Soundedit 2021 już w październiku! Prawdziwe święto dla producentów muzycznych (muzyka & edukacja) - patronat INFOMUSIC.PL

Soundedit 2021 już w październiku! Prawdziwe święto dla producentów muzycznych (muzyka & edukacja) - patronat INFOMUSIC.PL

28 września 2021, 12:00

Mamy potwierdzone informacje nt. festiwalu Soundedit - planowana impreza odbędzie się po raz trzynasty w Łodzi w dniach 21-24 października. Zaplanowano mnóstwo atrakcji dla wszystkich miłośników muzyki, dźwięków, płyt i koncertów. ALE! To także niezwykła gratka dla osób chcących poszerzyć wiedzę z zakresu produkcji muzyki, realizacji dźwięku, akustyki. Organizatorzy - pod patronatem INFOMUSIC.PL - przygotowują w dniach 22-23 października serię ponad 30 wykładów z doświadczonymi wykładowcami! 


Jak było na edycji w 2019 roku?

Szczegółowy program podamy wkrótce.

Info Organizatora:

Tradycyjnie już Soundedit to nie tylko koncerty, ale przede wszystkim spotkania, warsztaty i prelekcje wybitnych gości. Jak co roku odwiedzą nas producenci, kompozytorzy i artyści odpowiedzialni za brzmienie wielu legendarnych płyt, singli i nagrań. Nie zabraknie więc oficjalnych oraz zakulisowych opowieści, które stanowią o charakterze i są podstawową wartością Festiwalu.

Od lat wspierają nas przyjaciele, partnerzy, instytucje i patroni: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Związek Producentów Audio-Video ZPAV i inni.

Hasło Soundedit ‘21 pozostaje bez zmian: „I Am The Sound”. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce razem z nami w Łodzi, w przedostatni weekend października poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych. Od lat bowiem staramy się, by na Soundedit każdy miłośnik dobrej muzyki bądź branżowy specjalista znalazł coś dla siebie.

 

[img:10]

 

L@ Woman & Jezabel Jazz

[img:11:R]Pierwsza sonda na orbicie Marsa, pokojowa nagroda Nobla dla Willy’ego Brandta, narodziny Tupaca Shakura, premiera kultowego filmu „Hydrozagadka”, Intel wprowadził na rynek pierwszy na świecie mikroprocesor, pierwsza transmisja w kolorze w Telewizji Polskiej... To zaledwie kilka z wydarzeń, które przyniósł rok 1971. The Doors wydało swój szósty album, ostatni nagrany z Jimem Morrisonem. Łódzki zespół Jezabel Jazz wystąpi w ramach afterparty i zagra swój pierwszy po 15 latach koncert!

21 października (czwartek), czyli pierwszego dnia tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, zespół pod kierownictwem Marcina Zabrockiego z udziałem wybitnych solistów wykona utwory z płyty „L. A. Woman”. Nieśmiertelne piosenki, takie jak: „Changeling”, „Love Her Madly”, tytułowy „L.A. Woman” czy „Riders On The Storm” zaśpiewają m.in.: Organek, Waluś (WaluśKraksaKryzys), Jakub Stankiewicz (Braty z Rakemna) i Elżbieta Mielczarek.

[img:12]

Marcin Zabrocki – multiinstrumentalista, autor tekstów, kompozytor i producent. Pomysłodawca i dyrektor ogólnopolskiego konkursu songwriterskiego im. Roberta Brylewskiego. Były członek zespołów Pogodno, Mister D, Hey, Nosowska, Mordy. Od wielu lat związany ze sceną eksperymentalną i impro. Twórca słuchowisk i muzyki teatralnej. W 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Kayax ukazał się debiutancki album solowy muzyka „1+1=0”, wśród gości wystąpili m.in.: Katarzyna Nosowska, Czesław Mozil, Barbara Wrońska, Łukasz Lach, Jacek Szymkiewicz, Izabela Komoszyńska.

Tomasz Organek – prawdopodobnie obecnie najpopularniejszy polski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. współzałożyciel i członek zespołu SOFA, twórca projektu-zespołu Ørganek.

Waluś (WaluśKraksaKryzys) – jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) Walusia. Obserwacji zaskakująco kolorowych, jak na tą dość szarą rzeczywistość. Sam tłumaczy to tak: „moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie”.

Jakub Stankiewicz – gitarzysta i wokalista związany z grupą Braty z Rakemna. Ich muzyka to rock and roll, który łączy również elementy punk rocka, avant popu i psychodelii z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Teksty piosenek zespołu są komentarzem do rzeczywistości.

[img:13]

Elżbieta Mielczarek – legendarna wokalistka rodem z Łodzi, nazywana „pierwszą damą bluesa”. Wydała tylko dwie płyty, zaprzestała działalności muzycznej. Powróciła w roku 2000, by znów aktywnie koncertować.

Jezabel Jazz – Zespół powstał wiosną 1990 roku w Łodzi jako lokalna supergrupa w składzie: Tomasz „Mechu” Wojciechowski – śpiew, gitara, klawisze [Blitzkrieg], Krzysztof Najman – bas [Anathema, Pornografia] oraz Gerard Klawe – perkusja [Rezerwat]. Szybko zachwycili swoim ekspresyjnym, psychodelicznym gitarowym graniem publiczność w całej Polsce. Jezabel Jazz wystąpi 21 października w ramach afterparty i zagra swój pierwszy po 15 latach koncert.

W nowym już składzie Jezabel Jazz nagrał swój drugi album zatytułowany „Prąd”. Również ten materiał nie ukazał się na CD lub LP. Grupa rok w rok pojawiała się w Jarocinie i innych dużych festiwalach, ale nie miała szczęścia do fonografii. Po odejściu Najmana jesienią 1992 r., basistą został Jacek Chrzanowski. We wrześniu 1993 r. grupa definitywnie zawiesiła działalność.

W 2021 r. wytwórnia GAD Records wydała na CD antologię zespołu pt. „Euforia” zawierającą obydwa albumy. Daje to okazję do zaprezentowania muzyki zespołu na żywo. Podczas Festiwalu Soundedit Jezabel Jazz wystąpi w składzie: Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Krzysztof Najman oraz Adam Najman. Adam jest synem basisty Jezabel Jazz i Anji Orthodox.

 

Midge Ure & Marc Almond

[img:9:R]Midge Ure legendarny muzyk, frontman i wokalista zespołu Ultravox wystąpi 22 października (piątek) w Klubie Wytwórnia podczas 13. edycji Festiwalu Soundedit. Artysta zaprezentuje przekrojowy repertuar, w którym nie zabraknie klasycznych utworów z albumów Ultravox oraz tych z okresu kariery solowej. Fani będą mogli usłyszeć niezapomniane i ważne utwory: „Dancing With Tears In My Eyes”, „The Voice”, „Hymn”, „Vienna” oraz „If I Was” i „Breathe”, zaśpiewane przez jeden z najwspanialszych męskich głosów w muzyce rockowej ostatnich lat.

W 1980 r. dołączył do Ultravox, nagrywając i komponując utwory na album „Vienna”. W znacznym stopniu wpłynął na uformowanie nowego wówczas stylu w muzyce – new romantic, wywodzącego się z post-punka i nowej fali. Uważa się, że album „Vienna” był jednym z pierwszych nagranych w tym właśnie stylu. Kolejne płyty „Rage In Eden” (1981 r.), „Quartet” (1982 r.) oraz „Lament” (1984 r.) ugruntowały pozycję Ultravox, jako jednego z współtwórców najważniejszych dokonań w muzyce rock i pop.  Przełomowy dla kariery solowej Midge'a okazał się rok 1985.

Artysta wydał pierwszy solowy album „The Gift”, z którego pochodzi niezapomniany przebój „If I Was”. W tym samym roku wspólnie z sir Bobem Geldofem (laureat nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” 2015 r.) skomponował piosenkę „Do They Know It's Christmas?”, która stała się zaczynem do wielkiego koncertu charytatywnego na rzecz głodującej Afryki – Live Aid.

[img:8:R]Marc Almond odwiedzi Łódź promując najnowszą płytę „Chaos and a Dancing Star”, która ukazała się 31 stycznia 2020 r. Wydawnictwo poprzedził singiel „Slow Burn Love”.

Artysta to prawdziwie legendarny angielski songwriter oraz kompozytor. W swojej 40-letniej karierze muzycznej sprzedał ponad 30 milionów płyt. Współtworząc z Davidem Ballem duet Soft Cell, stał się ikoną stylu synthpop oraz new wave. Największym sukcesem okazał się przebój „Tainted Love”, który królował dwa tygodnie na pierwszym miejscu oficjalnej listy przebojów Wielkiej Brytanii oraz spędził 43 tygodnie w prestiżowym zestawieniu Billboard Hot 100. Singel zdobył również nagrodę BRIT Award w kategorii Best British Single.

Przez lata zgromadził imponujące portfolio muzycznych współpracowników: Tony Visconti, Gloria Jones, Dusty Springfield, Nick Cave, Siouxsie, Nico, Jools Holland, Bronski Beat, Rosenstolz, John Cale, David Johannson, Kelli Ali, Current 93, Coil, PsychicTV, Antony and the Johnsons, Baby Dee, Little Annie, Matt Johnson, Jim „Foetus” Thirlwell, Ferry Corsten, Ian Anderson czy ikony z lat 60.: Gene Pitney i PJ Proby. Płyty Marca cieszyły się i cieszą nadal ogromną popularnością, wydał również dwie autobiografie oraz trzy zbiory wierszy.

Grzegorz Ciechowski/Andrzej Świetlik – wystawa fotografii. Od kilku lat Festiwal Soundedit aranżuje wystawy związane tematycznie z branżą muzyczną. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Przygotowano więc wystawę fotografii Andrzeja Świetlika dedykowaną liderowi Republiki. Artysta fotografował go w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu. Podczas wystawy będzie można zobaczyć kultowe już zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również fotografie wcześniej nie publikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. 

Wernisaż odbędzie się 22 października (piątek), godz. 18.00 w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102). Wystawę będzie można odwiedzać do 1 listopada. Udział w wernisażu oraz późniejszy dostęp do wystawy jest bezpłatny.

 

Soundedit Spotlight – special: dwie sceny, pięć godzin muzyki

Tegoroczna edycja projektu Soundedit Spotlight to: pięciu wykonawców, dwie sceny, ponad pięć godzin muzyki na żywo i gwiazda wieczoru – Tomasz Lipiński. Baasch jako gospodarz afterparty. Soundedit Spotlight jest projektem, który Festiwal Soundedit przygotowuje już szósty rok. Tym razem, w zupełnie nowej formie, odbędzie się w Klubie Wytwórnia.

Pięcioro najbardziej wpływowych polskich dziennikarzy muzycznych: Agnieszka Szydłowska (Newonce), Bartek Chaciński („Polityka”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Stelmach (Radio 357) i Jarek Szubrycht („Gazeta Wyborcza”, „GaMa”) zaprezentuje po jednym ze swoich faworytów ostatnich miesięcy. Redaktorzy wezmą również udział w specjalnym panelu dyskusyjnym, opisującym rodzimy rynek muzyczny w „okresie zarazy”. Jednocześnie nakreślą potencjalne kierunki funkcjonowania i rozwoju dla branży muzycznej w czasie postpandemicznym.

 

Wolska 

Kiedy w marcu 2021 r. debiutowała, w mediach pojawiała się informacja, że jest artystką, która napisała ponad dwieście piosenek. To niezwykle wszechstronna i utalentowana osoba, nie tylko wokalnie, ale również kompozytorsko. Jak sama mówi: pomysłów w głowie ma całą masę i wciąż przychodzą nowe.

[img:1]

Bluszcz

Tworzą: Jarek Zagrodny (gitara, produkcja, głos) oraz Romek Zagrodny (gitara). Ich propozycja to rozmarzony synth pop z gitarową werwą i beztroską bryzą. Muzyką zaczęli zajmować się już jako nastolatkowie i od wtedy również grali ze sobą z różną częstotliwością.

[img:2]

Morświn

Trzon zespołu to Małgorzata „Tekla” Tekiel – bas, Marcin Świetlicki – głos, Paulina Owczarek – saksofon barytonowy. Niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą. Grają muzykę ponadgatunkową. Głośno i cicho. Szybko i wolno. Na siedząco, na stojąco, nawet na leżąco!

[img:3]

Blokowisko

Zimnopolska, dwuosobowa kapela, rezydująca obecnie w Warszawie. To duet – Maciej Jurga i Cezary Zieliński. Realizują własną drogę muzyczną, stworzoną na gruncie pust-punku.

[img:4]

Oxford Drama

Zespół electro-popowy, pochodzący z Wrocławia. Tworzą go Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. W 2015 r. pod szyldem wytwórni Brennnessel wydali debiutancki album „In Awe”. Grupa wystąpiła w 2015 r. na Open’er Festival. Artyści przyznają, że największą muzyczną inspirację dla nich stanowi muzyka Morrissey’a.

[img:5]

Tomek Lipiński

Wystąpi również legenda polskiej muzyki – Tomek Lipiński, który podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”. Afterparty zagra tegoroczny laureat Fryderyka – Baasch.

[img:6]

W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się 21, a zakończy 24 października. Soundedit Spotlight – special odbędzie się 23 października (sobota) w Klubie Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29). Bilety na koncert w cenie 49 zł są dostępne w kasie Klubu Wytwórnia oraz na stronach bilety24.plticketmaster.pl i going.pl.

[img:7]

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

 

Planetarium, Skalpel oraz Lydia Lunch

Skalpel – polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Obaj są didżejami i producentami nagrań. Wspólnie tworzyć zaczęli w 2000 r., a w 2004 r. podpisali kontrakt z brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Muzyka, którą tworzą to połączenie tego, co tradycyjne z nowoczesnością. Do tworzenia własnych utworów wykorzystują głównie polski jazz z lat 60. i 70. nadając mu całkowicie nowe brzmienie. W 2006 r. formacja została wyróżniona Paszportem Polityki. Na festiwalu panowie otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym inspirowanym twórczością Lema. Artyści inspirują się powieściami pisarza: „Niezwyciężony”, „Solaris”, „Kongres Futurologiczny” oraz „Eden”. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury.

Artyści czerpią z: „Niezwyciężonego”, „Solaris”, „Kongresu Futurologicznego” oraz „Edenu”. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury.

[img:15]

 

Lydia Lunch

Również 24 października w ramach Soundedit wystąpi Lydia Lunch. Amerykańska wokalistka, poetka, pisarka i aktorka; jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave. Artystka spotka się z uczestnikami festiwalu, wygłosi wykład oraz wyświetli film „Lydia Lunch: The War Is Never Over”.

Program festiwalu uzupełnią spotkania, warsztaty oraz panele dyskusyjne.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

 

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora

 

więcej: soundedit.pl
Etno & folk Blues & jazz Polskie Alternatywa Kultura

Muzyka

Ajeet na koncercie w Warszawie
Więcej wiadomości