Topowy Wykon: Jack DeJohnette

Topowy Wykon: Jack DeJohnette

15 września 2020, 08:00

Chyba nie ma na świecie osoby interesującej się jazzem, która nie zna Jack'a DeJohnette. Wybranie tylko 5 nagrań z tym niesamowitym muzykiem to sztuka trudna lecz postanowiliśmy się jej podjąć.

 [img:1]

 

1. Jack DeJohnette Drum Solo (Live at SFJAZZ)

SF JAZZ to miejsce znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Kalifornii. Powstało z myślą o występach jazzowych i edukacji w tym zakresie. Solo DeJohnetta jest o tyle ciekawe, że na scenie towarzyszy mu stepper, przez co połączenie jest nie tylko oryginale, co brzmiące bardzo dobrze. 

 

 

2. Jack DeJohnette - Herbie Hancock - John Scofield: Funky Funky - 1997

Jak każdy dobry muzyk Jack DeJohnette wykonuje wiele gatunków muzycznych z odpowiednią dla każdego stylu charakterystyką. Dzięki poniższemu nagraniu przez 20 minut jesteśmy świadkami niesamowitej energii w połączeniu z umiejętnościami najwyższych lotów. Siłą napędową utworu oprócz niesamowitych solówek jest odpowiednio osadzony groove DeJohnetta. 

 

 

3. Jack DeJohnette: Drum Solo Part II

Ustawienie tomów w wykonaniu Jacka DeJohnetta jest niezbyt popularne, ale dzięki takiemu zabiegowi jest on w stanie uzyskać ciekawsze brzmienia niż na zwyczajnym ustawieniu. Na podkreślenie zasługuje również obecność talerza typu china, co nie jest częstym widokiem wśród jazzowych perkusistów (chyba, że jest stosowana jako talerz ride).

 

 

4. Jack DeJohnette - Herbie Hancock - Don Alias: MERCY STREET

Don Alias to amerykański perkusjonalista współpracujący z m.in. Milesem Davisem, Niną Simone czy Jaco Pastoriusem. Podczas festiwalu Montreux w 1997 roku wystąpił on u boku Herbie Hancok, Michael Brecker, John Scofield, Dave Holland oraz bohatera naszego odcinka - Jack DeJonette. Alias i DeJohnette rozpoczęli utwór Mercy Street niesamowitym duetem perkusyjnym w stylu afro, który zrobił idealny wstęp pod wykonywany utwór.

 

 

5. Jack DeJohnette MD 1997

DeJohnette podczas festiwalu Modern Drummer 1997 użył zestawu, który gabarytami nieco odbiegał od rozbudowanego instrumentu jakiego używa najczęściej. Nie przeszkodziło mu to w wykonaniu naprawdę świetnej solówki z użyciem werbla typu piccolo i dużej ilości ghost notów. 

 

 

Zobacz także:

 

 

Akustyczne

Perkusja

Budżetowe instrumenty na start
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz