Otwarcie siedziby Muzeum Kaset (magnetofonowych)

Otwarcie siedziby Muzeum Kaset (magnetofonowych)

12 października 2021, 18:26

1 października, w Międzynarodowym Dniu Muzyki i Dniu Muzyki Polskiej, miało miejsce wydarzenie, którego nie sposób odnotować w nie tylko, muzycznych mediach. W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym – Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Kaset, a imprezę akustycznym występem uświetnił zespół NoVela.

[img:1]

Celem Muzeum Kaset jest nie tylko „Przewijanie najlepszych wspomnień” (będące ich mottem) z czasów, kiedy dźwięki były zapisywane na taśmie magnetycznej, a muzyki słuchało się w dowolnym miejscu z walkmanów, a nie smartfonów. Projekt ma łączyć ludzi związanych emocjonalnie z muzyką lat 70., 80. i 90., a także młodzież i dzieci. Muzeum to jednak nie tylko kolekcja kaset magnetofonowych, magnetofonów i walkmanów, ale też aktywny udział w koncertach, współpraca z wydawcami kaset oraz artystami.

[img:2]

Muzeum powstało w 2019 r. i już na początku trafiło do finału konkursu Start Up Art w Warszawie. W 2020 r. tymczasowa wystawa Muzeum zagościła w Centrum Praskim Koneser, w którym później realizowane były rodzinne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Także inne podmioty, jak Hard Rock Cafe Warszawa, spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne firmy chętnie wspierały rozwój projektu. Podobnie jak artyści, w tym np. Wilki, Kasia Kowalska, Lady Pank, którzy wspomagali przedsięwzięcie poprzez zaproszenia do udziału w ich koncertach.

Już wkrótce Muzeum dzięki stałej siedzibie aktywizować będzie seniorów poprzez naprawę lub wypożyczanie im magnetofonów i kaset, a także zachęcanie do pomagania młodszym pokoleniom w odkrywaniu korzeni współczesnych hitów. Podczas warsztatów i spotkań dzieci i młodzież poznają inną, osobistą stronę historii oraz znaczenie muzyki ery analogowej. Prowadzone będą zajęcia zarówno z zakresu poznawania technologii dźwięku analogowego, naprawy sprzętów analogowych, tworzenia muzyki, jak i upcyclingu, czyli dawania drugiego życia m.in. kasetom magnetofonowym. W ramach akcji recyklingowej kasety i magnetofony będzie można przynieść lub bezpłatnie przesłać do Muzeum Kaset.

Podczas inauguracji wystawy została zaprezentowana (i wręczona wszystkim obecnym) kasetowa wersja albumu zespołu NoVela. Część utworów, które się na niej znajdują publiczność mogła usłyszeć w trakcie koncertu, które swoją obecnością uświetniły znane osoby ze świata kultury i polityki. W Piasecznie obecni byli m.in. legendarny autor tekstów Marek Dutkiewicz i Burmistrz Piaseczna - Daniel Putkiewicz.

[img:3]

Zespół NoVela dał bardzo dobrze przyjęty występ i, zgodnie z powszechną opinią widzów, był idealnym wyborem na koncert otwarcia. Swoją twórczością nawiązuje bowiem przede wszystkim do światowego pop rocka z najlepszych dla gatunku lat 80., ale i do melodyjnego rocka charakterystycznego dla polskiej muzyki wczesnych lat 90. A przecież to te dekady najbardziej kojarzą się w naszym kraju z kasetami magnetofonowymi! Podobnie skojarzenia mają także członkowie NoVeli, którzy nie kryli swego wzruszenia po otrzymaniu pięknie wydanej kasety, na którym znalazł się materiał z debiutanckie płyty „39:54” z bonusami w postaci dwóch utworów w wersjach akustycznych.

W twórczości zespołu słychać inspiracje, ale nie kopiowanie schematów. Zespół bowiem aż iskrzy od własnych pomysłów aranżacyjnych, śmiało czerpiąc też z innych gatunków muzycznych. Umiejętnie łączy stylistykę retro ze współczesnością. Obecne kasety charakteryzuje nie tylko wysoka jakość dźwięku, ale też niesamowita artystyczna oprawa samego nośnika. Możecie się o tym Państwo przekonać zapoznając z kasetą zespołu NoVela, którą wyślemy wszystkim zainteresowanym. A przygotowała ją współpracująca od początku z Muzeum firma Stereo Style z Krakowa, która nieprzerwanie od 30 lat wydaje kasety magnetofonowe. Przepięknie wydany kolekcjonerski egzemplarz, mam nadzieję, że zachęci zarówno do odkrywania i kontemplowania poszczególnych utworów zespołu NoVela, ale także do odwiedzin Muzeum Kaset w Piasecznie.

Źródło: materiały prasowe 

Rock Polskie Alternatywa

Muzyka

Tori Amos zapowiada album „Ocean to Ocean”
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz