
Głośniki papierowe - wydrukowane?
Na niesamowity pomysł wpadli naukowcy z Instytutu Technologii Druku i Mediów na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz. Stworzyli papierowe głośniki z wydruku roll-to-roll. Jakie możliwości daje nowa technologia?
Projekt, zatytułowany jako T-Paper, został sfinansowany w wysokości 1,4 miliona euro z dotacji niemieckiego rządu. Głośniki mogą przybierać kształt wstęg lub koła (T-Ring).
Badania obejmują prawie sześć lat prac nad elektroniką „papierową”, podczas których naukowcy z Chemnitz opracowali T-Book, ilustrowaną książkę, wyposażoną w wydrukowaną elektronikę, która umożliwia odtwarzanie dźwięku za pomocą wbudowanego w kartkę papieru przetwornika piezzoelektrycznego.
Do wytworzenia tej technologii wykorzystuje się półautomatyczny proces produkcji pojedynczych arkuszy, w którym na zwykły papier lub folię nadrukowane są dwie warstwy organicznego polimeru jako elektrody. Między nimi umieszczona jest warstwa piezoelektryczna jako element aktywny, który wprawia papier lub folię w drgania.
Obydwie strony głośnika papierowego mogą być wydrukowane w kolorze, natomiast naukowcy obecnie szukają bardziej opłacalnej techniki masowej produkcji, by przełamać powolny proces produkcji.
To oznacza, że tanie rozwiązania inforozrywkowe są teraz możliwe na przykład w muzeach, na targach i w branży reklamowej. W budynkach publicznych, na przykład, jest możliwe wzmacnianie dźwięku na długich odcinkach, takich jak korytarze. Proces technologii samej w sobie może być interesujący dla wielu sektorów branży instalacyjnej oraz pro audio.
Georg Schmidt - kierownik projektu z Instytutu Technologii Druku i Mediów na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz
r e k l a m a
HiFi









