NETATMO: inteligentny wideodomofon ze wsparciem asystentów Google, Amazon Alexa i Apple Siri

NETATMO: inteligentny wideodomofon ze wsparciem asystentów Google, Amazon Alexa i Apple Siri

21 maja 2021, 09:00
Producent: NETATMO
Dystrybucja: Horn Distribution S.A.

Tym razem temat z pogranicza audio/video, acz związany i z dźwiękiem i z obrazem, a że żyjemy w czasach nieustannych wizyt pod drzwiami kurierów wszelakiej maści, to warto się tematowi inteligentnego wideodzwonka przyjrzeć choćby jednym okiem.

Od razu wyjaśnię dlaczego ze wszystkich dostępnych na rynku smart wideodomofonów piszę akurat o Netatmo – powód jest banalnie prosty – zgodnie z moją wiedzą (acz mogę się mylić) inwestując w podzespoły marki Netatmo możemy podnieść poziom inteligencji mieszkania / domu, bez konieczności inwestowania w drogą infrastrukturę centralek zarządzających. Jeśli zależy nam inteligentnym zarządzaniu ciepłem, to kupujemy moduły do tego dedykowane – inteligentne termostaty, oraz głowice termostatyczne, a jak bezpieczeństwem to inteligentną kamerę zewnętrzną, lub wewnętrzną. 
Taką kamerę można (ale nie trzeba) powiązać z czujnikami okien / drzwi i alarmem domowym. Jednym słowem można wejść w świat smart domów dosłownie za ułamek ceny dużych systemów i w dodatku nie potrzeba pruć ścian pod okablowanie systemowe.


[lupa:1]Gdybym mieszkał pod miastem, to postawiłbym sobie obok drzwi pojemnik na paczki (żeby nie mokły) i byłbym spokojny o ich los,
bo gdyby nawet ktoś się chciał na nie połaszczyć, to kamera uwieczni przecież i obraz złodzieja (kliknij żeby powiększyć)

A po co mi taki wideodomofon?
Wbudowana kamera pozwala nam zobaczyć, kto stoi przed drzwiami wyświetlając obraz na ekranie smartfona (gdziekolwiek jesteśmy) i podjąć stosowne działania – udawać, że nie ma nas w domu (gadatliwa sąsiadka), lub poprosić dostawcę o pozostawienie paczki pod drzwiami (kurier nie musi wiedzieć, że jesteśmy w pracy lub w Grecji), lub powiadomi nas o ruchu potencjalnego intruza w zdefiniowanym polu widzenia przed domem.

Do niedawna wideofony Netatmo były kompatybilne tylko z Apple HomeKit, co ograniczało klientelę jedynie do użytkowników sprzętu firmy Apple, jednak wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowania systemowego mogą one współpracować również z Asystentem Google / Amazon Alexa / Apple Siri.

Możemy więc porozmawiać z każdą osobą stojącą przed drzwiami zupełnie tak, jakbyśmy byli w domu – jedyny wymóg po naszej stronie to przebywanie w miejscu z dostępem do internetu.


[img:1]Inteligentne głośniki z ekranami podbijają zachód – stoi taki sobie w kuchni i robi m.in. za bezdotykową książkę kucharską / pogodynkę / program telewizyjny / albo za ekran do monitoringu dzieci bawiących się w ogródku

W Polsce urządzenia firmy Amazon – Echo Spot i Echo Show nie są jeszcze zbyt popularne, co nie oznacza, że są niedostępne (szukaj ich w sieciówkach z elektroniką), a dzięki współpracy wideodzwonka z asystentką Amazon Alexa, możliwy jest podgląd obrazu na żywo na ekranie.

Info dystrybutora: Za pomocą komend głosowych Amazon Alexa można wchodzić w interakcję z połączonym urządzeniem i wydawać polecenie „Alexa, pokaż mi wideodzwonek” w celu wyświetlenia obrazu z kamery, lub „Alexa, odpowiedz na wideodzwonek” w celu nawiązania połączenia głosowego z osobą przed drzwiami (pełna kompatybilność z Amazon Echo i FireTV – red.).

Inteligentny wideodzwonek Netatmo współpracuje również z Asystentem Google. Możliwe jest połączenie urządzenia z inteligentnymi głośnikami, takimi jak Google Nest Hub, czy Google Nest Mini i obsługa za pomocą komend głosowych. Ta kompatybilność umożliwia również strumieniowe przesyłanie wideo na żywo (1080p – red.) z wideodzwonka do wymienionych produktów. Polecenie głosowe „Hej Google, pokaż mi wideodzwonek” pozwoli użytkownikowi na sprawdzenie w czasie rzeczywistym, co dzieje się przed jego domem. 

Inteligentny wideodzwonek jest kompatybilny ze środowiskiem Apple HomeKit. Pozwala ono użytkownikowi tworzyć spersonalizowane scenariusze i własne połączenia wideodzwonka z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu. Przykładowo, zewnętrzne światła domu mogą automatycznie włączać się po wykryciu osoby przez kamerę domofonu w celu odstraszenia intruza.
Dzięki HomeKit użytkownik może uzyskać dostęp do obrazu wideo na żywo za pomocą komendy głosowej. Wystarczy zwrócić się do asystenta Siri poleceniem „Hej, Siri, pokaż mi wideodzwonek”, aby zobaczyć podgląd.


[img:2]Urządzenie jest łatwe do samodzielnego montażu – wyobrażasz sobie zdziwienie złodzieja, który przychodzi na pewną robotę i nagle słyszy z głośnika: "Dobry wieczór, czym mogę panu służyć?" – kamera widzi w ciemności, a ty możesz być 1500 km od domu

Produkt dostępny jest (wraz z 13. innym urządzeniami inteligentnymi na stronie internetowej producenta Netatmo / w sklepie Amazon / Komputronik / Salonach Denon, a opisana funkcjonalność dotyczy zarówno nowych jak i wcześniej kupionych urządzeń (darmowa podmiana firmware).
A gdyby ktoś miał wątpliwości, czy Netatmo to aby nie jakaś firma „krzak" (bo o niej wcześniej nie słyszał), to tylko dodam, że od 2018 roku Netatmo należy do grupy Legrand, o której na pewno słyszałeś, bo to światowy ekspert w branży instalacji elektrycznych i infrastruktur cyfrowych budynków.

Cena sugerowana: 1399,99 zł

 

Jak to działa w praktyce najlepiej pokazuje ten krótki film
(kliknij żeby obejrzeć)

[img:3]
Instalka prosta jak konstrukcja cepa – wystarczy tylko podpiąć zasilanie od dotychczasowego dzwonka
i wywiercić dwie dziurki pod nowe kołki

Gdzie kupić?

NETATMO

Dystrybucja w Polsce:

Horn Distribution S.A.

tel.: +48 (22) 331 55 55
adres:
ul. Kurantów 34 02-873 Warszawa
Horn Distribution S.A.
Korg ST1K - Stroiciel syntezatorów
Więcej wiadomości