Perkusyjne projekty z programu Kultura w Sieci

Perkusyjne projekty z programu Kultura w Sieci

24 sierpnia 2020, 09:00
autor: Mateusz Wiewióra

Projekt stypendialny Kultura w Sieci to pomysł, którego celem jest zamieszczenie w internecie dużej dawki merytorycznych materiałów związanych z kulturą. Co jest warte odnotowania w ramach projektu - nie zabrakło wielu ciekawych materiałów perkusyjnych. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się niektórym z nich.

 

[img:1]

 

1. Wiejski Groove

Wiejski Groove to adaptacja polskich i wschodnioeuropejskich tradycyjnych ludowych rytmów na zestaw perkusyjny autorstwa perkusisty zespołów Zakopower oraz Dagadana - Bartosza Nazaruka.

 

 

2. Perkusja - Graj z głową i z sercem

Marcin Jahr to polski perkusista jazzowy współpracujący z m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim czy Piotrem Wojtasikiem. W ramach swojego projektu Perkusja - graj z głową i z sercem porusza wiele ważnych aspektów związanych z perkusją jazzową. 

 

 

3. Gniewomir Tomczyk

W pierwszym odcinku poruszone zostały tematy dotyczące kreatywnego ćwiczenia z metronomem na padzie w oparciu o książkę Stick Control czy rozmowa z Kubą Sochackim ze sklepu perkusyjnego Pro Drum.

 

 

4. Spotkanie edukacyjne ze Ślimakiem

Maciej Ślimak Starosta to perkusista znany głównie z gry w zespole Acid Drinkers czy Arce Noego. W swoim cyklu filmów zaprezentuje podstawy gry na perkusji, opowie o sprzęcie, pokaże swoje patenty i odpowie na pytania widzów.

 

 

5. Perkusja online - Michał Lange

W ramach projektu będą udostępniane 2 razy w miesiącu filmy o charakterze edukacyjnym. Treść skierowana jest głównie do początkujących oraz średnio zaawansowanych perkusistów, którzy chcą rozwinąć swój warsztat gry.

 

 

6. Kreacja indywidualnego i nowoczesnego stylu gry na perkusji w oparciu o tradycję muzyki jazzowej

Program zawierać będzie dwanaście filmów, w tym sześć instruktażowych ("INSPIRATION”) oraz sześć improwizacji perkusyjnych ("Drum Solo”). Cztery pierwsze filmy będą poświęcone perkusyjnym pionierom, kolejne cztery odniosą się do perkusistów be-bopowych oraz cztery ostatnie do perkusistów współczesnych.

 

 

7. Bartłomiej Oleś - Limitacja jako sposób na kreatywność 

Seria internetowych recitali na perkusję solo. Głównym założeniem jest pokazanie jak idea ograniczenia, czyli tytułowej limitacji, wpływa bezpośrednio na pobudzenie ludzkiej kreatywności. Mając do wyboru ograniczoną liczbę wariacji, dostępnych środków, nasza wyobraźnia staje przed wyzwaniem - jak przy pomocy ograniczonych środków wyrazu stworzyć kompletną, zamknięta i pełną formę wypowiedzi, w tym przypadku muzycznej. Cykl stanowić będzie jednocześnie bardzo skuteczny element rozwoju wyobraźni, kreatywności, kontroli nad instrumentem oraz idących za tym umiejętności technicznych.

 

 

8. Polscy Perkusiści - Historia Zgłębiona

Cykl pt. Polscy Perkusiści - Historia Zgłębiona będzie zawierać wiele ciekawostek z życia mistrzów polskiej perkusji. W pierwszym odcinku bohaterem jest legenda polskiej perkusji jazzowej - Czesław Bartkowski. 

 

 

9. Bartek Pawlus "Kultura w sieci" / Elementarz perkusisty

Elementarz Perkusisty to 5-cio odcinkowy set filmów, w których będą omawiane partie perkusji w utworach, które zbudowały tożsamość muzyczną perkusisty zespołu Bracia czy Kasi Kowalskiej - Bartka Pawlusa. W pierwszym odcinku piosenka Rock with You autorstwa Michaela Jacksona. 

 

 

Akustyczne

Perkusja

Topowy Wykon: Najbardziej popularne rytmy perkusyjne
Więcej wiadomości