Immersyjny system dźwiękowy d&b Soundscape w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Immersyjny system dźwiękowy d&b Soundscape w Teatrze Muzycznym w Gdyni

10 grudnia 2020, 09:00
Producent: d&b audiotechnik

Immersyjny system dźwiękowy d&b Soundscape to niezwykle potężne i kreatywne narzędzie dla artystów, sound designerów i realizatorów dźwięku pozwalające na kreowanie dźwięku w przestrzeni trójwymiarowej.

 

 

W przypadku klasycznego stereofonicznego systemu nagłośnienia tylko część słuchaczy znajdujących się na środku widowni ma szansę usłyszeć właściwe wrażenia przestrzenne. Dzięki systemowi Soundscape każdy uczestnik wydarzenia - niezależnie od miejsca jakie zajmie na widowni - doświadcza tej samej jakości dźwięku oraz właściwej lokalizacji wszystkich odtwarzanych źródeł dźwięku.

 

[img:1]

 

W Teatrze Muzycznym w Gdyni system Soundscape został zastosowany w spektaklu dla dzieci pt. „Księga Dżungli”. Jest to historia małego chłopca, który dorasta pośród dzikich zwierząt - opowieść porusza odwieczny problem stereotypów oraz uczy akceptacji odmienności. Trójwymiarowy dźwięk, na który oprócz warstwy muzycznej i wokalnej składają się m.in. odgłosy poruszających się zwierząt, sprawia, że ten niezwykły spektakl staje się jeszcze bardziej wciągający.

 

[img:2]

Igor Michalski

Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni

 

Rzeczywiście, efekt tego systemu akustycznego 3D jest rewelacyjny. W każdym miejscu widowni głos aktora, jego wokal, jest identyczny. Cieszę się, że te nowości wzmacniają artyzm widowisk, że one nie są „osobnymi zabawkami”, ale naprawdę są mocą i siłą tego teatru.

Igor Michalski - Dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni

 

[img:5]

[img:6]

 

[img:3]

Dariusz Różankiewicz

Kierownik Muzyczny Teatru Muzycznego w Gdyni

 

System Soundscape zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Jakość brzmienia, której doświadczyłem, spowodowała, że po pierwszych testach byłem wbity w fotel. To niezwykła szczegółowość, ilość detali, przestrzenność, trójwymiarowość, głębokość brzmienia.

Dariusz Różankiewicz - Kierownik Muzyczny Teatru Muzycznego w Gdyni

 

[img:9]

[img:10]

 

System d&b Soundscape, bazuje na procesorze DS100 i dedykowanych modułach oprogramowania En-Scene i En-Space.

 

[img:4]

Mariusz Fortuniak

Kierownik Sekcji Elektroakustycznej w Teatrze Muzycznym w Gdyni

 

To jest rewolucja w sposobie dystrybucji dźwięku na widowni. W Soundscape nic nas nie ogranicza, każdym źródłem dźwięku możemy poruszać, zarówno w obszarze sceny, jak i w obszarze widowni. Dzisiaj nie mówimy i realizacji dźwięku w sensie kanałowym, mówimy o realizacji dźwięku w sensie obiektowym (…) Nie spodziewałem się takiej rewolucji. Nie spodziewałem się tego, że usłyszę w swoim życiu taki system, który załatwi wszystkie moje problemy, z którymi się zmagam od 15 lat. Kiedy usłyszałem, że to po prostu działa, że idę z jednego miejsca do drugiego i mam podobny obrazek dźwiękowy, że mam narzędzie, które w prosty sposób umożliwia bardzo precyzyjną lokalizację wszystkich źródeł na scenie, to nie wierzyłem, że to się dzieje, że to jest prawda i to działa.

Mariusz Fortuniak - Kierownik Sekcji Elektroakustycznej w Teatrze Muzycznym w Gdyni

 

Soundscape został dotychczas użyty podczas wielu prestiżowych widowisk w obiektach na całym świecie, m.in. do realizacji baletu „Dziadek do orzechów” w Royal Albert Hall i musicalu „The Last Ship” Stinga w Northern Stage (Newcastle). System wykorzystano także podczas realizacji „Mszy” Leonarda Bersteina w Brevard Music Center. Innym ciekawym wydarzeniem była projekcja i odtworzenie nagrania „Stabat Mater” Rossiniego w bolońskim Teatro Comunale.

Mimo tak dużej ilości i różnorodności aplikacji, wszystkie te miejsca łączy jedna cecha wspólna – dbałość o słuchacza i zachowanie spójności wrażeń wizualnych i słuchowych.

 

Nie wyobrażam sobie nowoczesnego teatru, który myśli perspektywicznie, który próbuje się rozwijać, [….] bez funkcjonowania takich właśnie systemów.

Mariusz Fortuniak

 

[img:18]

[img:11]

[img:12]

[img:15]

[img:16]

[img:7]

[img:8]

[img:17]

[img:14]

 
Nagłośnienie instalacyjne Kolumny i głośniki instalacyjne Miksery i wzmacniacze 100V Systemy liniowe Kolumny i głośniki Cyfrowe Miksery

Gdzie kupić?

d&b audiotechnik d&b audiotechnik www.dbaudio.com

Dystrybucja w Polsce:

Godziny otwarcia:

Pon - Pt:  08.00 - 16.00 

adres:
ul. Gajdy 24 02-878 Warszawa

Pro Audio

Barco publikuje wyniki za 2020 rok - sprzedaż spadła o 29%
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz