Instalacje oświetleniowe na dalekiej północy: Sun Effects z Finlandii i Proteus od Elation

Instalacje oświetleniowe na dalekiej północy: Sun Effects z Finlandii i Proteus od Elation

11 maja 2021, 13:00
Producent: Elation

Sun Effects to jedna z bardziej wyjątkowych firm produkcyjnych i projektowych w branży oświetleniowej, oferująca nieszablonowe projekty wizualne i kompleksowe rozwiązania od koncepcji do wykonania. Tym razem firma poszukiwała oświetlenia, które może sprostać ekstremalnym warunkom atmosferycznym. 

Sun Effects szukała opraw oświetleniowych z ruchomą głowicą do zastosowań zewnętrznych, które byłyby w stanie wytrzymać warunki pogodowe w Finlandii. IP65 w tej realizacji był decydującym czynnikiem dla firmy i zdecydowano się na urządzenia wielokrotnie nagradzane z linii Proteus firmy Elation. Oto jak uzasadnił swój wybór założyciel Sun Effects:

 

Nie ma wiele firm, które dostosowują swój sprzęt do różnych, często trudnych warunków środowiskowych w których pracujemy. Jesteśmy dobrym punktem odniesienia i stawiamy tylko na sprzęt najwyższej jakości. Potrzebowaliśmy niezawodnego, zautomatyzowanego, ruchomego światła zewnętrznego i po analizach doszliśmy do wniosku, że Proteus będzie w tej sytuacji dla nas najlepszym rozwiązaniem. 

Matti Jykylä - założyciel firmy i dyrektor artystyczny w Sun Effects

 

[img:2]
Polar Night Light Festival autorstwa Simo Vilhunena

 

Sun Effects

Sun Effects w swojej 25-letniej historii ciągle się rozwija i tworzy nowe projekty: od wydarzeń specjalnych i eventów w przestrzeniach publicznych po instalacje stałe i eksperymentalne projekty marketingowe. Wiele z tych produkcji jest realizowanych na bardzo dużą skalę i często w plenerze.

 

Naszą specjalnością jest to, że oświetlamy nie tylko scenę, ale cały obszar poza nią - mówi Jykylä. Jesteśmy również zaangażowani w wiele festiwali sztuki oświetleniowej i wideo, które odbywają się w plenerze i dla tych segmentów szukaliśmy różnych narzędzi.

 

[img:1]
Vapaa autorstwa Kerttu Penttilä

 

Oprawy jako narzędzie ekspresji

Sun Effects nabyła wielofunkcyjną ruchomą głowicę Elation ze źródłem łukowym, Proteus Hybrid w 2018 roku, ale po zobaczeniu oprawy Proteus Maximus LED o jasności 50 000 lumenów na pokazie Prolight + Sound w 2019 roku, pracownicy firmy byli całkowicie pod wrażeniem.

 

Od razu wiedziałem, że tego potrzebowaliśmy. Przyciągnęło nas połączenie mocy, dobrej jakości optyki i stopnia ochrony IP, a fakt, że jest to światło LED, to tylko ogromna zaleta - komentuje Jykylä.

 

[img:6]
Od lewej: Polar Night Light Festival autorstwa Simo Vilhunena i Flow Festival autorstwa Hannu Iso-Oja

 

Jykylä dodaje również, że wykorzystują tę oprawę na wiele sposobów - aby pokryć obszar teksturą, jako podświetlenie nieba lub jako tradycyjne ruchome światło o wielu możliwościach.

 

Chcieliśmy mieć najlepsze narzędzie, jakie mogliśmy zdobyć, dlatego wybraliśmy Maximus. Posiada wiele funkcji i naszym zdaniem jest to najlepsza dostępna oprawa w tej kategorii na rynku. Jest to jednak dla nas znacznie więcej niż tylko produkt; to narzędzie wyrazu, którego używamy do ulepszania wszelkiego rodzaju projektów.

 

[img:5]
Flow Festival autorstwa Hannu Iso-Oja

 

Light art na dalekiej północy

Tak jak w w inne firmy, w Sun Effects także uderzyła pandemia, ale firma poradziła sobie pracując nad projektami instalacyjnymi i wydarzeniami specjalnymi, które miały miejsce.

Maximus był wykorzystywany w wielu zastosowaniach, m.in. w  instalacji oświetleniowej „Vapaa” autorstwa Ainu Palmu, znanego artysty light designu z Helsinek, gdzie oprawy były używane do animacji białego światła ze wspaniałymi, niestandardowymi gobo. Był również używany „na północy” w bardzo trudnych warunkach pogodowych, kiedy temperatura spadała do minus 30 stopni Celsjusza. W ramach ogromnego projektu oświetlenia terenu - Polar Night Light Festival - oprawy oświetlające zbocza gór w ośrodku narciarskim Ruka były narażone na śnieg i potężne wiatry. Zaraz po zakupie w 2019 roku oprawy zostały wykorzystane na Flow Festival, miejskim festiwalu muzyki i sztuki w Helsinkach.

Jak podsumowuje Jykylä:

"Elation wypuściło kilka świetnych produktów w ciągu ostatnich kilku lat i jesteśmy zadowoleni z naszych opraw Proteus", dodając, że spodziewa się, że jesienią branża powróci w wielkim stylu".

 

Więcej informacji na temat głowic Proteus znajdziecie na stronach producenta:

 
Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Oświetlenie

Nowości oświetleniowe Robe na 2022
Więcej wiadomości