Lodowisko olimpijskie odnowione za siedmiocyfrową sumę. Nagłośnienie i oświetlenie to duet: LD Systems i Cameo

Lodowisko olimpijskie odnowione za siedmiocyfrową sumę. Nagłośnienie i oświetlenie to duet: LD Systems i Cameo

5 stycznia 2022, 10:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: LD Systems Cameo
Dystrybucja: ADAM HALL Group GmbH

Hull Ice Arena w Kingston upon Hull w Anglii to stadion łyżwiarski i hokejowy, który do 2015 roku był domem drużyny Hull Stingrays, grającej w Elite Ice Hockey League, najwyższej lidze hokejowej w Wielkiej Brytanii. Występowała tu także brytyjska elita muzyczna – od Oasis po Robbiego Williamsa i Eda Sheerana. Po tym, jak Hull Stingrays musiało ogłosić upadłość w 2015 r., lodowisko olimpijskie przez kilka lat było wykorzystywane do rekreacyjnej i półprofesjonalnej jazdy na łyżwach, dopóki arena nie została tymczasowo zamknięta w marcu 2020 r. i odnowiona za siedmiocyfrową sumę.

Oprócz nowego lodowiska i odnowionych szatni i toalet, Hull Ice Arena została ostatnio wyposażona w nowy system dźwiękowy i oświetleniowy. JRG Productions całkowicie polegało na systemach nagłośnieniowych LD Systems, podczas gdy do oświetlenia zastosowano 80 reflektorów Cameo.

w skrócie:

 • Hala zaprojektowana na ponad 3750 widzów, odbywają się tu koncerty, walki bokserskie, lodowisko, konferencje i targi
 • W nagłośnieniu sali zastosowano szerokopasmowe zestawy głośnikowych LD Systems STINGER 15 G3 i subwoofery STINGER SUB 18 G3, uzupełnione o głośniki STINGER 10 G3
 • Do oświetlenia wykorzystano reflektory LED Cameo FLAT PRO 7 G2 RGBWA . Oprawy o stopniu ochrony IP65 zostały specjalnie dobrane, aby zapewnić obiektowi długotrwałą, niezawodną instalację w mokrym i wilgotnym środowisku
 • więcej o ciekawych instalachach AV w portalu INFOMUSIC.PL

 

[img:4]

 

Instalacja nagłośnieniowa: LD Systems

Hull Arena oferuje około 2000 miejsc siedzących z zadaszoną powierzchnią, która może służyć jako lodowisko, ale również miejsce do organizacji koncertów, walk bokserskich, konferencji i targów. W rzeczywistości jest miejsce dla nawet 3750 osób. Przed renowacją dźwięk z zainstalowanego ówcześnie nagłośnienia nie był odpowiedni, częściowo ze względu na wiek systemu, częściowo ze względu na konstrukcję centralnego klastra. Istniejąca sytuacja związana z trussami stanowiła szczególne wyzwanie dla ekipy JRG Productions, ponieważ instalacja dodatkowych trussów lub punktów riggingowych nie była możliwa ze względu na ograniczenia budżetowe i czasowe.

Rozwiązaniem okazał się centralny klaster złożony z szerokopasmowych zestawów głośnikowych LD Systems STINGER 15 G3 i subwooferów STINGER SUB 18 G3, uzupełniony o głośniki STINGER 10 G3, również podwieszone, ale obwodowo, jako infill.

 

Pierwotny PA również opierał się na klastrze centralnym, ale bez wypełnień, co skutkowało nierównym pokryciem powierzchni lodowiska i ledwo był w stanie dotrzeć do trybun. Dzięki nowemu klastrowi zestawów  LD Systems STINGER i dodatkowym wypełnieniom byliśmy w stanie rozwiązać ten problem. Ponadto cały klaster centralny, infill i oświetlenie Cameo kosztował tylko nieco więcej niż pierwotnie planowano dla pojedynczego centralnego układu.

Jason Rattle - JRG Productions

 

[img:1]

 

Dzięki możliwości połączenia wzmacniaczy z serii DSP-K w sieć, JRG Productions może zdalnie łączyć się z P.A. systemu i w razie potrzeby wprowadzać zmiany w ustawieniach. Zapewnia to również spokój ducha, wiedząc, że problemy, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania, można zdiagnozować w ciągu kilku minut online i bez kosztów związanych z wizytami na miejscu.

 

[img:3]

 

Oświetlenie obiektu: Cameo

Firma JRG Productions do oświetlania lodowiska wykorzystała wszechstronne reflektory LED Cameo FLAT PRO 7 G2 RGBWA . Oprawy o stopniu ochrony IP65 zostały specjalnie dobrane, aby zapewnić obiektowi długotrwałą, niezawodną instalację w mokrym i wilgotnym środowisku. Reflektory rozmieszczone w całej hali są sterowane za pomocą oprogramowania Cameo DVC Pro i w razie potrzeby mogą być sterowane indywidualnie. Pozwala to na oddzielne oświetlenie poszczególnych obszarów, a także tworzenie dynamicznych efektów na koncertach lub imprezach łyżwiarskich.

 

[img:2]

 

Zespół operacyjny był pod szczególnym wrażeniem oprogramowania DVC. Teraz mogą samodzielnie tworzyć własne sceny i chase'y na specjalne imprezy, bez konieczności zatrudniania specjalistów od oświetlenia.

Jason Rattle - JRG Productions

 

W Hull Ice Arena wykorzystane zostały następujące produkty LD Systems i Cameo:

 • 12 x LD Systems STINGER 10 G3
 • 8 x LD Systems STINGER 15 G3
 • 4 x LD Systems STINGER SUB 18 G3
 • 2 x 4-kanałowa końcówka mocy z DSP LD Systems DSP 45 K
 • 1 x 4-kanałowa końcówka mocy z DSP i Dante LD Systems DSP 44 K
 • 1 x 2-strefowy mikser LD Systems ZONE 423
 • 80 x Cameo FLAT PRO 7 G2 RGBWA
 • 1 x oprogramowanie Cameo DVC Pro

 

Oświetlenie led Oświetlenie architektoniczne Reflektory PAR na świecie Ciekawe instalacje Nagłośnienie instalacyjne Wzmacniacze, końcówki mocy Systemy liniowe Kolumny i głośniki

Gdzie kupić?

LD Systems LD Systems www.ld-systems.com

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > LD Systems rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

Pro Audio

Systemy nagłośnieniowe Alcons na OFF Festivalu 2022
Więcej wiadomości