Lampy ETC fos/4 Fresnel przetestowane!

Lampy ETC fos/4 Fresnel przetestowane!

15 stycznia 2021, 11:00
Producent: ETC

Jako pierwsza redakcja w Polsce mieliśmy okazję przetestować najnowsze oświetlenie ETC fos/4 Fresnel w tzw. boju, tj. w dwóch produkcjach koncertowych w Dworze Artusa w Gdańsku oraz Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Oba wydarzenia były streamowane i są dostępne na końcu naszego filmu, także możecie przekonać się o walorach tego oświetlenia oraz jak się sprawdziły.  

Gdyby ktoś zadał pytanie, jakie jest oświetlenie ETC fos/4 Fresnel?
Można by w wielkim skrócie powiedzieć tak:

  • Super ciche
  • Super zimne
  • Super skuteczne


Zapraszamy do video, w którym szerzej opisujemy wykorzystane oprawy typu fresnel ETC fos/4

 

 

Otrzymaliśmy od ETC na testy dwie różne lampy z serii ETC fos/4 Fresnel w dwóch wersjach macierzy - Lustr X8 z pełną gamą mieszania kolorów i Daylight HDR dla najjaśniejszej bieli. Oba fresnele są wystarczająco jasne, generują 9700 lumenów, tak więc światła - zwłaszcza do produkcji np. telewizyjnej - nam z pewnością nie zabraknie. Fresnele od ETC łączą w dużym uproszczeniu najbardziej pożądane cechy żarowego Fresnela z precyzyjnym mieszaniem kolorów, płynnymi przejściami, ale co najważniejsze z technologią LED! Regulacja zoomu w zakresie 15-50 stopni dostępna jest zarówno z przodu jak i z tyłu urządzenia. Mamy tu także sloty na akcesoria do sterowania wiązką, takie jak barndoory i softboxy.

 

[img:22]

[img:56]

[img:20]

 

W naszych warunkach produkcyjnych nie wykorzystywaliśmy komunikacji bezprzewodowej do sterowania oświetleniem, jednak dla wygody takowa jest. Urządzenia można kontrolować z wykorzystaniem technologii Multiverse firmy City Theatrical oraz oprogramowania zbliżeniowego za pomocą aplikacji Set Light firmy ETC, za pośrednictwem NFC z urządzenia mobilnego.

 

[img:55]

Krzysztof Kowalski

Realizator światła

 

Z naszych wielogodzinnych sesji, w dwóch znacząco odmiennych warunkach scenicznych, możemy powiedzieć, że mamy bardzo pozytywne doświadczenie z tymi lampami. Fos/4 Fresnel to oświetlenie skuteczne i zarówno funkcjonalne. Obie oprawy świeciły odpowiednio mocno dla kamer, a poprzez soczewki Fresnela światło nie było zbyt ostre. Mogliśmy bardzo dokładnie skorygować temperaturę barwową by cera, to co zwykle jest najtrudniejsze do uzyskania w produkcji video, miała odpowiedni odcień, odpowiedni kolor. Co równie ważne mieliśmy także dużą kontrolę nad szerokością świecenia.


W Dworze Artusa w Gdańsku szczególnie doceniliśmy fos/4 Fresnel za cichą pracę. Urządzenia pracują bezszelestnie, a po wielogodzinnej pracy ponadto były kompletnie zimne. Osoby pracujące zwłaszcza w studiu telewizyjnym docenią ten fakt.

 

[img:57]

Przymysław Waszkiewicz

OFFSTAGE

 

W realizacjach kamerowych istotne jest aby światła były bezgłośne, czyli w mikrofony nie wchodził nam żaden szum, który może taką realizację zepsuć. W przypadku Fos/4 Fresnel mamy tu ekwiwalent światła żarowego pozbawiony jego wad, czyli efektywny energetycznie LED pozbawiony dimmerów, które również zakłócają pracę mikrofonów. Zastosowane diody w tym oświetleniu są o zróżnicowanym i szerokim paśmie. Jak się przyjrzymy jak wygląda to światło na skórze człowieka wówczas dostrzeżemy różnicę takiego oświetlenia nad RGB.

Fotogaleria z koncertów:

 

 

Dwór Artusa w Gdańsku

[img:6]

[img:1]

[img:13]

[img:15]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

[img:11] 

[img:16]

[img:19]

[img:23]

[img:24]

[img:26]

[img:28]

[img:29]

Żuławski Ośrodek Kultury Nowy Dwór Gdański

[img:35]

[img:38]

[img:39]

[img:41]

[img:44]

[img:51]

[img:52]

[img:54]

 

Materiały uzupełniające:

 

[img:58]

 

[img:59]

 
 
Reflektory

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Oświetlenie

Prolight i Design Express Polska zapraszają na RoadSHOW'24
Więcej wiadomości