Przegląd kompaktowych zestawów perkusyjnych

Przegląd kompaktowych zestawów perkusyjnych

18 września 2020, 09:00
autor: Mateusz Wiewióra

Małe zestawy perkusyjne cieszą się nieustanną popularnością, ze względu stosunek wagi do brzmienia. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tego typu instrumentom, biorąc pod uwagę sprzęt dostępny na naszym rodzimym rynku.

 

1. Tama Club Jam

Ten kompaktowy zestaw perkusyjny japońskiej marki Tama stworzony z myślą o perkusistach poszukujących mobilnych instrumentów o mniejszych rozmiarach. Kompaktowe gabaryty przyczyniają się do łatwego transportu, co jest bardzo wygodne podczas grania w mniejszych klubach czy na ulicy. Zajmujące rozsądną ilość miejsca zestawy są dobrą alternatywą dla osób poszukujących skoncentrowanego sound’u, a także są chętnie wybierane przez perkusistów początkujących lub jako ćwiczeniowy set do domu. Cały instrument z uwagi na swoje małe gabaryty jest bardzo poręczny, nawet dla osób o małej posturze.

 

[img:2]

 

2. Ludwig Breakbeats 

Zestaw perkusyjny Ludwig Breakbeat to instrument tworzony przy współpracy z Ahmir Khalib Thompsonem - znanym głównie jako Questlove, afroamerykańskim DJ-em i producentem muzycznym, współzałożycielem hip-hopowej grupy The Roots. Ludwig Breakbeats jest czteroelementowym zestawem, w którego skład wchodzi bęben basowy 16"x14", tom tom 10"x7", floor tom 13"x13" oraz kolorystycznie dopasowany, drewniany werbel w rozmiarze 14"x5". Do pełnego zestawu brakuje nam jedynie kompletu statywów, które dobrać trzeba osobno.

Korpusy wykonane są z siedmiu warstw wyselekcjonowanego drewna topoli oraz posiadają idealnie, ręcznie wyszlifowane krawędzie ścięte pod kątem 45 stopni, dzięki którym naciąg przenosi jeszcze lepiej wibrację na korpus. Na tomach zastosowano naciągi Remo UT Pinstripe, które w swojej charakterystyce posiadają zgrzewane boki, dzięki czemu odcinają nam one niechciane przydźwięki oraz alikwoty, pozwalając nastroić je bardzo nisko.

 

[img:3]

 

3. Pearl Midtown

Pearl Midtown to zestaw koktajlowy z 16" bębnem basowym, jednym 10" tomem oraz 13" floor tomem. W skład zestawu wchodzi również 13" drewniany werbel, w kolorze wykończenia. Korpusy bębnów wykonane zostały z topoli. Bębny mimo swoich małych rozmiarów mają sporo ataku i dość niskie wybrzmienie. Z zewnątrz zastosowano trwałą okleinę, a dostępny jest w dwóch wykończeniach: Black Gold Sparkle oraz Black Cherry Glitter.

Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz dobremu brzmieniu zestaw może służyć zarówno profesjonalnemu perkusiście, który szuka małego zestawu na swoje koncerty, jak i młodym perkusistą, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z perkusją. Ogromną zaletą zestawu jest drewniana obręcz bębna basowego, która nie tylko poprawia walory wizualne, ale także nadaje cieplejszego brzmienia.

 

[img:4]

 

4. Sonor AQ2 Safari

Sonor AQ2 to zestaw dla średnio zaawansowanych i profesjonalnych perkusistów. Wersja SAFARI to koktajlowy zestaw z 16" bębnem basowym, jednym tomem 10" oraz jednym floor tomem 13". W skład zestawu wchodzi również 13" drewniany werbel, a korpusy bębnów wykonane zostały w 100% z klonu. 7-warstwowe korpusy z klonu (4 warstwy klonu kanadyjskiego, 3 warstwy klonu chińskiego) dają bezkompromisowy, bogaty i ciepły dźwięk oraz niskie tony, a także równowagę między średnimi a wysokimi dźwiękami. W korpusach zastosowano nowy rodzaj mocowania tomów - Smart Mount. Patent ten pozwala na maksymalne ograniczenie kontaktu drewnianych korpusów z metalowymi elementami.

 

[img:5]

 

5. Yamaha Stage Custom Hip

Kompaktowy zestaw Stage Custom wykorzystuje w 100% brzozowe korpusy, które stały się synonimem bębnów Yamaha. Płytki bęben basowy o wymiarach 20x8 zapewnia niskie, krótkie brzmienie jednocześnie zaoszczędzając dużo miejsca na scenie. Floor tom jest wyposażony w 20-strunową sprężynę werblową i można go przekształcić w głęboki, 13-calowy werbel za pomocą jednego ruchu maszynką. Oprócz muzyki jazzowej, ballad i popu może być również używany do hip-hopu, R&B i wielu innych gatunków muzycznych.

 

[img:6]

 

6. Tama Club Jam Flyer

Club-JAM Flyer to zestaw posiadający bęben basowy 14"x10" z dołączonym do zestawu podnośnikiem, tom tom 8"x6", tom tom podłogowy 10"x9" i werbel 10"x5". Zestaw Club-JAM Flyer zapewnia bardzo dobrze zrównoważony autentyczny dźwięk perkusji, pomimo mniejszych korpusów. Kompaktowy rozmiar i konfiguracja zestawu sprawiają, że jest idealny na każde małe miejsce lub pokaz uliczny.

 

[img:7]

 

7. PDP New Yorker

Zestaw stworzony na bazie zestawu DW Performance BOP, jednak w budżetowej wersji. Jest to kompaktowy shell set z centralą w rozmiarze 18", tomem 10", floor tomem 13" oraz werblem 13" i został wykonany z drewna topolowego, w wysokiej jakości okleinie. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: Sapphire Sparkle oraz Diamond. W skład setu wchodzi również poduszka tłumiąca oraz podnośnik do bębna basowego Bass Drum Lifter. 

 

[img:8]

 

8. Gretsch Catalina Club Jazz

Gretsch Catalina Club to połączenie tradycji i klasyki ze współczesnymi rozwiązaniami sprzętowymi. Korpusy wykonane z mahoniu (7 warstw drewna) z klasycznymi krawędziami 30 stopni dają bardzo ciepłe brzmienie z samego korpusu. To właśnie rodzaj krawędzi oraz mahoniowy materiał zapewniły temu zestawowi sławę. Na obręczach tomów i werbla zastosowano potrójnie gięte obręcze Triple Flanged 1.6 mm, które maksymalnie otwierają i ocieplają brzmienie. Piękna konfiguracja oparta na 18-calowym bębnie basowym o głębokości 14" idealnie sprawdzi się w jazzowej muzyce, jak i w gigowym graniu. 

 

[img:9]

 

Akustyczne Zestawy perkusyjne

Perkusja

PORADNIK: Jaka perkusja elektroniczna na początek?
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz