncertów nie ma chleba! Pikieta branży estradowej 7 lipca (Warszawa) - Zaproszenie

Bez koncertów nie ma chleba! Pikieta branży estradowej 7 lipca (Warszawa) - Zaproszenie

6 lipca 2020, 13:00

Sytuacja branży rozrywkowo-kulturalnej nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich miesięcy, czego wynikiem jest apel Polskiej Izby Techniki Estradowej (PITE) do wszystkich ludzi dobrego serca, którzy chcieliby wesprzeć branżę 7 lipca w Warszawie w postaci pokojowej pikiety.

Tego dnia planowana jest pikieta w Warszawie, która ma zwrócić uwagę na kryzysową sytuację. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że rozstrzygają się losy wielu firm muzycznych w Polsce i na świecie. Bez koncertów nie ma chleba! 

 

Kiedy: 07.07.2020         Gdzie: Warszawa, plac Zamkowy

 
 

 

[img:3]


Cel akcji:

- Zobrazowanie Polakom aktualnej krytycznej sytuacji branży rozrywkowej

 

Musimy zwrócić na siebie uwagę, inaczej nikt nawet nie
kiwnie palcem w naszym kierunku.

 

Informacje od organizatora PITE:

Od marca PITE bardzo dzielnie działa, jednak mało widowiskowo, bo nie mamy zwyczaju chwalenia się wszystkim wszędzie. Wysyłaliśmy pisma do Premiera Morawieckiego i wicepremiera Glińskiego, do Ministerstwa Rozwoju, atakowaliśmy przez Rzecznika MŚP. Zebraliśmy się w grupie TUgether, spotykaliśmy się z nimi, niezależnie od tego działaliśmy sami.

Wysłaliśmy do wszystkich obsługujących nas instytucji finansowych prośbę o nawiązanie rozmów dotyczących sytuacji w branży i pomysłów na radzenie sobie. 

 

[img:1]

 

STAN BRANŻY SCENOTECHNICZNEJ

W WYNIKU PANDEMII COVID-19

Branża scenotechniczna znalazła się w niebywale trudnym położeniu. Została zamrożona jako pierwsza i do dzisiaj nie odmrożona, gdyż aktualne obostrzenia uniemożliwiają realizację zwykłych imprez (niekoniecznie masowych), z których się utrzymywaliśmy. Wstrzymane również zostały fundusze na kulturę i promocję samorządów, co zaowocowało odwołaniem tegorocznych imprez i zmniejszeniem budżetu przyszłorocznych. W wielu przypadkach obroty firm w branży spadły o 100%. Pomoc Państwa okazała się niewystarczająca.

Jako jedna z nielicznych branż pozostaliśmy bez możliwości świadczenia usług przy jednoczesnym bardzo dużym obciążeniu finansowym w postaci leasingów i kredytów na specjalistyczną aparaturę. Jesteśmy na krawędzi przepaści, dzieli nas jeden, mały krok od runięcia w dół. Branża dająca pracę kilkudziesięciu tysiącom osób stoi przed realną szansą zniknięcia. Zniknięcie to będzie się wiązało z przejęciem pozostałości przez zagraniczne firmy rentalowe i stworzenie monopolu.

Jako branża staliśmy się też niewygodnym klientem dla wszystkich instytucji finansowych. Bez względu na rzeczywistą sytuację finansową, firmy naszej branży nie mają szans na uzyskanie pomocy od tych instytucji.

Uważamy też, że niesprawiedliwym jest zezwolenie na mecze piłkarskie, czy wiece wyborcze zbierające tysiące osób przy jednoczesnym zakazie większości imprez.

Jednak zniesienie obostrzeń dotyczących imprez nie spowoduje automatycznego startu. Wg aktualnych analiz, nawet gdyby zniesienie obostrzeń nastąpiło dzisiaj, branża mogłaby zacząć działać dopiero w okolicach marca – kwietnia 2021 roku. Do tego czasu, bez pomocy Państwa, nie będzie miał kto postawić sceny, zawiesić głośniki czy zaświecić lampy...

 

POSTULATY BRANŻY SCENOTECZHNICZNEJ

Pomoc Państwa jest dla nas konieczna. Bez niej branża bezpowrotnie zapadnie się, ciągnąc za sobą wszystkie firmy powiązane. Wierzymy jednak, że tak się nie stanie i że możemy liczyć na pomoc, o którą nigdy do tej pory nie prosiliśmy.

Nasze oczekiwania wyglądają następująco:

 • Udzielenie wsparcia na czas 6 miesięcy od zniesienia wszystkich obostrzeń;
 • Objęcie nim firm działających w branży estradowej, posiadające sprzęt scenotechniczny (nagłośnieniowy, oświetleniowy, multimedialny, konstrukcje sceniczne) z wykluczeniem hoteli, teatrów, domów kultury, rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych, dyskotek, studiów nagrań). Wsparcie również dla firm związanych ściśle z imprezami – specjalistyczne przewozy osób skupiające się na imprezach, nagrzewnice sceniczne oraz producenctów i dystrybutorów sprzętu estradowego;
 • Zawieszenie składek ZUS;
 • Wypłata co najmniej minimalnej krajowej dla każdego zatrudnionego oraz właścicieli firm. Dotyczy to również osób, które współpracowały poprzez różnego rodzaju umowy w roku poprzednim i uzyskały przychód przekraczający minimalną krajową;
 • Przejęcie całości zobowiązań finansowych (kredyt/leasing) na specjalistyczny sprzęt estradowy zaciągniętych przed marcem 2020 roku z jednoczesnym spłaceniem dotychczasowych zaległości w tych kredytach i leasingach powstałych od marca 2020 roku;
 • Przejęcie 50% zobowiązań finansowych za sprzęt niespecjalistyczny (samochody, komputery) firm dla których podstawą działalności jest obsługa techniczna imprez;
 • Dofinansowanie obsługi technicznej w wysokości 75% kosztów dla organizatorów samorządowych i prywatnych;
 • Powołanie organu restrukturyzacyjno-upadłościowego umożliwiającego bezkosztowe poddanie firm restrukturyzacji lub upadłości;
 • Wsparcie w instytucjach finansowych;
 • Bezpłatny faktoring;
 • Dotacje na ubezpieczenie sprzętu;
 • Bezpłatne szkolenia z zakresu ekonomii i finansów

Dzięki takiej pomocy będziemy mogli przetrwać najtrudniejszy czas, żeby móc znowu wystartować i działać z godnością.

 

HiFi

Gitarowy Rekord Świata 19 czerwca (Wrocław) - zobacz
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz