Jak zdezynfekować mikrofony w 10 minut przed wirusami (Covid-19)?  LI.LAC - Dezynfekcja mikrofonów.

Jak zdezynfekować mikrofony w 10 minut przed wirusami (Covid-19)? LI.LAC - Dezynfekcja mikrofonów.

19 maja 2021, 09:00

Życie nieustannie nas zaskakuje tworząc coraz to nowe wyzwania. Doskonale (a nawet można rzec - boleśnie) o tym przekonaliśmy się rok temu i przez ten ostatni rok nieustannie doświadczamy. Ważne jest jednak, żeby umieć odpowiadać na te wyzwania. Jednym z nich jest kwestia dezynfekcji urządzeń czy nawet całych pomieszczeń.

Najbardziej rozpowszechniona metoda, chemiczna, nie zawsze dobrze się sprawdza. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, niemiecka firma LAC Labs opracowała alternatywną metodę dezynfekowania mikrofonów (również bezprzewodowych), opartą na zasadzie naświetlania promieniami UV-C. Urządzenie nosi nazwę Li.LAC.


Jak działa Li.LAC?

Li.LAC to profesjonalne urządzenie do dezynfekcji mikrofonów w obudowie rack 19". Dzięki niemu można łatwo zapewnić higienę jakiegokolwiek mikrofonu poprzez kontrolowany proces naświetlania światłem UV, który trwa od 5 lub 10 minut. Czas zależy od typu wirusa jaki chcemy eliminować. I tak:

Czas 5 minut jest potrzebny do eliminacji wirusów typu koronawirus
Czas 10 minut jest dla bardziej niebezpiecznych wirusów
 
(Szczegółopwe opracowania na temat eliminacji wirusów za pomocą promianiowania UV-C znależć można na stronach CDC, WHO oraz opracowaniach laboratoriów medycznych).

[img:1]

[img:2]

Komora Li.LAC przypomina futurystyczny grill kanapkowy w solidnej, odpornej na warunki touringowe obudowie rack 19" o wysokości 3U. Stalowa konstrukcja komory umożliwia włożenie 3 mikrofonów handheld, ale istnieje również możliwość dezynfekcji innych mikrofonów, np. nagłownych, krawatowych czy na gęsiej szyjce oraz odbiorników/nadajników osobistych (bodypack). Dodatkowe elementy konstrukcyjne dostępne są w komplecie. Po włożeniu mikrofonów do komory dezynfekcyjnej wystarczy zamknąć ją, nacisnąć start i...już.

[img:3]

Rodzą się dwa pytania: na ile ta metodą jest skuteczna i na ile jest bezpieczna dla dezynfekowanych urządzeń? Odpowiadając na pierwsze pytanie można przytoczyć wyniki badań certyfikowanego laboratorium Opsytec Dr. Gröbel GmbH, który potwierdza 99,99% skuteczność urządzenia Li.LAC. Również opracowania takich instytucji jak CDC czy WHO potwierdzają skuteczność stosowania promieniowania UV-C do dezynfekcji w kontekście koronawirusa SARS-CoV2.

Drugim problemem, związanym z częstą dezynfekcją - czy to za pomocą mycia wodą z mydłem, czy dezynfekowania środkami chemicznymi na bazie alkoholu czy wreszcie korzystając z naświetlania promieniami UV-C - jest kwestia przyspieszonego starzenia się tych urządzeń. Problemem jest nie tylko zmiana wyglądu zewnętrznego (utrata połysku, oryginalnego koloru itp.), ale również kwestie zachowania oryginalnych parametrów. Producent przeprowadził szereg długoterminowych testów różnych mikrofonów, które wykazały, że efekt starzenia spowodowany dezynfekcją UV-C w urządzeniu Li.LAC jest pomijalny w porównaniu z normalnym starzeniem się mikrofonu (na skutek normalnego użytkowania w czasie, uderzeń mechanicznych, brudu, wilgoci itp.).

Wyniki i badania

Wyniki tych badań, dla kilku najpopularniejszych typów mikrofonów, po 500, 1000 i 1500 cyklach dezynfekcji (z charakterystykami funkcji przejścia włącznie), można znaleźć na stronie internetowej producenta Long UV-C Exposure Test Results - Li.LAC (lilac.works).

[img:5]  

[img:4]

Dystrybucja w Polsce:

Airpol Sound & Light Krzysztof Polesiński 
[email protected]   tel : +48601212051

 

Instalacje - akcesoria Nagłośnienie - akcesoria Mikrofony
Audio piknik w Łomiankach - nowy rozdział dla branży pro audio?
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz