Oto jak dzięki sieci NDI i Dante można realizować 5 koncertów na żywo

Oto jak dzięki sieci NDI i Dante można realizować 5 koncertów na żywo

14 grudnia 2021, 09:00
Producent: NewTek
Dystrybucja: ESS Audio

Zespół uczelni Guildhall w czasach pandemii zaczął badać opcje przesyłu wideo w środowisku IP.  Współpracując z dostawcą rozwiązań technologicznych - firmą projektową Altered Images, Guildhall zainwestował w system produkcji wideo na żywo NewTek TriCaster oraz inne komponenty wykorzystujące protokół NDI video-over-IP, takie jak kamery PTZ BirdDog NDI i konwertery SDI-to-NDI, a także unowocześnił posiadane kamery PTZ Panasonic o protokół NDI. 

Z pomocą NewTek i Altered Images, zespół Sama Ziajki (Menadżera sieci i systemów AV) opracował całkowicie nową sieć NDI obejmującą cztery budynki w różnych częściach kampusu, bezproblemowo współpracującą z istniejącą, obecnie rozbudowaną siecią audio-over-IP Dante.

 

Musieliśmy umożliwić wszystkim naszym wykonawcom synchroniczne granie w różnych budynkach. Stwierdziliśmy, że NewTek może nam zaoferować system o niskich opóźnieniach z rozsądną przepływnością bitową, który jest wysokiej jakości i łatwy w obsłudze. Zdecydowaliśmy się na VMC, ponieważ był to flagowy produkt firmy NewTek w tamtym czasie. Dzięki obsłudze do 40 wejść i wyjść NDI mogliśmy rozdzielić dużą liczbę kamer w sieci, aby dostarczyć pożądane wrażenia.

 

Mamy miejsca występów rozłożone na dwa budynki, w tym dwie światowej klasy sale koncertowe. W każdym dniu w całej szkole może się odbywać jednocześnie do pięciu koncertów, które trzeba nagrać i wyemitować.

Możemy zalogować się do dowolnej maszyny w naszej sieci i skierować obraz i dźwięk tam, gdzie jest potrzebny. Udało nam się uzyskać opóźnienie około dwóch klatek na urządzeniach w całej sieci.

Połączyliśmy występy na żywo między wieloma budynkami i wieloma studiami. Możemy nagrywać tyle strumieni, ile chcemy, co pozwala nam na uchwycenie wielu występów pod wieloma kątami.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

 

Wcześniej mieliśmy system wykorzystujący technologię SDI z kamerami i mikserem wizyjnym podłączonym punkt do punktu. Nie było możliwości połączenia wszystkich tych przestrzeni i umieszczenia większej liczby kamer bez wydania dużych pieniędzy i wiercenia dziur w ścianach zabytkowych budynków, aby poprowadzić więcej kabli światłowodowych. Wtedy uderzył Covid. Dystans społeczny, wymagający co najmniej trzech metrów między muzykami, stał się obowiązkowy. Nasza sala koncertowa, która zwykle może przyjąć małą orkiestrę symfoniczną, byłaby w stanie zmieścić tylko 15 muzyków. Nagle okazało się, że nie mamy możliwości zapewnienia obiektu do występów dużych zespołów.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

 

Potem miał się odbyć finał konkursu „Gold Medal” - główna nagroda muzyczna Guildhall School ufundowana po raz pierwszy w 1915 r, który jeszcze nigdy w historii nie został odwołany, ale wydawało się, że nie ma sposobu na jego bezpieczne przeprowadzenie.

 

Potrzebowaliśmy systemu, który umożliwiłby jednoczesne granie w wielu salach a jednocześnie sprawiłby, że wykonawcy czuliby się tak, jakby grali razem. Potrzebowaliśmy czegoś elastycznego, co pozwoliłoby nam na przeskalowanie i dodawanie sal w miarę potrzeb.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

[img:2] 

[img:3]

 

 Orkiestra została podzielona na pomieszczenia, każde z nich było wyposażone w kamery PTZ i ekrany w sieci NDI, pokazujące na żywo transmisje z innych pomieszczeń.

 

Umieściliśmy smyczki w jednym pomieszczeniu, instrumenty dęte blaszane i perkusyjne w drugim, a następnie instrumenty dęte drewniane w trzecim pomieszczeniu. Dyrygenta umieściliśmy w kabinie (połączonej siecią) aby wszyscy wykonawcy mogli widzieć go w tym samym czasie. Czuliśmy się tak, jakbyśmy znów byli orkiestrą. To był jedyny sposób, aby umożliwić kontynuację nauczania dużych zespołów i myślę, że studenci byli wdzięczni za to doświadczenie.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

[img:1]

 

Ponad 400 punktów końcowych NDI w czterech budynkach

Dzięki temu, że system Newtek TriCaster jest sercem pojedynczej sieci NDI i Dante, cały budynek może działać jako jedno miejsce. Cztery silniki miksujące w VMC oznaczają, że Guildhall może prowadzić cztery pełne koncerty jednocześnie.

 

Mamy ponad 400 punktów końcowych NDI w czterech budynkach w kompletnym środowisku. Mogę pojawić się z trzema kamerami i kilkoma kablami CAT5 i w ciągu pięciu minut kręcić w dowolnym z naszych pomieszczeń na terenie kampusu. Dodawanie do sieci jest łatwe - ceremonia ukończenia szkoły odbyła się z udziałem studentów i rodziców w 120 pokojach Zoom Breakout Room w 18 różnych połączeniach Zoom, przy użyciu NDI Virtual Input dla choreograficznie pięknych sekwencji.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

 

Personel konfiguruje środowisko wideo IP do swoich potrzeb poprzez interfejs NewTek LivePanel oparty na przeglądarce internetowej. Łączność IP pozwala również w razie potrzeby na pracę zdalną, pozwalając w niektórych przypadkach na sterowanie kamerami i całymi sesjami oświetleniowymi z domu.

 

Nie musimy się martwić o dodatkowy sprzęt, ponieważ wszystko znajduje się w VMC. Dzięki NDI możemy nadawać z dowolnego miejsca. Zorganizowaliśmy imprezę Guildhall 'Live Lounge' w przestrzeni, z której nigdy wcześniej nie transmitowaliśmy. Możliwości NDI sprawiły, że łatwo i szybko mogliśmy dodać kamery, zaimplementować je do naszego systemu i wyemitować profesjonalny koncert.

Annie Smith - Technik nagrywania i AV

 

[img:4]

 

Po pierwszych występach we wrześniu 2020 roku musieliśmy przeskalować liczbę kamer i urządzeń końcowych tylko po to, aby sprostać zapotrzebowaniu. Zbudowaliśmy kolejne pomieszczenie kontrolne z ekranami dotykowymi, które fantastycznie współpracują z systemem Live Panel.

Sam Ziajka - Menedżer sieci i systemów AV oraz nagrywania

 

Co następne?

Następnym krokiem jest połączenie z organizacjami partnerskimi i szkołami satelickimi w całym kraju, aby umożliwić nauczanie na światowym poziomie i dostarczać znaczące, wysokiej jakości występy w czasie rzeczywistym.

 

Cały nasz budynek jest teraz po prostu żywy! Każde miejsce z połączeniem CAT5 daje nam teraz wiele możliwości.

Julian Hepple - Szef działu nagrań i audio-wizualnego

Zrealizowane instalacje Krosownice AV Kamery Telewizja przemysłowa Miksery video Video i kamery Multimedia

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

ESS Audio

tel.: +48 (22) 2041 200
adres:
ul. Graniczna 21 05-092 Łomianki
Gdzie znaleźć oszczędności w gastronomii? Wymień swój wzmacniacz
Więcej wiadomości