MA 1 - Automatyczny kalibrator do ustawiania monitorów studyjnych od Neumann.Berlin

MA 1 - Automatyczny kalibrator do ustawiania monitorów studyjnych od Neumann.Berlin

8 grudnia 2020, 10:00
Producent: Neumann
Dystrybucja: Aplauz Sp. z o.o

Niemiecka firma Neumann.Berlin, specjalizująca się w produkcji sprzętu studyjnego, przedstawia MA 1 - kompletne narzędzie do kalibracji i korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych, dedykowane monitorom studyjnym marki Neumann.

Algorytmy kalibracji zostały opracowane we współpracy z Fraunhofer IIS – najlepszym na świecie instytutem obróbki sygnałów dźwiękowych, dzięki czemu gwarantują możliwie najwyższą jakość odsłuchu w dowolnych warunkach, od amatorskich pomieszczeń bez izolacji dźwiękowej po profesjonalne studia. System składa się ze specjalnie skalibrowanego mikrofonu pomiarowego firmy Neumann oraz dedykowanego oprogramowania dla komputerów Mac i Windows.

 

Notujemy ogromny wzrost popytu na monitory studyjne Neumann, w niektórych przypadkach popyt jest aż o 60% większy niż w poprzednim roku. Na podstawie opinii użytkowników ustaliliśmy, że jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jest najwyższa spójność akustyczna naszych monitorów – oznacza to, że różne modele monitorów dają identyczną jakość miksowania dźwięku w różnych warunkach odsłuchu. Ma to krytyczne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji toczącej się w różnych studiach dźwiękowych. Logicznym krokiem naprzód było udoskonalenie tej zalety, uzupełniając ją o system automatycznej korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych. Wraz z naszym partnerem, czyli Instytutem Obwodów Scalonych (IIS) Fraunhofer, chcemy stworzyć własny, referencyjny system korekty rozmieszczenia monitorów studyjnych, który sprawdzi się zarówno w małych studiach domowych, jak i w dużych, profesjonalnych studiach produkcji dźwięku.

Ralf Oehl - dyrektor firmy Neumann.Berlin

 

[img:1]

 

System automatycznej kalibracji położenia monitorów studyjnych firmy Neumann współpracuje ze wszystkimi systemami stereofonicznymi z linii KH z DSP, czyli aktualnie modelem KH 80 DSP, a także analogowymi monitorami studyjnymi KH 120, KH 310 i KH 420 z subwooferem KH 750 DSP.

 

Oferujemy doskonale współgrający zintegrowany system. Umożliwia on ustawianie i korektę położenia monitorów dźwiękowych znacznie precyzyjniej niż systemy innych producentów, ponieważ to my najlepiej znamy się na parametrach naszych głośników i potrafimy je prawidłowo uwzględnić w kalibracji. Automatyczny kalibrator ustawienia monitorów studyjnych korzysta z nowatorskich algorytmów kalibracji, tworzących krzywą docelową charakterystyki dopasowanej do faktycznych warunków dźwiękowych pomieszczenia, a następnie rozwiązujących niedostatki akustyczne za pomocą precyzyjnie dobranych ustawień. Jednocześnie krzywą docelową charakterystyki można ręcznie dostosować do własnych potrzeb i upodobań użytkownika.

Markus Wolff - kierownik ds. portfolio produktów

 

System korekty akustycznej firmy Neumann: proste rozwiązanie skomplikowanych problemów Firma Neumann szczyci się dziesięcioleciami doświadczenia w kalibracji systemów monitorów studyjnych, które zostało zawarte w oprogramowaniu dla MA 1. Działa niczym osobisty asystent użytkownika, prowadząc go krok po kroku przez pomiary oraz analizuje kalibrowane środowisko odsłuchowe. W programie zrezygnowano ze zbędnych optycznych „fajerwerków”. Opracowane przez program dane korekty akustycznej są zapisywane i następnie bezpośrednio przetwarzane przez monitory sterowane procesorami DSP.

 

Ten sposób działania jest dla nas ogromnie ważną zaletą. Użytkownik nie musi instalować wtyczki i ponownie jej wyłącza, aby eksportować dźwięk. Nie musi również pracować z programami obarczonymi potencjalnymi błędami. Po ustawieniu monitorów wedle kalibracji, dźwiękowiec pracuje w znany mu sposób, ciesząc się jednak znacznie lepszym dźwiękiem.

Markus Wolff - kierownik ds. portfolio produktów

 

[img:2]

 

Oprogramowanie może bezpośrednio sterować monitorami stereofonicznymi KH 80 DSP. Pozostałe monitory stereo z linii KH (bez procesorów DSP) można ustawiać podłączywszy je do analogowych wyjść subwoofera KH 750 DSP. Posiadacze monitorów KH 120, KH 310 i KH 420 mogą liczyć zatem nie tylko na znacznie szerszą charakterystykę niskich tonów, a także na ustawienie głośników skorygowane o akustykę pomieszczenia oraz, co jest zupełnie wyjątkowe, linearyzację fazy głośników analogowych.

 

Automatyczny kalibrator MA 1 to nowy rozdział w historii monitorów studyjnych marki Neumann. Od testerów napływają już bardzo obiecujące opinie. Począwszy od prostego interfejsu użytkownika i funkcji dedykowanych przede wszystkim układom stereofonicznym, zamierzamy rozwijać funkcje i sposób pracy w programie za pomocą aktualizacji tworzonych wedle sugestii klientów. Zamierzamy rozszerzyć możliwości kalibratora o dźwiękowe układy wielokanałowe.

Ralf Oehl - dyrektor firmy Neumann.Berlin

 

Oprogramowanie MA 1 dostępne jest na systemy MacOS i Windows 10. Katalogowa cena detaliczna systemu MA 1 – w komplecie z wysokiej jakości mikrofonem pomiarowym Neumann – wynosi 1129 zł.

 

Monitory studyjne Studio - akcesoria Akcesoria inne

Gdzie kupić?

Neumann Neumann www.neumann.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Neumann rozwiń listę sklepów

Studio

Klasyk Eventide na pokładzie DAW
Więcej wiadomości