Najjaśniejsza latarka na świecie od Hacksmith ma 501 031 lumenów!

Najjaśniejsza latarka na świecie od Hacksmith ma 501 031 lumenów!

5 listopada 2021, 11:00

Chris Thiele, menedżer produktu w Hacksmith Industries zaprezentował latarkę o nazwie „Nitebrite 300”, składającą się z aż 300 diod LED i strumieniem świetlnym na poziomie 501 031 lumenów. Do tej pory najjaśniejsza dostępna komercyjnie latarka „Imalent MS 18” ma jedynie 100 000lm.

Hacksmith to kanadyjski kanał na YouTube tworzony przez wykwalifikowany zespół wynalazców słynący z nietypowych projektów, takich jak pierwszy chowany proto – miecz świetlny. Budowa urządzenia rozpoczęła się od stworzenia projektu i modeli komputerowych urządzenia. Kolejnym krokiem było samodzielne umieszczenie specjalnie dobranych diod LED na 50 płytkach PCB, po 6 diod na każdej. Płytki zlutowano z wykorzystaniem pieca rozpływowego. Do każdego modułu dołączony jest osobny sterownik prądu stałego. Wszystkie moduły umieszczono na dużej aluminiowej płycie spełniającej rolę radiatora. Jak sami mówią na filmie całość zasilono jedną baterią. Żartowali, potrzebowali sześciu.

 

 

Oczywiście źródło światła to nie wszystko. Pierwsze uruchomienie pokazało jak bardzo rozproszone jest światło, aby można to było nazwać latarką potrzebne było dopasowanie odpowiedniej optyki. Na każdy z 50 modułów założono soczewki kolimacyjne dla jak najlepszego ukierunkowania wiązki. Następnie, aby uniknąć strat światła założono tubę (wykonaną z kosza na śmieci) pokrytą od wewnątrz materiałem odbijającym. Na końcu umieszczona została soczewka Fresnela, podobna do tej jakie wykorzystuje się w szkłach powiększających.

 

[img:2]

 

Dla porównania mocy z innymi latarkami, między innymi dotychczasowym liderem, wykorzystano radiometr Crooksa służący do pomiaru mocy fal świetlnych. Jest to mały wiatraczek umieszczony wewnątrz przezroczystej szklanej kuli. Wraz ze wzrostem natężenia światła obraca się on coraz szybciej. Światło generowane przez Nitebrite 300 było tak mocne, że radiometr najpierw zaczął się topić, a następnie eksplodował.

 

[img:1]

 

Latarka jest tak mocna, że samodzielnie jest w stanie oświetlić całe boisko piłkarskie. Konstruktorzy wyposażyli ją w trzy różne tryby sterowania, wybierane przy pomocy równie wielkiego przycisku. Możliwa jest praca w trybie: niskim, wysokim i turbo. Przy czym w tym ostatnim może pracować jedynie 7 sekund zanim się przegrzeje.

To był już drugi rekord zdobyty przez zespół Hacksmith Industries, przygotowują się już do pobicia kolejnych.

 

Oświetlenie led

Oświetlenie

Astra Beam260IP - Beam do pracy w każdych warunkach
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz