Audico tworzy spektakularne oświetlenie fińskiej sali koncertowej dzięki Elation

Audico tworzy spektakularne oświetlenie fińskiej sali koncertowej dzięki Elation

14 maja 2021, 11:00
Producent: Elation

Firma Audico Systems zainstalowała 281 dynamicznych opraw sufitowych typu downlight LED Fuze Pendant od Elation Professional w fińskiej Tampere Hall i jest to jedna z najbardziej spektakularnych instalacji oświetlenia sal koncertowych na świecie. Tampere Hall, położone 180 kilometrów na północ od Helsinek, jest siedzibą opery oraz orkiestry w Tampere i jest największym centrum koncertowo-kongresowym w krajach skandynawskich.

 

Nowoczesna modernizacja

Impuls do modernizacji oświetlenia sali wynikał z przepisów UE, które nie pozwalają na używanie niektórych żarówek halogenowych oraz z faktu, że stare żarówki kończyły już swój czas żywotności. Projekt rozpoczął się w 2018 roku z Audico (www.audico.fi), fińskim partnerem firmy Elation z siedzibą na zachód od Helsinek, prowadzącym prezentacje produktów różnych opraw oświetleniowych, w tym lampy Fuze Pendant.

 

Miejsce wymagało dobrej jakości białego światła z wysokim współczynnikiem oddawania barw, a także mocno nasyconych kolorów dla efektów. Oprawy również musiały być bardzo ciche. Wybraliśmy  Fuze Pendant ze względu na dobrą jakość światła (CRI 90). Urządzenia mają również wystarczającą moc, aby pokryć całą salę, a ponieważ nie mają wentylatora, nie wytwarzają hałasu.

Tapio Järvinen - kierownik sprzedaży projektu w Audico

 

[img:4]

 

Järvinen dodaje, że rozwiązanie zmieniające kolor niekoniecznie było wymogiem na początku projektu, ale ponieważ i tak nastąpiło przejście od oświetlenia halogenowego do oświetlenia opartego na diodach LED, opcja ta dodawała nową, ciekawą funkcjonalność. 

 

Audico

Audico dostarczyło oprawy i zajął się projektowaniem oświetlenia i systemów sterowania, ściśle współpracując z technikami oświetlenia obiektu. Firma zajmowała się również montażem i uruchomieniem opraw, a także programowaniem systemu sterowania. Audico zakończyło główną część instalacji latem 2020 roku, a dodatkowe prace zakończono w marcu tego roku. 

Jednym z największych wyzwań, z jakim musiał zmierzyć się zespół Audico, były ograniczenia czasowe. Większość instalacji miała miejsce w okresie trzech tygodni ubiegłego lata, kiedy ponad 370 istniejących lamp halogenowych zostało usuniętych i zastąpionych 281 lampami Fuze oraz 100 innymi oprawami typu downlight LED. Usunięto również pięć szaf ze ściemniaczami, zainstalowano pięć tablic rozdzielczych i ukończono okablowanie przesyłania danych. 

 

[img:3]

 

Przyjazność środowisku

Tampere Hall to budynek neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, który od lat działa jako pionier wartości ekologicznych w Finlandii, kładąc nacisk na odpowiedzialność środowiskową i społeczną w swoich działaniach i zakupach. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za środowisko jako jedną z głównych wartości, fakt, że oświetlenie nowej sali jest oparte na diodach LED, był dla nich niezwykle ważny.

 

Oszczędności wynikają z bardziej precyzyjnego sterowania, możliwości indywidualnego sterowania każdym światłem - mówi Järvinen. Na przykład teraz można zapalić tylko kilka świateł, jeśli jest taka potrzeba, lub tylko w określonym obszarze, np. nad sceną. Dzięki bardziej precyzyjnej kontroli nie ma powodu, aby cały czas były włączone wszystkie światła. Renowacja oświetlenia miała na celu uwzględnienie nie tylko energooszczędności, ale także wszystkich użytkowników-sali, od wizytujących light designerów po personel sprzątający. 

 

[img:2]

 

Rezultatem jest system ze stałymi scenami do różnych zastosowań: próby orkiestry, przybycie publiczności, sprzątanie itp. Järvinen mówi, że limit mocy dla Fuze Pendants został ustawiony na 80%, ale ”kiedy cały system jest włączony to działa tylko na 40%, więc w Fuze jest dużo mocy!”.

Oprawy o jasności 11 000 lumenów są wyposażone w soczewki 25 stopniowe i zostały umiejscowione w już istniejących zagłębieniach za pomocą elementów montażowych. Węższa soczewka była niezbędna do oświetlenia dalekich obiektów, gdzie odległości wahają się od 15 do 18 metrów. Przy temperaturze barwowej Fuze Pendants regulowanej w zakresie od 2400 do 8500 K, na sali Tampere Hall zostały ustawione na 3000K.

 

[img:1]

 

Fuze Pendant

Pełne spektrum 230W RGBWL lampy Fuze i regulowana temperatura barwowa pozwalają na zmianę nastroju pomieszczenia w razie potrzeby lub dopasowanie kolorów do tego, co dzieje się na scenie. Järvinen komentuje:

 

Fajnie jest mieć system, który potrafi tak wiele, ale myślę, że moje ulubione ustawienie to w zasadzie scena o ciepłej bieli. Tak łatwo jest uzyskać dobrą, ciepłą biel z dobrym odwzorowaniem kolorów dzięki mieszaniu kolorów w Fuze Pendant. Inną ciekawą funkcją jest możliwość szybkiego tworzenia efektów mapowania pikseli.

 

Oświetlenie jest sterowane przez architektoniczny system sterowania lub zautomatyzowaną konsolę oświetleniową i działa na czterech liniach DMX.

 

[img:7]

 

Nowe możliwości

Pierwsze wydarzenia z wykorzystaniem nowego systemu oświetlenia już miały miejsce, w tym kilka dużych produkcji telewizyjnych. Jedna z ekip filmujących była tak zachwycona nowym oświetleniem, że zdecydowali się sfilmować wydarzenie z pozycji za kulisami, aby wykorzystać część z widownią jako piękne, estetyczne tło. Orkiestra Filharmonii w Tampere również co tydzień transmituje na żywo z tego miejsca.

Järvinen informuje, że klient jest bardzo podekscytowany nowym systemem, a technicy oświetlenia byli chętni do badania nowych możliwości. Warto wspomnieć, że system Fuze Pendant w Tampere Hall to nie jedyne rozwiązanie oświetleniowe od Elation na tym obiekcie. W sąsiedniej sali kompleksu do dynamicznego oświetlenia  jest używanych 69 Elation Color Pendants.

Film przedstawiający oświetlenie w Tampere Hall za pomocą Fuze Pendant

 

 

Marko Koivisto: zarządca nieruchomości, Tampere Hall
Heikki-Joonas Eno: kierownik projektu, Are (wykonawca elektryki)

Video i zdjęcia: Inspiroiva Creative

 

Oświetlenie architektoniczne Oświetlenie led

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR

adres:
al. Krakowska 20 05-090 Sękocin Nowy

Oświetlenie

Nowości oświetleniowe Robe na 2022
Więcej wiadomości