PORADNIK: Charakterystyka talerzy perkusyjnych

PORADNIK: Charakterystyka talerzy perkusyjnych

25 marca 2021, 09:00
autor: Mateusz Wiewióra

Talerze perkusyjne to instrumenty z grupy idiofonów o nieokreślonej wysokości dźwięku i stanowią nieodłączny element zestawu perkusyjnego. Ich żywot rozpoczyna się od płaskiego okrągłego dysku, a kończy na efekcie w postaci wspaniałego instrumentu. Ta pozornie prosta blacha, to wypracowywany przez lata proces z użyciem metali, takich jak: mosiądz czy brąz.

Stop metalu uformowany w dysk przechodzi przez kolejne procesy obróbki, nadające mu określony kształt. Dzięki temu wyodrębnić możemy poszczególne elementy talerza:

 

  • Kopułka (główka lub bell) - nie występuje w talerzach typu flat,
  • Łuk będący obszarem między kopułką a krawędzią
  • Krawędź, która najczęściej wykorzystywana przy traktowania talerza jako crasha.

 

[img:2]

 

Jednym z dwóch głównych czynników decydujących o jakości brzmienia jest użyty stop metalu, czyli materiał z jakiego został wykonany talerz. Instrumenty dla początkujących perkusistów wykonane są z mosiądzu, co wiąże się nie tylko z niską ceną, ale także niezbyt dobrą jakością brzmienia. Blachy serii półprofesjonalnej produkuje się zazwyczaj z brązu B8 czy B12. Oznaczenie B i dana liczba oznacza stosunek miedzi do cyny. I tak w przypadku B8 oznacza 92 procent miedzi i 8 procent cyny. Talerze B20 zazwyczaj klasyfikować możemy jako instrumenty zawodowe, ale należy mieć na uwadze, iż sam stop nie decyduje o profesjonalnym brzmieniu i zależy od tego wiele czynników.

 

[img:3]

 

Drugim czynnikiem mającym znaczący wpływ na brzmienie jest proces obróbki. Talerze obrabiane są w dwojaki sposób - ręcznie lub maszynowo, a wybór konkretnego procesu zależy od producenta oraz serii. Jak łatwo można się domyślić, ręczna obróbka trwa znacznie dłużej i jest bardziej kosztowna, przez co cena talerza jest wyższa. Ma to jednak swoje odzwierciedlenie w brzmieniu, a blachy po obróbce ręcznej są unikalne i mają swój niepowtarzalny charakter. Ponadto po każdym procesie kucia, toczenia czy prasowania, poddawane są testom pod tak wieloma względami, że taki instrument jest w pewnym sensie jak dzieło sztuki.

 

[img:4]

 

Zdecydowaną większość stanowią talerze wykonywane maszynowo. Spotkamy się tu z blachami klasy ekonomicznej, półprofesjonalnej i profesjonalnej. Poddawane są one tym samym procesom co przy obróbce ręcznej, z tą różnicą, że wszystkim zajmują się maszyny i takie talerze są niemal identyczne. Ciekawe więc czemu te robione ręcznie cieszą się taką popularnością? Głównym czynnikiem jest to, że produkty z ingerencją ludzka po prostu brzmią lepiej.

Obecnie wśród popularnych na rynku talerzy można wyróżnić kilka typów charakteryzujących się odrębnym brzmieniem czy rozmiarem:

<span class='zdjecie center'><img width='900' height='600' src='/img/artykuly/zdjecia/MC45ODg1MTgwMCAxNjE2NTg0MTY5.jpg' alt='[img:2]' /></span>

Splash
6 - 12"

<span class='zdjecie center'><img width='500' height='431' src='/img/artykuly/zdjecia/MC42NjE3ODEwMCAxNjE2NTg0NTEw.jpg' alt='[img:3]' /></span>

Hi-hat 
10 - 15"

<span class='zdjecie center'><img width='900' height='600' src='/img/artykuly/zdjecia/MC45OTM2NzgwMCAxNjE2NTg0MTY5.jpg' alt='[img:4]' /></span>

Crash
14 - 22"

 
[img:5]

Ride
18 - 26"

 
[img:6]

China
12 - 22"
 
 

Kluczowym zagadnieniem dotyczącym brzmienia jest grubość talerzy. Od niej zależy szybkość reakcji na uderzenie i długość wybrzmienia - im talerz grubszy tym dłużej brzmi, jednak trudniej go wzbudzić. Wyróżnić można następujące grubości (od najcieńszej): paper thin, thin, medium thin, medium, medium heavy oraz heavy.

 

[img:1]

 

Podsumowanie

Każdy talerz różni się barwą i charakterystyką brzmienia, a to co uważamy za najlepsze jest sprawą indywidualną. Odwiedzanie stron internetowych producentów w celu przesłuchania próbek lub w miarę możliwości testowanie sprzętu na żywo pomoże w odpowiednim doborze sprzętu. Dobrym sposobem jest również nawiązanie kontaktu z muzykami mającymi dużą ilość talerzy i dzięki ich życzliwości przetestowania większej ilości sprzętu.

 

Talerze

Perkusja

PORADNIK: Dynamika i akcentowanie w perkusji
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz